המלכוד של הפד

הפד במלכוד לקראת רגעי ההכרעה – טיפול באינפלציה או ביציבות הפיננסית? 

גיא בית אור, הכלכלן הראשי, פסגות | צילום: מושיק ברין

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בהתאם לצפי ב-0.4% אם כי מדד הליבה עלה מעבר לצפוי עם עליה של 0.5%. עם זאת, המדד הכי חשוב לפד בימים אלו הוא ההתפתחויות בשירותי ליבה ללא דיור ושם האינפלציה ממשיכה להיות גבוהה מדי, ו"דביקה מדי" – כאשר הקצב השנתי ירד מ-6.19% ל-6.13% בלבד. כאשר סביבת האינפלציה ממשיכה להיות כל כך גבוהה מצד אחד, וקיימים חששות גוברים ליציבות הפיננסית מצד שני, הפד נמצא במלכוד והוא מגיע להחלטת הריבית בשבוע הבא בנקודה הכי קריטית שהייתה לו עד כה במהלך השנה האחרונה.

על פניו, אילולא אירועי הימים האחרונים בסקטור הבנקים האזוריים בארה"ב, נתון זה היה אמור לתמוך במהלך של 50 נ"ב על ידי הפד אך בכל זאת קרו כמה דברים שמורידים את האפשרות הזו מהשולחן. במהלך הימים האחרונים השווקים נעו בין תמחור של אי שינוי בריבית לבין עליה של 25 נ"ב.

כדאי להזכיר, למי שבמקרה לא שם לב, בסוף השבוע ארה"ב הייתה קרובה לקריסה פיננסית של ממש וזאת לאחר ש-3 בנקים אזוריים קרסו עקב שילוב של יציאת פיקדונות ביחד עם ניהול סיכוני ריבית גרוע. תגובת הרשויות בארה"ב הייתה הכרחית ובלתי נמנעת – כל תגובה חוץ מהבטחה מלאה של הפיקדונות הייתה יוצרת תגובת שרשרת של ריצות אל הבנקים האזוריים האחרים. 

אגב, גם כעת, לא ברור כלל שהאירוע נגמר כאשר סביר מאוד להניח כי הרשויות בארה"ב נכנסו לעובי הקורה וכנראה בודקות מול כל הבנקים מה גודל החשיפות והסיכונים. המנגנון שאורגן במהירות בזק רומז לנו שישנן עוד בעיות בצנרת וזה ייקח עוד קצת זמן עד שיתבהר האם ישנם סיכונים סיסטמתיים נוספים. 

הבעיה? השווקים עובדים מהר, ויש לפד גם החלטת ריבית בשבוע הבא. אם במהלך השבוע הקרוב לא נראה התדרדרות נוספת בגזרת אירועי הנזילות בבנקים, מדד פברואר תומך בעליית ריבית של 25 נ"ב בשבוע הבא. בתגובה למדד, החוזים העתידיים כעת מתמחרים מהלך של 19.2 נ"ב בשבוע הבא – הסתברות של 77% למהלך של 25 נ"ב.

ככל שהשווקים יעכלו את הנתון נראה מה תהיה ההשפעה על שוקי המניות שנכון לעכשיו נותרים ירוקים ואף המשיכו לעלות מאז פרסום הנתון. החלטת הריבית של הפד בשבוע הבא קריטית לאור אירועי הנזילות בבנקים האזוריים והסיפור יותר משמעותי מהאם מעלים ב-25 נ"ב, 50 נ"ב או נותרים ללא שינוי. נזכיר כי בשבוע הבא חברי הפד גם מפרסמים את התחזיות המעודכנות שלהם, שעל פי דוברי הפד ובמיוחד פאוול, היו צפויות להתעדכן מעלה.

וכאן המלכוד – העלאת ריבית בשבוע הבא תשדר לשווקים שסיכוני הנזילות צפויים להמשיך ולגדול כאשר באופן כללי רמת הריביות הנוכחית עושה את מה שהיא צריכה לעשות לאורך זמן – לקרר את הפעילות הכלכלית ולנקז נזילות מהשווקים. המשך העלאות ריבית אחרי התממשות סיכון נזילות כל כך דרמטי יגביר את החששות בשווקים כי בפד ימשיכו "לשבור דברים" בכלכלה. 

אי העלאת ריבית בשבוע הבא תשדר לשווקים שכנראה יש דברים בגו – והמשבר לא נגמר. במקרה כזה תהיה חשיבות עליונה אף יותר לדרך בה הם ישדרו מהלך כזה לשווקים, אחרי שהם עבדו מאוד קשה בשבועות האחרונים לשכנע אותנו כי העלאות הריבית יימשכו ויגיעו לרמות גבוהות יותר משהעריכו קודם לכן.

כך או אחרת, מחזורי העלאות הריבית של הפד מעולם לא הסתיימו בטוב, בין אם הוא יעצור את העלות הריבית בשבוע הבא או בעוד מספר חודשים, גם הפעם זה לא יהיה אחרת. 

הכותב הינו הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות

כתיבת תגובה