המרוץ לחתונת הילדים || ההשקעות חזרו ללוחות המודעות

מידי כמה חודשים מתפרסמות שוב ושוב הידיעות על מיזמים ‘עסקיים’ כושלים, שהפילו לסחרור של חובות רבים וטובים מהמגזר | בעוד שתמיד הלבלרים מזהירים בדאגה לאחר מעשה, נראה כי מה שעלול להיראות כקדימון לחלק מסיפורי הכישלון העתידיים -יצא לדרך על לוחות המודעות בריכוזים החרדיים

פרסום השקעות בלוחות המודעות במגזר החרדי | צילום אילוסטרציה: באדיבות המצלם

הביטקוין שועט, הנדל”ן מזנק ושטחי המסחר/משרדים/מקבצי מגורים בחו”ל או בישראל ימנפו את כספכם באחוזי רווח מטורפים.

זה נראה ריטואל קבוע: מידי כמה חודשים מתפרסמות כמעט אותן ידיעות על מיזמים ‘עסקיים’ שכשלו והפילו אחריהם מאות משקיעים שוטים – מהמגזר החרדי – אך למרות נורות האזהרה, עושה רושם שאת הקדימון לחלק מאותן כתבות אנו חווים עתה על לוחות המודעות.

250/200 סייד בר + קובייה

הזדמנות שלא תחזור (בדרך כלל עם שלשה סימני קריאה!!!) – קוראות המודעות ומספרות עד כמה ההשקעה בהם תוביל להצלחה מרובה בחתונת הילדים בקלות.

נדגיש, ייתכן ומדובר, בחלקן, בהשקעות טובות ומבורכות. היו ויהיו השקעות טובות. אבל מן הניסיון – מי שמבטיח 300 אחוזי תשואה, אם אין לו הבטחה ניסית ופלאית להצלחה ודאית, הרי שהוא אחד מהשניים: או שאינו יודע חשבון או שהוא מצפה שלקוחותיו יהיו כאלו שאינם יודעים חשבון.

משיטוט אקראי ברחובות העיר בני ברק עולה כי האיש העשיר בעולם צריך לחשוש למעמדו. מכל עבר צצות ובולטות מודעות המבטיחות “300% תשואה לאחר הפשרה”… לצד הכותרת המפוצצת “איך לגרום לכסף, סוף סוף לעבוד בעבורך בגדול גם בהשקעה קטנה”. חשוב לציין כי בדרך כלל עובדים עבור הכסף, והוא לא תמיד – או בדרך כלל לא – עובד עבור מי שאין לו סכומים גבוהים מאוד ביד, (וגם אז, בעל המאה, יכול בהחלט לטעות).

התמונה העגומה המצטיירת היא, כי כל יזם בעל כמה אלפי שקלים – דמי אגרת שילוט בערים החרדיות, ועוד כמה מאות שקלים עבור גרפיקאי – יכול להפליג עם לקוחותיו אל מחוזות הדמיון ולפזר הבטחות כיד השם הטובה עליו.

בקרב הציבור, יש (ויהיו תמיד) טיפשים ונאיביים. בקרב המפרסמים? קיימת מעט פחות נאיביות. לכן, ככל שמתרבות המודעות הרבות המתחרות על הארנקים שלנו, המשמעות היא כי עדיין ישנם תמימים המתפתים לניסוח ה’גאוני’, וכמה שיוזהרו, מול כל ההתראות שיושמעו – ההבטחות הנוצצות קורצות יותר.

Inner article

ועוד לא נגענו בענף ההלוואות המטורפות הפוקד בגל שיטפון ענק את המגזר… חלק מאותן הלוואות, אגב, עוברות ישירות להשקעות הזויות מעין אלו.

לא מן הנמנע יהיה לסכם את הנושא הכאוב באמירה ברורה: כשלמישהו יש מיזם עסקי מעולה, לא תתוודעו אליו בלוחות המודעות בערים החרדיות…

ולקינוח, בנימה אישית: לפני מספר שנים חייגו אלי ממוקד הגרלות כלשהו, הסבירו לי כי יש להם שיטה שבטוח תגרום לי להרוויח ועליי רק לרכוש מנוי דרכם, כאשר בכמה שקלים לחודש אקבל כך וכך תמורה. רחמי נכמרו על הפקידה/אשת הטלמרקינג שנאלצה להתקשר אלי על מנת להרוויח שכר מינימום (+בונוסים. נניח) בשיחות טלפון עבור ‘מפצחי שיטה’ שכאלו, אבל תגובתי הייתה חד משמעית: אם עליתם על רעיון עסקי כה מדהים, למה אתם צריכים אותי? למה אתם לא עושים את זה בעצמכם וגורפים לכיסכם את הכסף? שמעתם פעם על מישהו שאוהב לחלק סתם כך כסף לשמות רנדומליים ששאב ממאגרי מספרי טלפון?

בעוד הפצעים של השקעות שונות עדיין מדממים – כאשר רק לפני תקופה קצרה נחשפו מספר ‘השקעות’ כבור יקוש או כפח נשבר – ראוי לציבור לבחון היטב להיכן הוא מנתב את כספי חסכונותיו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה