הפולנים יחכו: נתניהו נפגש עם מנהיגי צ’כיה והונגריה

הפולנים ביטלו, ההונגרים והצ’כים – לא • ראש הממשלה נפגש היום עם ראש ממשלת צ’כיה ועם ראש ממשלת הונגריה • מה ההשפעות המסחריות שיש לפגישה עם ראשי הממשלות? • נתניהו: “אין גבול לאפשרויות לשיתוף הפעולה בינינו” • לאורך כל הציר

נתניהו ובאביש | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

יממה לאחר חתימת הסכם הסחר עם בריטניה, הגיעו כמה ראשי מדינות לפסגה בישראל. הפסגה הייתה אמורה להיערך יחד עם ראש ממשלת פולין, אך האחרון בחר שלא להגיע, לאחר ששר התחבורה, המודיעין והחוץ הטרי ישראל כץ, העדיף לצטט את ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר שאמר כי “הפולנים ינקו אנטישמיות מחלב אימם”. הפולנים נפגעו עד עמקי נשמתם ופעלו לביטול הפסגה, אך זו התקיימה לבסוף ללא השתתפותם של הפולנים.

הבוקר (ג’), נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת צ’כיה אנדריי באביש בירושלים. נתניהו בירך את באביש על בואו לירושלים, ואמר כי הוא בטוח שזה לא יהיה הביקור האחרון שלו בישראל.

נתניהו הזכיר את ביקורו של נשיא צ’כיה שהגיע לפני מספר חודשים לישראל על מנת לחנוך את “בית צ’כיה” בירושלים, כמו גם את הידידות בין שתי המדינות, ואמר לראש הממשלה הצ’כי, כי “מדינתך תמכה בישראל גם ברגעים הקשים. מדינתך יודעת מה המשמעות של להיות דמוקרטיה קטנה שמוקפת בכוחות עוינים גדולים ממנה בהרבה, שנלחמת למען הישרדותה וחירותה. אנו מבינים את סיפורה של מדינתך ואני חושב שמדינתך מבינה את סיפורה של ישראל. זה הוביל לידידות קרובה מאוד שבאה לידי ביטוי פעם אחר פעם בביקורים עוקבים”.

נתניהו הוסיף והזכיר את ביקורו של באביש בחברת מובילאיי, ועל האפשרויות לשילוב בין התעשיה הישראלית לבין תעשיית הרכב הצ’כית, שמייצרת בין היתר את מותג הרכב הידוע ‘סקודה’. “אני באמת מאמין שבעבודה משותפת המדינות שלנו יכולות להשיג דברים נפלאים למען שני העמים שלנו, וביקורך הראשון כאן, שאני בטוח שיהיה אחד מני רבים, מהווה עדות לכך”, אמר נתניהו.

לאחר מכן, אמר ראש ממשלת צ’כיה, אנדריי באביש, כי זהו עונג גדול עבורו לבקר בישראל, הוא דיבר על שיתוף הפעולה הנרחב הקיים בין שתי המדינות ואמר כי “יש לנו שיתוף פעולה מצוין. זו הסיבה שהרפובליקה הצ’כית מעוניינת מאוד להמשיך את הדיונים בין ממשלותינו. בין היתר בוועידת ה- G2G בפראג השנה, לאחר שבפעם הקודמת זה היה בירושלים ב-2016, הגיע הזמן שנמשיך בשיתוף הפעולה הקונקרטי הזה”, אמר באביש.

נתניהו ואורבן | צילום: עמוס בן גרשום, לע”מ

באביש גם הרחיב על הסחר הקיים בין שתי המדינות בתחום הרכב ובתחומים נוספים, ואמר כי צ’כיה מתעניינת “בעיקר בניהול מים ומקווים שנוכל לחלוק אתכם את מומחיותנו בניהול פסולת. אני מבקש גם שתעזרו לנו בנושאי בריאות ובתחום טיפול בקנאביס רפואי, זהו תחום חשוב מאוד. היינו רוצים להזמין את הרופאים שלכם לצ’כיה ואני בטוח שהם יוכלו לחלוק מהניסיון שלהם בתחום הזה כיוון שאתם גם מובילים בתעשייה הזו”, כך ראש ממשלת צ’כיה.

בנוסף, הזכיר ראש הממשלה הצ’כי את שיתוף הפעולה בנושאי הגנה וביטחון, מחקר ופיתוח, סייבר וכרבים אוטונומיים, תחומים שלישראל יש פטנטים רבים בהם והם משמשים את כל מדינות העולם המערבי.

לאחר מכן נפגש ראש הממשלה נתניהו גם עם מנהיג הונגריה ויקטור אורבן. בתחילת הפגישה בירך נתניהו את אורבן על החלטתו להרחיב את שגרירות הונגריה בישראל, וכן על החלטתו לפתוח נציגות סחר בירושלים בעלת מעמד דיפלוטמי –  דבר שיחזק לדבריו את שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות.

נתניהו אמר כי הוא ואורבן נפגשים כמעט על בסיס קבוע, וכי בכל פעם בה הם נפגשים הם ממשיכים בחיזוק היחסים בין שתי המדינות, וכי הם צומחים בכל תחום: כלכלי, בטחוני, ודיפלומטי. “אתם מתייצבים לצדה של ישראל ולצד האמת, ואני רוצה להודות לך על כך”, החמיא נתניהו לאורבן.

נתניהו הזכיר גם את העבר המשותף, ואמר ש”לעולם לא נשכח את הטרגדיות שפקדו את העם היהודי על אדמת הונגריה. אנחנו גם חולקים את ההווה. שתינו מדינות קטנות, דמוקרטיות, שחולקות ערכים משותפים ואינטרסים משותפים ושפניהן לעתיד. שנינו רוצים לבנות עתיד המבוסס על שלום, חירות ושגשוג. זהו קשר עמוק מאוד”.

לאחר מכן הזכיר נתניהו את האיום האיראני, וציין כי יש שיתוף פעולה בין כוחות הבטחון של הונגריה וישראל, וכי הוא מודה לראש הממשלה ההונגרי על כך. נתניהו ציין גם כי הוא שוחח עם אורבן על דרכים נוספות על מנת להעמיק את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בביטחון ובמודיעין, כמו גם הגברת שיתוף הפעולה הכלכלי, במסחר, במדע, בטכנולוגיה, בבריאות, באיכות הסביבה ובעוד תחומים רבים אחרים. “ברוך הבא לירושלים היום, ואני יכול לומר – בשנה הבאה בשלוחה בירושלים”, סיים נתניהו.

ראש ממשלת הונגריה אמר בפתח דבריו כי הוא מבקש להביע את הכבוד שההונגרים רוחשים לישראל, לרגל 30 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. הוא הבהיר כי הוא לא מקבל התנהגות אנטי ישראלית שיש כיום באירופה וכי הוא עושה הכל על מנת לעצור אותה. אורבן גם הזכיר את הקהילה היהודית בהונגריה ועל כך שהממשלה ההונגרית תומכת בקהילה היהודית.

לגבי שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות, אמר אורבן כי שיתוף הפעולה מתנהל היטב, וכי “ישנן 210 חברות ישראליות שפעילות בהונגריה ומספקות עבודה ל-5,500 אזרחים הונגרים, ולכן הנוכחות שלכם בהונגריה חשובה מאוד. אנחנו מקווים שתוכלו להרחיב אותה אף יותר. אנחנו מסכימים שתעשיית הרכב החדשנית היא סוגיה חשובה ואנחנו נרחיב את שיתוף הפעולה בינינו בתחום, בייחוד כיוון שאנו משקיעים בתחומי הדרכה ייחודיים בהונגריה, שהם הכרחיים על מנת להתקדם בתעשייה הזאת”.

בסיום דבריו, הזכיר אורבן את נציגות הסחר שתפתח הונגריה בירושלים. נציגות הסחר תהיה בעלת מעמד דיפלומטי ואזי יהיה להונגריה נציגות רשמית בירושלים. “אני מקווה שזה יהיה צעד חשוב קדימה שיחזק אף יותר את היחסים בין הונגריה וישראל. אמרת “ברוך הבא לירושלים”, המסר שלי הוא: ברוך הבא לבודפשט, שהיא גם העיר שלך”, סיים אורבן.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה