הסדר טיעון לבכירי שוק ההון משה גולדמן ושאול מאור

מסגרת הסדר הטיעון יוטלו על גולדמן 44 חודשי מאסר בפועל, קנס וחילוט כספים שנתפסו בשוויץ, בסך כולל של כחמישה מיליון ש"ח • על מאור יוטלו 30 חודשי מאסר בפועל לצד קנס כספי • חברה בבעלות מאור, שהפעילה בעבר את פעילות בית ההשקעות מאור לוסקי – תורשע • אשתו של הנאשם המרכזי תימחק מכתב האישום 

מעצר | צילום אילוסטרציה: nito, שאטרסטוק

פרקליטות מיסוי וכלכלה הציגה היום הסדר טיעון עם משה גולדמן ושאול מאור, שני הנאשמים המרכזיים בפרשת התרמית והלבנת ההון רחבת ההיקף המתנהלת במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א. בעקבות הצגת ההסדר הורשעו גולדמן ומאור על פי הודאתם על ידי השופטת הדנה בתיק, כב' השופטת אגמון-גונן, בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, תרמית בניירות ערך, איסור הלבנת הון ועבירות נוספות.

במסגרת הסדר הטיעון יעתרו הצדדים להטיל על גולדמן עונש הכולל 44 חודשי מאסר בפועל, עונש קנס וחילוט כספי עבירה שנתפסו בשוויץ, בסך כולל של כחמישה מיליון ש"ח. על מאור יוטל, על פי ההסדר, עונש של 30 חודשי מאסר בפועל לצד קנס כספי. בנוסף, על פי הסדר הטיעון תורשע חברה בבעלות מאור, שהפעילה בעבר את פעילות בית ההשקעות מאור לוסקי. יעל גולדמן, אשתו של הנאשם המרכזי, תימחק מכתב האישום.

כתב האישום שבו הורשעו גולדמן ומאור מפרט פרשת מרמה רחבת היקף, שבבסיסה ניצול של כספי חוסכים בקופות גמל ופנסיה על ידי אנשי שוק הון מנוסים לצורך הפקת רווחים אישיים. הרווחים חולקו בין הנאשמים באמצעות רשת מסועפת של חשבונות וחברות קש ואנשי קש בכל רחבי העולם, ובין היתר בקפריסין, שוויץ, אנגליה הונגריה, סלובקיה ועוד. פענוח רשת הלבנת ההון נעשה באמצעות חקירה מאומצת של מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך, שכללה חיקורי דין רבים. היקף חלוקת הכספים האסורים והלבנת ההון המיוחסת לנאשמים בכתב האישום היא בהיקף כולל של כ-20,000,000 ש"ח.

בתקופה הרלוונטית לכתב האישום כיהן גולדמן כמנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל גדיש, שנוהלה במרבית התקופה בחברת "פסגות קופות גמל", וניהל כספי חוסכים בהיקפים שעומדים על כ-20 מיליארד ש"ח. מאור כיהן כיו"ר ובעלים של בית ההשקעות מאור לוסקי.

לפי כתב האישום, גולדמן ומאור ביצעו עסקאות תרמיתיות בין חשבונות קופת הגמל 'גדיש' לבין חשבון קש שנוהל בבית ההשקעות 'מאור לוסקי' על ידי מאור. עסקאות אלו הטיבו עם חשבון הקש ויצרו רווחים בחשבון זה. בכך רתם גולדמן את כספי קופת הגמל על מנת לייצר רווחים בחשבון הקש שבשליטת השניים במסכת תרמיתית מורכבת.

בצד זה, ביצעו המעורבים פעילות מרמתית בעסקאות הפצת מניות סלקום שבוצעו על ידי דויטשה בנק ישראל. במסגרת עסקאות אלה קנה מאור מדויטשה בנק מניות סלקום בהיקף של עשרות מליוני ש"ח, ומכר אותן ברווח לקופות הגמל של פסגות ואקסלנס שבשליטת גולדמן ויגאל לוי, מעורב נוסף בפרשה. בכך יצרו הנאשמים רווחים עצומים בחשבונות שבשליטת מאור, רווחים שחולקו בהמשך בין המעורבים.

בנוסף לאישומים המתוארים, גולדמן הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט והדחת עד, בכך שניסה לתאם עדויות מול עד בפרשה, למנוע את עדותו ולהבריח באמצעותו חלק מרווחי התרמית.

התיק מנוהל על ידי עוה"ד שירי גפני, אסף עיסוק, נועם רותם ורז סיטבון ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

כתיבת תגובה