הפרסומת לא מגלה: רשת ‘אושר עד’ לא מכירה במבצע ‘תנובה’

מבצעים במחלקות החלב מתקיימים בדרך כלל לפני חג השבועות • המבצע של תנובה שפורסם בקול רעש גדול כמבצע שתקף מדן ועד אילת אינו מכובד בכל הרשתות • ומדוע היה חשוב לתנובה ושטראוס לצאת כעת עם מבצעי רכישה אגרסיביים?

רשת אושר עד, אילוסטרציה | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

קוראי המדיה החרדית הבחינו בוודאי במבצע של ‘תנובה’ שהגיע באופן מתמיה מעט מיד אחרי ‘חג החלב’ – חג השבועות – שבמסגרתו רוכשים 10 מוצרים ומקבלים 2 מתוכם ללא עלות, הזול מביניהם כמובן.

ההערכות הן שהמבצע של תנובה הוא חלק ממהלך אסטרטגי שנועד לחזק את נתח השוק שלה בתחום החלב ומוצריו, שכיום מתנדנד סביב ה- 50%, ועלול לקבע מספרים חדשים בסוף החודש הזה שהינו החציון הראשון של 2020. על כך מתבססת ההערכה בענף המזון כי המבצע של תנובה יביא להגברת התחרות בינה לבין חברת שטראוס, שיצאה גם היא לאחרונה במבצע שבמסגרתו היא מציעה למכירה שמונה ממוצריה ב־30 שקל.

250/200 סייד בר + קובייה

מלבד העובדה המתמיהה שבמבצע זה מאגדת של 8 יחידות שווה ליחידה אחת בלבד (דבר שייתכן כי קרה בעקבות העובדה שהתשלום הינו בברקוד אחד) התברר השבוע ללקוחות ‘אושר עד’ שרכשו מוצרי תנובה בכפולות של 10 יחידות ויותר, כי מבצע 8+2 אינו מכובד ברשת.

המשמעות ברורה: לקוחות שראו מודעת פרסום, מילאו עגלה רק כדי לגלות בקופה שהמבצע אינו מכובד ברשת. למעשה, אושר עד אינה מכבדת את מרבית המבצעים של החברות השונות, אך הלקוחות אינם קבועים או שחלקם לא הבחינו בכך עד עתה.

לדברי אחד ממנהלי הסניפים באושר עד שעמו שוחחנו (נדגיש: כלקוחות, לא כעיתונאים) הרי שהמבצע מלכתחילה מתחלק לכמה וכמה קטגוריות ואינו משתלם במיוחד ללקוח. “המבצע כולל גבינות קשות, גבינות רכות, מעדנים, מוצרי חלב שונים, לבן וחלב. התשלום על 8 מוצרים מוביל את המבצע מלכתחילה ל-2 המוצרים הזולים ברשימה. כך יוצא, שלרוב המבצע יחול על לבן או גבינה זולה, אולי על חפיסת חמאה שמחירה בפיקוח – כך שאחוז המבצע מתוכם יהיה מזערי עד בלתי מורגש, כ-3%. ‘אושר עד'”, כך הסביר מנהל הסניף ללקוח ששוחח איתו, שלא לייחוס, “אינה עושה בדרך כלל כל מבצעי ‘קנה-קבל’ כחלק מאסטרטגיית השיווק שלה ‘בלי שטיקים, בלי טריקים’, ולכן יש לרשת מבצעים חלופיים, כמו למשל, חלב תנובה בקרטון 2 יחי’ ב-10 ש”ח, לשם דוגמה ועוד כיוצ”ב”.

עיתון יתד נאמן יום ג’ השבוע, לפני ההוספה

‘ביזנעס’ מציין, כי החישוב של אחוז מזערי בהנחה נכון אם הרכישה היא של מגוון מוצרים, אך כרגיל, מי שרוכש 10 מוצרים מאותה גזרת מחיר, יכול לגזור רווח של כ-20% הנחה בשל המבצע.

‘ביזנעס’ פנה למשרד הפרסום המייצג את תנובה כדי לברר מדוע הדבר אינו מצויין במודעות הפרסום? הרי הדבר מטעה את הרוכשים שממלאים עגלה במוצרים בהנחה שיקבלו את המבצע, ולאחר מכן נאלצים להחזיר את המוצרים או לרכוש אותם במחיר מלא כשאת החשבונית הם מגלים רק בבית?

בתגובה מסרו מתנובה: “תנובה יצאה במבצע הטבות רוחבי שאותו הציעה לכלל נקודות המכירה. עם זאת, ההשתתפות בפועל נתונה כמובן להחלטתו של כל קמעונאי מול לקוחותיו. הציפייה של תנובה היתה להשתתפות גורפת, אך בפועל ישנם לקוחות שהחליטו על מבצעים שונים – ותקשרו אותם אצלם בחנויות. לאחר שהתברר לנו, כי לא כל הלקוחות בחרו להשתתף במבצע, הוספנו לפרסומינו הערה לפיה המבצע בתוקף ברשתות ובחנויות הנבחרות”.

‘ביזנעס’ עלעל בעיתוני סופ”ש ונלאה ממציאת המודעה המתוקנת של תנובה המצהירה כי המבצע אינו בתוקף בכל נקודות המכירה, ורק לאחר עיון מעמיק נמצא התיקון למודעה שאולי תקף משפטית אבל לא מאיר עיניים. אולם מוטב מאוחר ומעט, מלא כלום.

לגופו של ניסוח נציין, כי לאור העובדה שהתיקון של משרד הפרסום כולל הפניה בנאלית ולקונית שאינה מלמדת מספיק את הקורא כי המבצע בתוקף “ברשתות ובחנויות המובחרות”, ללא הבהרה באלו רשתות המבצע מכובד / אינו מכובד – עולה התהייה מנין יידע הלקוח אלו רשתות כלולות במבצע ו’בחנויות המובחרות’ שהמבצע בתוקף בהן.

עיתון בקהילה שהופץ היום בחנויות עם ההוספה

תגובת רשת ‘אושר עד’ לא התקבלה עד לפרסום הידיעה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה