המרוץ, החיסון והתקווה

החיסון המתקרב, מסמן את התקווה לחלק מהענפים המשותקים, ומתחיל את הצעד הראשון במרוץ להשגת מנות חיסון • אנו מאמינים שבמהלך 2021 נראה שונות בין המדינות בהתאוששות הכלכלית מהנגיף • בשבוע הבא מדד המחירים לצרכן יהיה גבוה והצמיחה תהיה חזקה אך פחות רלוונטית

ג'ו ביידן בהצהרתו על הריצה לנשיאות | צילומסך מתוך ערוץ היוטיוב

כידוע, חברות התרופות הבינלאומיות Pfizer האמריקאית ו-BioNTech הגרמנית פרסמו אתמול תוצאות ראשוניות חיוביות מאוד מהשלב השלישי של הניסוי בחיסון לנגיף הקורונה.

אמנם הצפי למציאת חיסון איננו חדש, אך ההודעה הופכת את המחשבה שהחיסון יתחיל להיות מופץ בשנה הבאה מתיאוריה למציאות קרובה יותר.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מכאן, שלראשונה אפשר להתחיל ולתמחר “תחתית” לחברות בענפים שתלויים ב”התקהלות” לצורך הפעילות. בנוסף, ממשלות יוכלו לכמת ביתר קלות לעוד כמה זמן הן יצטרכו להמשיך את סיוע החירום לכלכלה ולענפים שנפגעו, ולתכנן יציאה הדרגתית מהמדיניות המרחיבה. יש לזכור שלמרות החדשות הטובות, אלו רק תוצאות ראשוניות, שנקווה שיאושררו בעוד מספר שבועות אך אנו מאמינים שההודעה תומכת בהמשך היתללות עקום התשואות ועלייה בציפיות לאינפלציה.

על רקע האפשרות של מציאת חיסון, אנו מאמינים שבמהלך 2021 נראה שונות בהתאוששות הכלכלית מהנגיף. בהקשר זה יש יתרון מובהק לארה”ב, אירופה וסין להן יש יכולת ייצור חיסונים המוני לצד מדינות כמו בריטניה וקנדה שקנו חיסונים רבים (פי-3 ויותר מגודל האוכלוסיה) וממספר רב של חברות מפתחות. בהקשר הזה, תחילת ההתאוששות של הכלכלה הישראלית קשורה כמעט באופן בלעדי בתוצאות של חברת מודרנה שצפויה לפרסם את תוצאותיה בקרוב.

נתוני הצמיחה והמדד

ביום שני הקרוב יתפרסמו נתוני הצמיחה הראשוניים בישראל לרבעון השלישי והם צפויים להיות חזקים ביותר (מעל ל-20 אחוזים בשיעור שנתי). אך כמו באירופה, הכניסה לסגר נוסף הפכה את כיוון הצמיחה בתחילת הרבעון האחרון.

ביום ראשון יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר כאשר אנו צופים מדד גבוה יחסית בשיעור של 0.3-0.2 אחוז, בעיקר בשל עליית מחירי המזון והפירות-ירקות לאחר החגים ובסגר ועלייה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה עם תחילת עונת החורף. חשוב להדגיש שיש אי-וודאות לגבי מדידת סעיפי ההלבשה והנופש במדדים הקרובים בשל המגבלות על הפעילות, ולכן נמתין להבהרות של הלמ”ס סמוך למועד הפרסום.

870/135 ליינר ארטקל

בא לשכונה בחור חדש

בדמוקרטיה הגדולה בעולם (הודו) הבחירות לוקחות מעל לחודש ימים, וההרגשה 4 ימים עד להכרעה בארה”ב הייתה דומה. ג’ו ביידן זכה בנשיאות, אך הסיכויים ל”גל כחול” שייסחוף את הדמוקרטים גם בסנאט בינתיים נעצר כאשר הרפובליקאים שמרו על הרוב שלהם בסנאט, לפחות עד שיתקיים סיבוב שני לשני מושבים בג’ורג’יה בתחילת ינואר 2021. למרות ההצהרות הלוחמניות מצד טראמפ, יש לזכור שהנשיא החדש יכנס לתפקידו רק בעוד כ-3 חודשים, זמן רב לתת ל”רוחות להירגע”. בנוסף, אנו לא סבורים שהקונגרס יאפשר לו לבצע מהלכים קיצוניים בסוף הכהונה.

הדעות הכלכליות המוצהרות של ג’ו ביידן כבר ידועות; תוכנית פיסקאלית מרחיבה לטיפול בנזקי המגיפה, מדיניות הדוקה יותר של מניעת התפשטות הנגיף (כגון בדיקות חובה לפני טיסות), השקעה באנרגיה ירוקה, הקלה במדיניות ההגירה והמשך קו נוקשה מול סין (אך ללא שימוש במכסים ככלי במשא ומתן). אך העלאת שכר המינימום, מס החברות ותקרת המס למשתכרים גבוהים לא יתממשו עם הרפובליקאים אכן ישמרו על הרוב בסנאט. השאלות שנותרו פתוחות כרגע הם המועמדים שלו לתפקיד שר/ת החוץ והאוצר; האם יחזרו לתפקיד בכירים שכיהנו בזמן ממשל אובמה, והאם ישלב בממשל חלק מהמתמודדים מולו (סאנדרס ו-וורן). בנוסף, האם נוכח גילו (78) סגנית הנשיא תהיה יותר מעורבת בקבלת ההחלטות (כמו סגן הנשיא צ’ייני תחת ג’ורג בוש), או יותר ממודרת (כמו שהיה מייק פנס תחת טראמפ).

מייד אין צ’יינה

העודף המסחרי של סין המשיך להתרחב גם באוקטובר בזכות השיפור בכלכלה העולמית והביקוש העקבי והעולה למוצרים המיוצרים בסין, במיוחד ציוד מיגון רפואי ומוצרי חשמל ומחשוב לעולם גדל של אנשים שעובדים מהבית. כך יצוא הסחורות הפתיע לחיוב זה החודש השביעי ברציפות עם גידול של 11.4 אחוזים באוקטובר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. ההתאוששות המהירה של סין מספקת אופטימיות להתנהלות העולם אחרי המשבר.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה