הספורטיבית הקוריאנית: ריזל במבחן דרכים עם קיה סטינגר

לאחר מנוחה קלה בסיני, הגיע הזמן לבחון את הספורטיבית הדרום קוריאנית • מנדי ריזל יצא לבחון את הספורטיבית של היצרנית שלא חוששת להסתכל בלבן שבעיניים לחברות שחשבו שהן היחידות שיכולות לייצר רכבי ספורט שריריים • ביזנעסופ"ש

יש מה לשפר, אבל ההנאה קרובה למושלמת. קיה סטינגר | צילומים: יוסף פודורובסקי

קיה סטינגר היא מכונית שאי אפשר להישאר אדישים אליה. מצד אחד – מראה, מנוע וביצועים של חברות גרמניות; מצד שני – עם כל הכבוד ואחרי הכול זו קיה ב- 380 אלף שקלים.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

apps-box

סטינגר הגיעה לארץ לפני כשלושה חודשים וגרמה לכולם להבין שהיצרנית הדרום קוריאנית לא חוששת מלקפוץ לבריכות עמוקות ולהסתכל בלבן שבעיניים לחברות שחשבו שהן היחידות שיכולות לייצר רכבי ספורט שריריים. אז לקחנו אותה לסופ"ש ארוך, כדי לטעום ממה שהיא מציעה ונשארנו עם טעם של עוד.

סטינגר היא מכונית מאוד מאוד מרשימה, עם מכסה מנוע ארוך במיוחד שעליו כונסי אוויר (סגורים – והם נטו בשביל הפוזה) וכך גם משני צידי המכונית.

היא נמוכה, כפי המתבקש ממכונית ספורטיבית שאמורה להידבק לאספלט והחלון האחורי צר בהתאם ולא מאפשר מרחב ראייה טוב. גם החלונות הצדיים צרים למדיי.

המושבים האדומים נוחים במיוחד

במכונית חישוקי מגנזיום 18 אינטש, אבל למרות חתך הצמיגים הנמוך, מתלי האוויר האדפטיביים מונעים – בצורה מצוינת – מהמהמורות לחדור לתא הנוסעים. במכוניות אחרות עם חתך צמיגים זהה, הנסיעה הייתה לא נעימה. מאחור ניצבים 4 אגזוזים וכן דיופיזר שנועד לשפר את התכונות האווירודינמיות של המכונית; בחזית פנסי לד וכמובן פרונט בסגנון "אף הנמר" מבית מעצב העל של החברה, פיטר שרייר. מהצד, היא עשויה להזכיר את פורשה פאנאמרה.

תא הנוסעים מרשים, אבל יש מה לשפר בו. למרות בד האלקנטרה שפוזר בו בצורה נדיבה, כמו על הקורות – יש בסטינגר חומרים שלא היינו רואים במרצדס, ב.מ.וו, אאודי וכיו"ב. כמו לדוגמה הפלסטיק האפור מסביב לתיבת ההילוכים וקצת על הדלתות; הוא נראה פשוט מידי.

הדשבורד עשוי מקשה אחת, מאוד איכותית ונעימה למגע. פתחי האוורור של המזגן עגולים, בסגנון מרצדסי. מאחור יש שליטה על פתחי האוורור, על לא על הטמפרטורות – שנשלטות בידי הנהג.

המושבים עטויים בעור בורדו, הם נוחים גם לישיבה ממושכת – נסענו עם הרכב לאילת וממנה ויכולנו להמשיך בקלות גם עד קריית שמונה – וגם מחבקים בסגנון ספורטיבי. ההגה קטום בחלקו התחתון, בסגנון ספורטיבי, ועליו הכיתוב (GT Gran Turismo) באדום.

מאחור מקום מרווח מאוד ל-2 נוסעים, בזכות מרווח סרנים של כמעט 3 מטרים. עם זאת, לנוסע באמצע לא יהיה הרבה מקום, בגלל תעלת הינע גבוהה.

האבזור רב, אבל הנוסע האמצעי יאלץ להצטופף מאחור

האבזור בסטינגר רב: קילס, הנעה ללא מפתח, האנד-ברקס חשמלי, גג נפתח, כיבוי המנוע ברמזור, חימום וקירור המושבים הקדמיים והאחוריים, זכרון חשמלי למצב המושבים, הזזת ההגה באמצעות מתגים חשמליים, חימום הגה ועוד.

גם האבזור הבטיחותי מכובד מאוד: התראת שטח מת, בקרת שיוט אדפטיבית עם עצירה מוחלטת, מערכת אקטיבית לתיקון סטייה מנתיב ועוד.

מערכת המולטימדיה הממוקמת במרומי הקונסולה המרכזית גדולה יחסית, עם דוברת אנגלית וקצת לא נוחה לתפעול. יש בה מצלמת רוורס משובחת עם התראת תנועה מאחור. יתרה מזו, באמצעות לחיצה על מתג VIEW ניתן לראות לאורך כל הנסיעה את מה שקורה בכביש מאחור.

נפח המנוע עצום, יחסית למה שהכרנו עד כה בקיה: טווין טורבו, 6V 3300 סמ"ק, עם 370 כוחות סוס. וכל זה מגיע עם הנעה אחורית, כדי ליהנות עוד יותר מהנהיגה במצבי קצה.

המנוע משודך לתיבה אוטומטית בעלת 8 מהירויות ול-5 מצבי נהיגה: למידת נהג, נהיגה חסכונית, נוחות, ספורט וספורט פלוס. במצב ספורט פלוס, מצב ה-ESP מתבטל אוטומטית, משום שמחשב הדרך של המכונית מבין שאתם רוצים להתפרע עם האוטו. כל אחד מהמצבים משנה כמובן את תגובת תיבת ההילוכים, בקרת היציבות, תגבור ההגה ועוד.הה עם עממיות.

inner
בסל"ד גבוה, במקום לקבל נהמה חלומית של רכב ספורט, זה נשמע יותר כמו קיה פשוטה שמתאמצת

אבל כל זה "על הנייר". איך המנוע בפועל? ההאצה טובה מאוד, האצת הביניים מעולה, החלק האחורי נזרק בלחיצה חזקה על הגז בעיקר במצב ספורט פלוס – וזה מעלה את רף האדרנלין. אבל יש קצת רעש מנוע לא נעים; בסל"ד גבוה, במקום לקבל נהמה חלומית של רכב ספורט, זה נשמע יותר כמו קיה פשוטה שמתאמצת.

יש עוד מה לשפר כדי להגיע למתחרות הותיקות בסגמנט, אבל ההנאה קרובה למושלמת.

תא המטען גדול יחסית, אך זווית ההטענה לא נוחה; הוא עמוק וצר, עם אפשרות לפתוח את התא באמצעות מתג בתא הנוסעים. גם סגירתו חשמלית.

צריכת הדלק עמדה על 7 ליטר לכל ק"מ של נסיעה סופר מאומצת.

בשורה התחתונה: קיה סטינגר היא קפיצת דרך גדולה ומשמעותית מאוד, אפילו מרגשת לקיה. השאלה כמה אנשים ישלמו 380 אלף שקלים עבור מכונית – טובה ככל שתהיה – שבחזית שלה נמצא סמל של חברה המזוהה עם עממיות.

side
Technion – inner

כתיבת תגובה