הצפי ל-2021: עשרות חב’ הייטק יצטרפו לבורסה

הבורסה מסכמת את שנת 2020: יותר הייטק, יותר מסחר, יותר משקיעים • מספר שיא של 19 חברות הייטק (מתוכן 5 שותפויות מו”פ) מתוך 30 מצטרפות חדשות לבורסה • החברות החדשות גייסו סך של 4.6 מיליארד שקלים • עשרות חברות הייטק צפויות להצטרף לבורסה בחודשים הקרובים • ממוצע המחזור היומי במניות – כ-1.9 מיליארד שקלים, גידול של 36% לעומת הממוצע בשלוש השנים האחרונות • מספר שיא של כ- 135 אלף חשבונות חדשים • היקף גיוס של כ-16.3 מיליארד שקלים בשוק המניות ושל כ-66.8 מיליארד שקלים בשוק איגרות החוב • שתי מצטרפות ראשונות ל – TASE UP: קרן ההון סיכון Group 11 של המשקיע דובי פרנסס שצפויה לגייס כ- 100 מיליון דולר וחברת הסטארט אפ VEEV שצפויה לגייס כ- 50 מיליון דולר • וגם: השקה של מספר פרוייקטים טכנולוגיים מתקדמים

מתוך מצגת הסקירה השנתית 2020 של הבורסה לני"ע

במפגש עיתונאים לרגל סיכום שנת 2020, הציג היום (ג) איתי בן זאב, מנכ”ל הבורסה, את פעילותה בשנה האחרונה. גם בשנה זו הבורסה ממשיכה להתמקד בעשייה המכוונת להשגת שלושת יעדיה המרכזיים כפי שהוגדרו בתוכנית האסטרטגית לפני כארבע שנים: שיקוף הכלכלה הישראלית, הגברת הנזילות והרחבת סל השירותים, תוך ביצוע התאמות נדרשות על מנת לתת מענה לצרכים הנוכחיים של ציבור המשקיעים והחברות.

הרבה יותר הייטק, וזו רק ההתחלה

שנת 2020 הייתה שנת שיא בבורסה, שסיפקה השנה, יותר מתמיד, כלי מרכזי ומשמעותי להמשך הפעילות העסקית של החברות הישראליות, בין אם באמצעות הנפקות ראשוניות, הנפקות מניות וגיוסי חוב, זאת לצד גידול במספר המשקיעים החדשים בבורסה. 

250/200 סייד בר + קובייה

מספר החברות החדשות שהנפיקו לראשונה בבורסה עמד על 27 חברות, שיא מאז שנת 2007, שמונה מתוכן לפי שווי הגבוה ממיליארד שקלים. לאחר שנים בהן החברות הנפיקו רק בדרך של הצעה אחידה – מכרז על מחיר המניה, בשנת 2020 בחרו 21 חברות חדשות להנפיק בדרך של הצעה לא אחידה (Book building) למשקיעים מוסדיים, וגייסו כ-4.3 מיליארד שקל – סכום המהווה כ-94% מהסכום שגייסו מנפיקות חדשות השנה, וזאת לעומת 3 מנפיקות חדשות בלבד שגייסו בדרך זו בשנת 2019. 

סקטור ההייטק התחזק משמעותית השנה, דבר הבא לידי ביטוי הן במספר שיא כל הזמנים של 19 חברות הייטק חדשות שהנפיקו (בהן 5 שותפויות מו”פ), חברת הייטק אחת שביצעה רישום כפול ועשרות חברות הייטק נוספות הנמצאות בתהליכי הנפקה. עדות נוספת להתחזקות תחום ההייטק על חשבון סקטורים אחרים, הייתה בכניסה של 6 חברות הייטק למדד הדגל ת”א-35. מדדי ת”א טק-עילית ות”א-טכנולוגיה עלו בכ-35% ובכ-31% בהתאמה, בדומה לעליית מדד NASDAQ (42%). מדדים אלה הם גם המובילים בעלייה של כ-123% וכ-195% בהתאמה בחמש השנים האחרונות 2020-2016. 

בן זאב התייחס גם לפרסומים אודות הנפקות גדולות של חברות טכנולוגיה ישראליות בארה”ב וציין שהבורסה פועלת נמרצות לעודד חברות כאלו לבצע רישום כפול גם בישראל: 

“אין סיבה שחברות שצמחו כאן ויש להן מרכז פעילות משמעותי בישראל, לא יצטרפו לבורסה הישראלית. זה טוב לחברות וזה טוב לציבור כולו שגאה על ההצלחה של המוחות והיזמות הישראלית בעולם, ורוצה להיות חלק ממנה. מעבר לכך, החברות נהנות מיותר נזילות ומסחר, גיוון מכשירי הגיוס, יתרונות “המגרש הביתי”, מימוש אופציות עובדים בנוחות ובעלות נמוכה ועוד. היום למעלה מ- 30% מסך המסחר במניות הדואליות מתבצע בתל-אביב. זהו אחוז בלתי מבוטל המחדד את היתרונות שיש למסחר המקומי במקביל למסחר בחו”ל.”

הרישום הכפול מאפשר לחברות שנסחרות בבורסות בארה”ב, בלונדון, בהונג קונג, בסינגפור ובטורונטו לרשום את מניותיהן במסלול מיוחד גם בתל אביב. החברות הדואליות ממשיכות לפעול על פי הרגולציה של חוק ניירות הערך הזר ושל הבורסה הזרה ללא דרישות נוספות מהרגולטור הישראלי. בבורסה מדגישים שתהליך הרישום הכפול קל, פשוט, מהיר ואינו כרוך בעלויות משמעותיות. 

הבורסה חשפה הבוקר שתי מצטרפות ראשונות לפלטפורמת המסחר החדשנית של הבורסה TASE UP, המאפשרת לחברות ולקרנות לגייס כספים ממשקיעים כשירים ומוסדיים ולהישאר פרטיות: קרן ההון סיכון Group 11 של המשקיע דובי פרנסס אשר צפויה לגייס כ- 100 מיליון דולר וחברת הסטארט אפ VEEV העוסקת בבנייה בשיטות חדשניות, אשר צפויה לגייס כ- 50 מיליון דולר (ראו הודעה בנפרד).

שחקנים חדשים, משקיעים חדשים

המסחר בשוק המניות התאפיין במחזורי מסחר ערים והסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל ביום, גידול של כ-43% מהמחזור הממוצע בשנת 2019 ושל כ-36% לעומת הממוצע בשלוש השנים האחרונות 2017-2019. המסחר התאפיין בתנודתיות  רבה כאשר בחודש מרץ – שיא המשבר בשווקים הסתכם המחזור היומי הממוצע בכ-2.9 מיליארד שקל, ואילו בחודשים מאי-דצמבר הסתכם המחזור היומי הממוצע בכ-1.7 מיליארד שקל. 

היקף גיוס ההון בשוק המניות הסתכם בכ-16.3 מיליארד שקל בשנת 2020, לעומת גיוס בסך כ-13.3 מיליארד שקל בשנת 2019. סך ההנפקות לציבור הגיע לכ-12 מיליארד שקל בשנת 2020, גבוה בכ-45% לעומת השנה הקודמת. בסה”כ נרשמו השנה למעלה מ-225 הנפקות והקצאות פרטיות, לעומת 158 בשנת 2019. בבורסה רשומות כיום 454 חברות בשווי שוק כולל של כ- 819 מיליארד שקלים. 

כ-66.8 מיליארד שקל גויסו בהנפקות של אג”ח חברות (כולל TASE UP ומובנות). בבורסה נסחרות כיום 703 סדרות של אג”ח חברות, בשווי שוק כולל של כ-390 מיליארד שקל, והמחזור היומי הממוצע בהן מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקלים ביום. נתונים אלה הופכים את תל אביב לאחד משווקי האג”ח המשוכללים והמפותחים בעולם. 

בהמשך למגמה שנרשמה גם בשנים קודמות, נמשכה המגמה של הגדלת שיעור החזקות הציבור בחברות והוא מגיע בסוף השנה לכ- 64% לעומת כ-63% בסוף השנה שעברה ולעומת כ-60%  בסוף שנת 2017. השנה עמדו מכירות בעלי עניין על היקף של למעלה מ-3 מיליארד שקלים נטו. 

בשנת 2020 נפתחו קרוב ל- 135 אלף חשבונות חדשים, לעומת פחות מ- 100 אלף חשבונות חדשים בשנת 2019, עם קפיצה של כ- 150% במספר החשבונות שנפתחו בבתי ההשקעות. כחלק מפעילות ההסברה של הבורסה בשנים האחרונות, שנועדה להוריד חסמים ולהנגיש את שוק ההון לציבור הרחב בישראל, עלתה השבוע הבורסה בקמפיין חדש אשר בו מככבים אנשים אמיתיים המשקיעים בבורסה ממגוון גילאים, מקצועות וישובים.

870/135 ליינר ארטקל

שני שחקנים חדשים הודיעו השנה על הצטרפותם לבורסה: הבנק הדיגיטלי הראשון, שיאפשר ללקוחותיו לפעול במסחר בבורסה בתל-אביב בניירות ערך, לרבות קרנות נאמנות, וכן להשתתף בהנפקות. בכוונת הבנק הדיגיטלי להצטרף גם כחבר במסלקת הבורסה. ובנוסף, ברק קפיטל שהצטרף כחבר נוסטרו. 

לפני כשבוע הודיעה הבורסה כי חתמה על הסכם היסטורי לשיתוף פעולה עם הבורסה לניירות ערך באבו דאבי (ADX), אשר יאפשר לראשונה לחברות באיחוד האמירויות ובישראל הזדמנויות חדשות של מימון והשקעה ולשיתוף פעולה בפיתוח ומסחור טכנולוגיות חדשניות בשוק ההון 

בשנת 2020 הושקו חמישה מדדים חדשים: שני מדדי מניות ירוקים – מדד ת”א-קלינטק המורכב ממניות הכלולות בתת-ענף קלינטק בענף הטכנולוגיה, הכולל כיום 12 מניות בשווי של כ-37 מיליארד שקל וכן מדד אקלים נקי מדלקים פוסיליים המורכב ממניות הכלולות במדד ת”א-125 למעט מניות של תאגידים הנוטלים חלק בשרשרת הייצור של דלקים פוסיליים. במדד כלולות 112 מניות בשווי של כ-595 מיליארד שקל, (בהן 32 הכלולות במדד ת”א-35). בנוסף השיקה הבורסה בפברואר השנה שלושה מדדי נדל”ן: מדד ת”א-מניב ישראל, מדד ת”א-מניב חו”ל, ומדד ת”א-בנייה, אשר נועדו לאפשר למשקיעים המבקשים להשקיע בחברות נדל”ן מניב, הבחנה גיאוגרפית בין נדל”ן מניב בישראל לבין נדל”ן מניב בחו”ל וכן לאפשר השקעה בסל של חברות בנייה. 

יותר שירותים טכנולוגיים מתקדמים

בבורסה שמים דגש רב גם על הרחבת סל השירותים, בדגש על מוצרים חדשים ומתקדמים התורמים לשכלול שוק ההון, יעילותו והגברת הנגישות למידע.

השנה השיקה הבורסה מערכת מאגר השאלות מרכזי לניירות ערך המבוסס טכנולוגית בלוקצ’יין. המאפשרת, לראשונה בישראל, השאלה ישירה בין משקיעים בכל מגוון המכשירים הפיננסיים העיקריים וריכוז כל פעילות השאלת ניירות הערך תחת קורת גג אחת, בשקיפות, בהיקף גדול יותר, בזמן קצר יותר ועבור עסקאות קצרות טווח יותר. 

בנוסף חנכה השנה הבורסה את מערכת ה- TASE Data Hub המאפשרת גישה לנתוני הבורסה בחיבור ישיר, נגיש ומהיר לצורך פיתוח תובנות על הנעשה בשווקים, בניית ובחינת אסטרטגיות מסחר והשקעה, וקבלת מידע מותאם לכלל השחקנים בשוק. המערכת כוללת מספר מוצרים מתקדמים בהם Smart money המעניק לראשונה גישה למידע יומי והיסטורי של סך הקניות והמכירות של הגופים המוסדיים וקרנות הנאמנות בכל ניירות הערך הנסחרים בבורסה, לצורך הבנה מעמיקה יותר של התנועות בשוק ומעורר עניין רב בקרב פעילי השוק, כמו גם מחברות פינטק.

באוקטובר השנה הודיעה הבורסה על השקת שירות חדש וייחודי של “אופציות לעובדים בקליק” המאפשר לחברות ציבוריות בעלות תכניות אופציות לעובדים, לבצע את תהליך המימוש באופן דיגיטלי ומאובטח ובכך מייתר את הצורך בהכנת והדפסת מסמכים, החתמה ידנית של המסמכים והעברתם באמצעות שליחים.

איתי בן זאב, מנכ”ל הבורסה לניירות ערך: “השנה הייתה פריצת דרך משמעותית בחיבור בין הבורסה וההייטק המקומי עם מספר שיא של מצטרפות חדשות מתחום הטכנולוגיה ועוד עשרות חברות בדרך. התוכנית האסטרטגית שלנו, שאנו מיישמים בשנים האחרונות, הניחה תשתית מצוינת לכך שהבורסה תשקף טוב יותר את הצלחת ההייטק הישראלי ותהיה בית אמיתי לחברות הללו.

“השנה, יותר מתמיד, הבורסה נתנה גב ואפשרה לחברות המקומיות ממגוון תחומים להמשיך לגייס ולצמוח, עם המון עניין מצד המשקיעים המקומיים, לצד שחקנים גלובליים. כבית של הכלכלה הישראלית, אנו מאמינים כי הבורסה היא המקום הטבעי לפעילות החברות הישראליות, המשקיעים המוסדיים והציבור הרחב ואופטימיים לגבי המשך הצמיחה גם בשנה הבאה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה