המעבר הסופי לתשלום חכם בבתי העסק נדחה לינואר

המעבר לתשלום ב'טאפ' – הצמדת כרטיס האשראי או הטלפון הנייד למסוף התשלומים, או בעגה המקצועית: תשלום חכם בטכנולוגיית ה-EMV, עבר חלק יחסית אצל הצרכן הישראלי • אבל בגלל עסקים שטרם הסתגלו, המפקח על הבנקים דוחה את המועד האחרון לאי החלת הסליקה החכמה – שהיה אמור לחול בסוף יולי – לתחילת ינואר 2022 • וגם: הנתונים המפתיעים של תשלומים חכמים

השבב החכם בטכנולוגיית EMV בכרטיסי האשראי | shutterstock

למרות מאמצי בנק ישראל להעביר את שוק התשלומים בישראל לתקן EMV (תשלום חכם) ובכך לאפשר, בין היתר, גם ביצוע תשלומים ללא מגע בבתי עסק באמצעות כרטיסי חיוב וארנקים דיגיטליים בטלפון הנייד – המפקח על הבנקים יאיר אבידן מודיע היום על דחייה נוספת של סוף אבן הדרך השנייה בהטמעת המהלך.

נתון המעבר עד כה, בצירוף העובדה שמספר המסופים שעוברים לתקן EMV עולה מדי חודש, מצביע על אחוזי מעבר מרשימים, לרבות בהשוואה בינ"ל, גם תודות לשחקנים בשוק שנרתמו לביצוע המעבר בצורה מהירה ויעילה. חשוב לציין כי המספר המהותי של לקוחות שמבקשים לשלם ללא מגע, באמצעות כרטיס או ארנק דיגיטלי, מביא בתי עסק רבים להציע שירות זה ללקוחותיהם משיקולים עסקיים. 

250/200 סייד בר + קובייה

עם זאת, לאור הקשיים שחוו חלק מהעסקים במשק בתקופה האחרונה, בעיקר בגלל משבר הקורונה ולרבות פגיעה בשרשרת האספקה העולמית שמגבילה את מלאי המסופים, בנק ישראל החליט לאפשר גמישות בניהול המעבר לסולקים, כך שלבתי העסק שהיו צריכים לעבור באבן הדרך השנייה וטרם עשו זאת, תינתן ארכה מסוימת לביצוע המעבר. בהתאם לכך, המפקח על הבנקים שלח מכתב לחברות כרטיסי האשראי, המאפשר להם גמישות מסוימת בתהליך המעבר של העסקים שעוד נותרו, מבלי שתופסק סליקת העסקאות שלהם.

בנק ישראל מצפה מהשוק להשלים את המעבר לתקן החדש כבר במהלך החודשים הקרובים ועל כן תוקף האישור במכתב המפקח הינו לא יאוחר מיום 31.12.21 לעסקים שלגביהם מתקיימות הנסיבות המתוארות במכתב. 

נתונים מפתיעים

לפי בנק ישראל, כיום, עוד בטרם כניסתה של אבן הדרך השנייה בתהליך המעבר לתקן EMV, שנקבעה לסוף חודש יולי 2021, כשני שליש (66%) מכלל המסופים כבר עובדים בתקן EMV וכ-60% מהעסקאות מבוצעות בטכנולוגיה זו; בנוסף הושקו, ומתוכננות השקות נוספות, של מספר ארנקים דיגיטליים לרבות של חברות ביג-טק גלובליות; והצרכנים בישראל נהנים כיום משיטות תשלום חכמות, נוחות ומאובטחת יותר. 

Inner article

נתונים אחרים לקראת השלמת המעבר לתשלום חכם ב-EMV שייכנס לתוקפו כאמור בשלהי דצמבר, נמסרו על ידי כאל, (נתונים המבוססים על נתוני מחלקת אנליזה בכאל עם אקסטרפולציה לכלל השוק) מהם עולה כי כ-400 אלף ישראליים מחזיקי כרטיסי אשראי כבר נרשמו לארנקים הדיגיטליים, וכ-60% מהם משלמים באופן קבוע באמצעות הנייד. כ-70% מהמשתמשים בארנקים הדיגיטליים הינם גברים, כאשר הם מהווים 50% ממחזיקי כרטיסי אשראי באוכלוסייה. כמו כן, הגיל הממוצע של המשתמשים בארנקים דיגיטליים בישראל הינו 33, בעוד שהגיל הממוצע של משתמשי כרטיסי אשראי הינו 42. מגילאי 60 ומעלה השימוש בארנק הדיגיטלי נמוך במיוחד.

עוד נמצא כי כ-71% מהעסקאות הפיזיות המבוצעות במסופי כרטיס חכם (EMV), מבוצעות בשיטת כרטיס אשראי ללא מגע, רבע מהעסקאות באמצעות הקלדת קוד סודי וכ-4% מבוצעות באמצעות ארנק דיגיטלי.

מהנתונים עולה עוד, כי עסקה ממוצעת בכרטיס אשראי עומדת על כ-160 ₪, בעוד שגובה עסקה ממוצעת באמצעות ארנק דיגיטלי עומדת על כ-120 ₪, בהשוואה לכ-80 ₪ בתשלום באמצעות כרטיס אשראי ללא מגע, וכ-380 ₪ באמצעות הזנת קוד סודי, בעיקר מכיוון שעסקה בגובה זה דורשת הקלדת קוד סודי.

לפי נתוני כאל, השימושים המרכזיים בארנקים דיגיטליים מבוצעים במסעדות, סופרמרקטים, בתי כלבו וחנויות אופנה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה