‘הפועלים’ יפריש כמיליארד ש”ח לחקירות מול ארה”ב

בנק הפועלים יפריש כמעט מיליארד ש”ח בגין חקירה המתנהלת אודות סיועו לכאורה ללקוחותיו להעלים מס משלטונות ארה”ב • זו לא ההתחלה, וזה לא הסוף: עד כה הפרישו בהפועלים למעלה משני מיליארד שקלים • בתגובה, מניית הפועלים ירדה בכ-3% • ולא רק ‘הפועלים’ בסיפור, גם ‘לאומי’ ו’מזרחי’ מפרישים כספים

סניף של בנק הפועלים | צילום: ChameleonsEye, שאטרסטוק

אם תהיתם לאן הולכות העמלות שאנו משלמים לבנקים, ומדוע עם הזמן הריביות הולכות וגדלות, הרי שכעת אנו מקבלים מיני-הסבר. בנק הפועלים הודיע היום (חמישי) כי יפריש סכום של 922 מיליון ש”ח, לטובת החקירה האמריקאית המתנהלת נגדו.

זו מתנהלת, לאחר שעלה כי בנק הפועלים, כמו גם בנקים ישראלים נוספים, סייעו ללקוחותיהם להעלים מס משלטונות ארה”ב.

250/200 סייד בר + קובייה

מדובר על לקוחות שהיו אמורים לשלם מס בארצות הברית, אך התחמקו מכך בסיועו של הבנק.

החקירה עצמה, מתנהלת כבר כמה שנים, בהן הרשויות האמריקאיות דורשות מבנק הפועלים לקבל את רשימת הלקוחות הרלוונטיים שלהם, שנטען כי העלימו מס. בנוסף לכך דורשים ברשויות החוק בארה”ב, כי בנק הפועלים יעביר להם את פירוטי התנועות בחשבונות הרלוונטיים, פעולות – שבוצעו בשנות התשעים.

בשונה מהרשויות בישראל, עם רשויות החוק בארה”ב ממש ממש לא כדאי להסתבך, ובבנק הפועלים הפרישו סכומים גדולים מאוד לצורך ייעוץ משפטי, כמו גם לצורך הקנס העתידי שיושת עליהם. עד עכשיו הפרישו בבנק הפועלים לטובת העניין כ-2.3 מיליארד ש”ח.

היום ירדה מניית הפועלים בכשלושה אחוזים בעקבות ההודעה על למעלה מ-900 מיליון שקלים שיצאו כך או כך ממעגל הכספים הישראלי ויגיעו (אולי) לרשויות החוק בארה”ב, וכל זאת בגלל התנהלות קברניטי הפועלים לאורך השנים.

ולא רק הפועלים, בבנק לאומי עברו חקירה דומה לפני כמה שנים, אותה סיים לאומי בקנס של 400 מיליון דולר ועוד כמה מאות מיליונים שיצאו מלאומי לטובת כל ההליך המשפטי.

גם נגד בנק מזרחי טפחות יש חקירה דומה שמתנהלת כעת, מזרחי טפחות לא עזר ללקוחות החוץ שלו להעלים מיסים בכמות כה גדולה כפי שעשו (לכאורה, הכל לכאורה כמובן) בהפועלים, אך עדיין מדובר על סכומים גדולים, מה שגרר דרישה מצד רשויות החוק בארה”ב כלפי מזרחי לשלם קנס של 340 מיליון דולר.

Inner article

במזרחי טפחות מקיימים מגעים כעת מול רשויות החוק האמריקאיות על מנת להפחית את גובה הקנס, אך לא סביר להניח שהם יצליחו להוריד אותו בצורה כה משמעותית. בנוסף לכך כל הטיפול המשפטי בעניין עולה עשרות מיליונים (ואולי מאות).

בסך הכל, ההערכה היא שהפועלים יוציאו סכום של כ-3 מיליארד שקלים עבור כל הפרשה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה