הצו אושר: קנס של אלף שקלים על רכיבה ללא קסדה

ועדת הכלכלה אישרה: קנס של 1,000 שקלים על רכיבה ללא קסדה והאחדה של הקנסות בגין עבירות בשימוש בכלים החשמליים | ההצעה להעלות את הקנס על שימוש בסלולרי ל-1,500 שקלים לא אושרה, לאחר שלוועדה לא נמסרו נתונים שיעידו על אפקטיביות הצעד | לא יוטל קנס על מי שיסע ללא מחזיר אור |  ח"כ גינזבורג: הצו עושה סדר ואחידות באכיפה מול הכלים החשמליים – ובקרוב יושלם המהלך עם הרחבת סמכויות האכיפה של הפקחים

רכיבה עם קסדה | צילום אילוסטרציה: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את בקשת משרד התחבורה לתקן את צו התעבורה העוסק בתיקונים בגובה הקנסות. האישור היום התאפשר לאחר שבשבוע שעבר דנה הוועדה בנושא, והוחלט שלא לקיים הצבעה ולבקש הסברים נוספים.

במהלך הדיון החליטה הוועדה לבצע שינויים בצו, שיכנס לתוקף בעוד כחודש. בהתאם לכך נקבעו קנסות לעבירות בדבר שימוש באופניים, חשמליים, קורקינטים חשמליים, סגוויי והוברבורד, בהם קנס של 1,000 שקלים לרוכבים מתחת לגיל 16, 1,000 שקלים על רכיבה ללא קסדה ו-1,000 שקלים על שימוש בכלי לא תקני. בנוסף נקבע, כי רוכבים מעל גיל 16 שירכבו ללא הכשרה מתאימה צפויים לקנס של 750 שקלים. עוד אושר להחיל את הקנס הקיים היום על רכיבה על אופניים חשמליים לא תקניים, בסך 250 שקלים, גם על הכלים החשמליים הנוספים. בנוסף נקבע קנס של 250 שקלים על חסימת חניה ו-1,000 שקלים על חסימת חניית נכה.

ח"כ איתן גינזבורג, שמילא את מקומו של היו"ר, הזכיר כי מדובר בהמשכו של הדיון אותו ניהל בשבוע שעבר, ואמר כי הצו חשוב ובא לעשות סדר ואחידות באכיפה אל מול שלל הכלים החשמליים. הוא הוסיף כי בשבוע הבא צפויות להגיע התקנות שיאפשרו להרחיב את סמכויות האכיפה של הפקחים העירוניים בנושא, כך שגם האכיפה תוגבר.

כאמור, במהלך הדיון היום אישרה הוועדה תיקונים לצו. במסגרתם הוחלט שלא להטיל קנס על מי שירכב ללא מחזיר אור על הקסדה. ח"כ גינזבורג שהראה לנוכחים כי גם בסרטון הסברה של הרלב"ד אין לקסדה מחזיר אור, הסביר כי התקנה הזו אינה ברורה מספיק ועלולה להכשיל את הציבור. בנוסף הוחלט כי הקנה על חסימת מקום חניה יעמוד על 250 שקלים והקנס על חסימת חניית נכה על 1,000 שקלים.

באשר לבקשה להעלות את הקנס על שימוש בסלולרי בנהיגה מ-1,000 ל-1,500 שקלים אמר גינזבורג כי הוועדה לא קיבלה נתונים באשר לאפקטיביות המהלך. ראש תחום ייעוץ וחקיקה במשטרה, סימונה זילבר, התייחסה לכך ואמרה כי אין ביסוס מחקרי שהמשטרה יכולה להציג שמעיד שהעלאת הקנס מונעת עבירות. ראש מדור תעבורה באגף התנועה, גיא לוי, הוסיף עם זאת כי מדובר באחת העבירות המסוכנות ביותר ועל כך אין עוררין. הוא הדגיש כי המשטרה סבורה שצריך להעלות את הקנס ושהדבר ירתיע.

ח"כ גינזבורג אמר בתגובה כי לוועדה לא הוצגו נתונים וחברי הוועדה סבורים שהעלאת הקנס לא תשיג את המטרה.  הוא הוסיף: "חשבנו שבעת הזו, לנוכח היעדר מחקרים שמראים אפקטיביות בהעלאת הקנס, לא ראינו ביסוס להצדקת עמדת הממשלה", וציין כי במקביל צריך לעדכן את העבירה האוסרת דיברו בזמן נהיגה ולהתאימה להתקדמות הטכנולוגית.

כאמור, בתום הדיון אושרו התקנות בתמיכת ח"כ גינזבורג וח"כ טטיאנה מזרסקי, בעוד ח"כ סעדי התנגד. לאחר ההצבעה אמר ח"כ גינזבורג כי הוא מקווה שלא נצטרך לעשות שימוש בתקנות הללו, שלא יבוצעו עבירות וששוטרי התנועה יישארו מובטלים, וביקש מהציבור לנהוג בזהירות, בבטחה ובמקומות המיועדים לכך. הוא שב וציין כי בשבוע הבא יגיעו התקנות שיאפשרו הרחבת סמכויות האכיפה של הפקחים העירוניים וציין כי כך יושלם מכלול של צעדים. הוא אף קרא לממשלה להאיץ את פעילויות ההסברה והחינוך.

רתימת העגלה לפני הסוסים

ח"כ יעקב אשר אמר בתגובה להחלטת הוועדה, כי "זה יכול להיות צעד מבורך אבל רק אם הוא בא כחלק מאסדרה כוללת ולכן חתמתי גם על החוק המצוין של ח"כ גינזוברג להעברת סמכויות לפקחים העירוניים. אבל זה לא מה שאנחנו רואים היום, העלאת הקנסות לפני שהוסדר חיוב התקנת לוחית זיהוי בכלים הללו, זו רתימת העגלה לפני הסוסים, איך השוטר ייתן דוח אם הוא לא יכול לזהות את מי שביצע את העבירה?!".

"לפני יותר מחצי שנה אושר בטרומית חוק שיזמתי לחייב את רוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים בהתקנת לוחית זיהוי, כששרת התחבורה הודיעה כי תקדם את החוק החשוב הזה. זה יאפשר לשוטרים ולפקחים לזהות את עוברי העבירות ולהטיל עליהם קנסות מרתיעים, בלי זה האכיפה חסרה את הצלע המרכזי ביותר שלה. לצד זאת יאפשר הזיהוי לחברות הביטוח לספק פוליסות ביטוח, וגם יסייע בצמצום תופעת גניבות אופניים וכלי רכב ממונעים.

"אבל היום התברר שבמקום להילחם באמת במכת המדינה של תאונות הקורקינטים, משרד התחבורה ממשיך לגרור רגליים ומונע דיון בוועדת הכלכלה על קידום החוק שיזמתי. הם מעדיפים לטפל בחלק הקל, בהגדלת הקנסות, ואני רק שואל, על מי יוטלו הקנסות המרשימים הללו אם לגורמי האכיפה אין אפשרות לזהות את אותם עברייני קורקינטים שמשתוללים בכבישים ובמדרכות כשהם מסכנים את עצמם ואת הולכי הרגל?!

"עוד לא מאוחר לתקן, אני קורא לשרת התחבורה להתעשת ולאשר בהקדם את חובת התקנת לוחית הזיהוי, אם בחוק ואם בתקנות מטעם המשרד, כדי להבטיח שהכאוס המשתולל בתחום הכלים החשמליים אכן יגיע לקצו, וברור לכל בר דעת שזה לא יקרה רק באמצעות הודעות על הגדלת קנסות".

כתיבת תגובה