הספרינט האחרון של הנגיד האירופי היוצא

להערכתנו, ביום חמישי, מריו דראגי נגיד הבנק האירופאי ייתן "ספרינט" אחרון לפני סיום כהונתו ויכריז על הפחתת ריבית

אירופה, ברלין. צילום: Sean Pavone | שטארסטוק

בחמישי הקרוב תתפרסם החלטת הריבית בגוש האירו (האחת לפני אחרונה בראשות מריו דראגי). אנו צופים שהבנק יציג תוכנית משולבת הכוללת הפחתת ריבית לצד התנעה מחדש של תוכנית הרכישות, כאשר המגבלה העצמית של 30 אחוזים מסך אג"ח של מדינה תעלה ככל הנראה לכיוון 50 אחוזים. בנוסף, הבנק יהיה חייב להציג הקלות למערכת הבנקאית כדי למתן את הפגיעה בה נוכח הריבית השלילית.

ובשבוע הבא, למרות נתונים טובים מכיוון התעסוקה וענפי השירותים גם בארה"ב נראה הפחתת ריבית.

Box

הנתונים החיוביים מכיוון התעסוקה וענפי השירותים מעמידים להערכתנו בספק את תוואי הורדות הריבית האגרסיבי שהשווקים מניחים בהמשך השנה, אך הלחץ של נשיא ארה"ב לצד אי-הוודאות לגבי הצמיחה הגלובלית יוביל את הבנק, בהסתברות גבוהה, להוריד את הריבית ב-0.25 נקודת אחוז בהחלטה בעוד כשבוע.

ואצלנו:

ביום ראשון, אנו צופים מדד של 0.1 עם סיכוי להפתעה כלפי מעלה.

בראשון הקרוב יתפרסם מדד המחירים לחודש אוגוסט. אנו צופים עלייה של 0.1 אחוז, עם סיכוי להפתעה כלפי מעלה, מכיוון מחירי הפירות והירקות (שהפתיעו למטה במדד הקודם) ומחירי השכירות שלהם סטיית תקן גבוהה באוגוסט.

הגירעון כאחוז מהתוצר נותר יציב באוגוסט, אך ללא הכנסות חריגות אנו צופים המשך עלייה בגירעון, דבר שיחייב את הממשלה הבאה לבצע התאמות, חלקן כואבות.

הכנסות המדינה ממסים באוגוסט (ללא יבוא ביטחוני) עמדו על 24.5 מיליארד ₪, עלייה נומינלית של כ-1.5 אחוז בלבד בהשוואה לאוגוסט בשנה שעברה, כאשר נרשמה רמה גבוהה של החזרים (ביחס ליולי) לצד יבוא נמוך של כלי רכב. מנגד, קצב הגידול בהוצאות הממשלה התמתן (באופן טבעי או יזום), לכן, הגירעון כאחוז מהתוצר נותר על 3.8 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים.

Inner

 

אנו מעריכים שהגירעון כאחוז מהתוצר ימשיך ויעלה במתינות, זאת בהנחה שלא יהיו הכנסות חריגות. אך בשל הבחירות הקרובות רק בתקציב לשנת 2020 סביר שנראה פעולה ממשית של הממשלה להורדת הגירעון שתכלול קיצוץ תקציבי, עליית מיסים ואף גידול ביעד הגירעון. לכך תהיה השפעה חיובית על האינפלציה הקצרה.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner

כתיבת תגובה