הפיילוט הראשון בארץ לטעינה אולטרה מהירה יוצב בפ”ת

זוז פאוור ואפקון תחבורה חשמלית יקימו תשתית טעינה אולטרה מהירה של רכבים חשמליים, על בסיס הבוסטר של ZOOZ, במתחם התדלוק דור אלון בסגולה, פתח תקווה – שיהיה הראשון בישראל לספק טעינה אולטרה-מהירה לרכבים חשמליים ללא צורך בשדרוג תשתית החשמל – שתבוצע במסגרת פיילוט בתמיכת רשות החדשנות ומשרד האנרגיה

עמדת טעינה של צ'קראטק | צילום: Chakratec

זוז פאוור (לשעבר צ׳קראטק) ואפקון תחבורה חשמלית מודיעות היום על יציאתו לדרך של פיילוט בתמיכת משרד האנרגיה ורשות החדשנות, שנועד להוכיח אפשרות לפריסת עמדות טעינה אולטרה מהירות במקומות בהם תשתית החשמל לא מסוגלת לספק את ההספק הגבוה הנדרש.

ZOOZ ואפקון תחבורה חשמלית יקימו את תשתית הטעינה האולטרה-מהירה, על בסיס מאיץ הטעינה (Power Booster) של  ZOOZ, במתחם התדלוק של דור אלון בסגולה, פתח תקוה.

משמעות היא שמתחם התדלוק של דור אלון בסגולה יהיה הראשון בישראל בה תתאפשר טעינה אולטרה מהירה ירוקה ואמינה לרכבים חשמליים ללא צורך בשדרוג ובהתאמה של תשתית החשמל. הוכחת הפתרון של ZOOZ, תאפשר בהמשך להאיץ את פריסת עמדות טעינה אולטרה מהירות בפריסה ארצית.

לדברי בועז וייזר מנכ”ל זוז פאוור, “בישראל, נכון להיום, יש עשרות בודדות של עמדות טעינה אולטרה-מהירה, בעוד שהגידול הצפוי בכמות הרכבים החשמליים יצריך מאות רבות של עמדות כאלו תוך שנים בודדות. הצלחתו של הפיילוט תוביל למהפכה בתחום תשתיות הטעינה לרכב חשמלי, שכן הוא יוכיח שניתן להאיץ משמעותית פריסה של עמדות טעינה אולטרה מהירות ובכך לחזק ולהאיץ את המהפיכה של מעבר לרכב חשמלי.”

לדברי טל דה פז, מנהל תחום הטעינה החשמלית של דור אלון, “אנו נרגשים להיות הראשונים לשלב טכנולוגיית אגירת אנרגיה כחלק מרשת הטעינה הנרחבת שאנו מקימים לטובת רכבים חשמליים וגאים לבדוק פתרון כחול לבן פורץ דרך בתחום. אין לנו ספק שהעתיד של עולם הרכב החשמלי גלום בעמדות הטעינה האולטרה מהירות ואנו ממשיכים בפריסת עמדות האולטרה מהירות לאורך ולרוחב כבישי ישראל.

“שיתוף הפעולה עם ZOOZ ואפקון יאפשר לנו לספק שירות מהיר ויעיל לנהגים גם במתחמים שבהם רשת החשמל בישראל אינה ערוכה לכך בינתיים”.

עמדת טעינה אולטרה-מהירה מצריכה תשתית חשמל חזקה באתר הטעינה (הספק מעל 150 KW) ופריסה מוגבלת של תשתית חשמל כזו, לאורך צירי התחבורה, הינה מגבלה שמאיטה את קצב הקמת התשתית הנדרשת לטעינה מהירה לרכבים חשמליים.

לדברי אודי אליהו, מנכ”ל אפקון תחבורה חשמלית, “אפקון תחבורה חשמלית מפעילה את רשת הטעינה האולטרה מהירה הגדולה בישראל. הרשת מאפשרת לבעלי הרכב החשמלי טעינה אולטרה מהירה בהספק של עד 175 KW בכל מקום בישראל. השימוש ב-BOOSTER של ZOOZ בשיתוף פעולה עם דור-אלון יאפשר לנו לפרוש עמדות אולטרה מהירות גם במיקומים בהם הספק החיבור הקיים מגביל אותנו למטען איטי יותר ולהביא בשורה חדשה לבעלי הרכבים החשמליים”.

 

מערכת ZOOZTER-100 שפיתחה ZOOZ ומוגנת בפטנטים במספר מדינות, היא למעשה מערכת אגירת אנרגיה קינטית (גלגלי תנופה), המאפשרת ניצול אופטימלי של צריכת האנרגיה מתשתית רשת החשמל הקיימת באתר, ותמיכה בפרצי אנרגיה משמעותיים ללא פגיעה בצרכנים אחרים.

בכך למעשה, ניתן לבצע הטענה אולטרה מהירה של רכב חשמלי,  תוך דקות,  גם במקומות בהם תשתית רשת החשמל מוגבלת בהספק ולפרוס עמדות טעינה אולטרה-מהירה בקצב מואץ, מבלי להמתין לשדרוג הרשת. בניגוד לפתרונות מבוססי סוללות, הפתרון של ZOOZ הינו ירוק לחלוטין והינו אמין וכלכלי יותר לאורך שנים רבות של פעילות תשתית הטעינה.

פיילוט זה הינו שיתוף פעולה עסקי ראשון עם אפקון תחבורה חשמלית וזאת בהמשך להשקעת אפקון ב-ZOOZ במסגרת גיוס ההון שהושלם השנה ובמהלכו הפכה אפקון לבעלת עניין בחברה.

עוד הוסיף וייזר, מנכ”ל זוז פאוור, “ברצוני להודות לרשות החדשנות ומשרד האנרגיה על האמון והתמיכה בפרויקט זה וכמובן להודות על שיתוף הפעולה לאפקון תחבורה חשמלית ולדור אלון, שמובילות בישראל את הפריסה של תשתית הטעינה המהירה והינן שותף מצוין לפיילוט זה”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה