המכולת מסרבת לקבל את הבקבוק עם הפיקדון? תתלוננו!

ממשו את זכותכם: כל בית עסק שמוכר מיכלי משקה חייב לקבלם בחזרה תמורת דמי הפיקדון • על פי חוק, כל בית עסק שמוכר מיכלי משקה מלאים החייבים בפיקדון – חייב גם לקבל בחזרה מהצרכנים מיכלי פיקדון ריקים • רק בית עסק ששטחו קטן מ- 28 מ"ר רשאי להחליט שהוא מקבל בחזרה את המיכלים שנקנו אצלו בלבד • המגבלה: ניתן להחזיר עד 50 יחידות ביום לכל צרכן

פחיות למחזור | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משבר הקורונה הביא לסגירת המסעדות ובתי הקפה וגרם לשינוי בהרגלי הצריכה של מיכלי המשקה ברי הפיקדון המגיעים לבתים, למשרדים או לפארקים ולגינות הציבוריות במשלוחים ובטייק אווי. כתוצאה מכך ישנם מיכלי משקה רבים בידי הציבור שעשויים להגיע לפח ומתברר, שקהל הצרכנים לא תמיד מודע לקלות שבה יכול לקבל את דמי הפיקדון.

אז מי חייב על פי חוק לקלוט את מיכלי המשקה ולשלם תמורתם את דמי הפיקדון?

תאגיד המחזור אל"ה, הפועל ללא מטרת רווח כדי לקדם את מחזור מיכלי המשקה בישראל, יוצא בקריאה לכלל הציבור בישראל לממש את זכותו לקבל בחזרה את דמי הפיקדון ומדגיש כי על פי חוק, כל בית עסק שמוכר מיכלי משקה מלאים שחייבים בתשלום דמי הפיקדון – דוגמת מכולות, סופרים, פיצוציות וחנויות נוחות, חייב גם לקבל בחזרה מהצרכנים מיכלי פיקדון ריקים. רק בית עסק ששטחו קטן מ- 28 מ"ר רשאי להחליט שהוא מקבל בחזרה רק את המיכלים שנקנו אצלו. מדובר על 50 יחידות לצרכן ביום.

כאמור, בשנה האחרונה, עם פרוץ משבר הקורונה שהוביל לסגירת המסעדות ובתי הקפה, השתנו הרגלי הצריכה של הציבור שעבר לרכישה באמצעות פלטפורמות המשלוחים והטייק אווי, מה שגורם לכך שמרבית מיכלי המשקה המסומנים כברי פיקדון מגיעים לבתי הלקוחות, למשרד, או לפארקים ולגינות הציבוריות, במקום שייאספו בצורה מסודרת ויועברו למחזור כפי שנהגו לעשות בעלי המסעדות ובתי הקפה בתקופת טרום הקורונה. במציאות חדשה זו, נוצר מצב בו הצרכנים לא מודעים כלל כמה קל לקבל בחזרה עבור מיכלים אלה את דמי הפיקדון וכתוצאה מכך לא פעם משליכים את המיכלים בפחים הרגילים ואינם מגיעים למחזור. 

אגב, במקרה של סירוב של בית עסק לקבל מכם מיכלים, יש לפנות למוקד התלונות של המשרד להגנת הסביבה: מספר טלפון- 073-2733350/1, או לדואר אלקטרוני: [email protected]

קמפיין הפרסום של אל"ה למחזור בקבוקים בכל בית עסק

ומה אם כבר אספתם כמות גדולה של מיכלים? לצורך כך, מפעילה אל"ה ערוצים נוספים בהם אפשר להחזיר בבת אחת כמות גדולה של מיכלי משקה.

לאחרונה הכריז תאגיד אל"ה על מבצע ארצי רחב היקף, "אתגר האיסוף הקבוצתי של אל"ה", המאפשר לתושבים, קבוצות וקהילות שאספו מעל 1,200 מיכלי משקה עליהם בפירוש חייב בפיקדון 0.30, ליצור קשר עם מוקד השירות במספר 1-700-700-310 ולהזמין את משאית האיסוף של התאגיד ישירות אליכם ולקבל את דמי הפיקדון במקום ובכך, גם לשמור על הסביבה וגם לקבל בחזרה את כספי הפיקדון שמגיעים לכם.

ניתן גם להגיע עם הבקבוקים שנאספו לאחת מהתחנות העירוניות שמפעילה אל"ה ולקבל את דמי הפיקדון במקום, הקליקו כאן לרשימת התחנות המלאה ופרטי הקשר המלאים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה