הקמעונאים מזהירים: עליית מחירים תלולה לפנינו

הקמעונאים הגדולים מבהירים: מה שהיה הוא לא מה שיהיה. על הציבור להיערך לקראת עליות מחירים נרחבות | הם חלוקים רק בשאלת עוצמת הזינוק במחירים, אך זו כמובן שאלה של איך כמה ומתי, לא שאלה של האם | באושר עד תולים האשם בנמלים, רמי לוי מבקש מהיצרנים לנהוג בחכמה, וביוחננוף מגדילים את המותג הפרטי | מנכ"ל ויקטורי כותב: "צריך לכתוב בצורה מפורשת כדי שאף אחד לא יגיד שלא ידע. ימים קשים לפנינו, אפשר להגיד שלפנינו ממש צונאמי של עליות מחירים"

לקוחות ביציאה מאחת מרשתות השיווק | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נגיף הקורונה משלים בתקופה זו שנתיים מאז הדיווחים הראשוניים על התפרצות של נגיף מסתורי בשווקי האוכל בעיר הוואן שבסין, ואת ההשלכות הכבירות מהשתלטותו על כל מהלך החיים התקין אנו סופגים כעת, בדוגמת זינוק תלול במחירי המזון, התייקרות הנובעת בעיקר מהתייקרות השילוח וההפצה.

לצד ההשלכות של הקורונה, בימים אלו סופגים אזרחי ישראל פגיעה בכינון ישיר, בצורת שורת רפורמות ומיסים המוטלים עלינו על ידי 'ממשלת השינוי', כאשר הבולטים שבהם הם מחירי החד פעמי והמשקאות המתוקים. לצידם מועברים בימים אלו בקריאה שניה ושלישית עוד שלל רפורמות שכבר מייקרות לנו את המחיה בצורה דרסטית.

250/200 סייד בר + קובייה

בחזית המחירים המזנקים ניצבים הקמעונאים הגדולים, בדגש על אלו המכריזים על מחירים זולים לצרכן הישראלי, ומבהירים כל אחד בדרכו הוא, כי מה שהיה הוא לא מה שיהיה ועל הציבור בישראל להיערך לקראת עליות מחירים נרחבות. הם חלוקים רק בשאלת עוצמת הזינוק במחירים, אך זו כמובן שאלה של איך כמה ומתי, לא שאלה של האם.

אושר עד: בנמלים יש בעיה אמיתית

ב'כלכליסט' ראיינו את אריה בוים בעלי רשת הסופרמרקטים אושר עד שסיפר כי הם: "מרגישים את הלחצים. קוראים לזה אינפלציה. העובדות הן שעלויות הגלם וההובלה מתייקרות, איך אפשר לברוח מזה? זה שילוב של עלויות שילוח ושחיקת ערך של המטבעות המובילים שגם העוצמה היחסית של השקל לא מצליחה לקזז. בנמלים יש בעיה אמיתית שגורמת להתייקרות משמעותית. עלויות שילוח התייקרו פי 4 ויותר. רוב חומרי הגלם והפריטים שרלוונטיים לשוק הקמעונאי הם לא מוצרים יקרים. אם לפני שנתיים עמדה עלות שילוח נניח על 4,500-3,000 דולר למכולה, כיום אנחנו מדברים על 15,000-14,000 למכולה. המשמעות של התייקרות כזו היא עלייה של כ-20 אחוזים בעלות המוצר המיובא, אז ההשפעה על מחיר הסחורה היא מאוד משמעותית. כל מה שמגיע דרך הים יתייקר אני מניח".

Inner article

עוד הוא הוסיף: "כולנו עושים את המאמץ, מנסים להתייעל, המו"מ עם הספקים הופך יותר קשוח באופן טבעי. אבל קשה להגיד מה יעלה ומה לא, כי בסוף אנחנו פועלים ביקום מסוים שבו הכול ישפיע על הכול. אי אפשר להתחמק מזה, השאלה כמה, למה, ואיך. מה הברירות? להגיד 'נספוג את זה' – זה לא כלכלה. מי שיגיד את זה – זה תחום בזמן. תמיד אפשר גם להתייעל ולחסוך, זו גם אופציה. בסוף קמעונאות היא עסק עם עלויות, אבל זה נעשה דרך שגרה כחלק מהעבודה, אז התייעלות זה לא באמת שווה ערך. התייעלות אולי תקזז משהו אבל הסיפור של עליית המחירים יותר גדול מזה".

בהתייחסות לדיוחים כי הבעלים של 'יוחננוף' החליט להגדיל משמעותית את המותג הפרטי שלו על מנת להילחם בספקים, אמר בוים: "כל אחד והטכניקות שלו. על פי רוב אנחנו מוכרים מוצרים מייצור מיוחד עבורנו (עם הסטנדרטים שאנחנו מכתיבים מבחינת גודל אריזה שמייצרת שווי משקל נכון למחיר) שלא ממותג כמותג פרטי. המהלך של יוחננוף משרת את כולם. כי אם הוא מלחיץ את הספקים שלו – לי יותר קל איתם במו"מ. אין ספק, ככה זה עובד. אם הוא עוזב אותם, הם צריכים להמשיך לייצר ולמכור, ויש אותנו למשל. אם הצעד חכם או לא? איתן (יוחננוף) הוא קמעונאי נבון, ויש בצעד הזה הגיון, לנו הוא בטח טוב. השאלה היא היכולת להחדיר את המותג הפרטי ולמכור אותו כמו שצריך".

בנוסף לעליות השילוח השונות, בימים אלו חווים אזרחי ישראל פגיעה ישירה בכיס בעקבות המיסים השונים שמועלים כעת, "נבחין בין מוצרים שהבעיה שלהם זה שהשיתו עליהם מס חדש לעלויות ההובלה שעלו בלי שום יחס, פי 5-4, וגם הגלם עולה. במקום שמטילים מס, אנחנו מבינים מה קורה. לגבי כל השאר, זה עלויות גלם ושילוח. השילוח מתייקר – אלה הן העובדות. לגבי חומרי הגלם – זה קשור לתהליך אינפלציוני שעובר על העולם, שמתחיל בארה"ב וההשלכות שלו מתחילות להתגלגל החוצה, ובסוף הוא מגיע גם אלינו" אמר בוים.

בוים נשאל האם לדעתו המס על המשקאות המתוקים תוביל לירידה בצריכה: "כקמעונאי, אני אדיש לנושא המיסוי, זה משחק שמתנהל מחוץ למגרש שלי ואין לי שום יכולת להשפיע עליו, אבל באופן אישי אני מוטה כי יצא שאני צריך לשמור על רמת הסוכר שלי, כך שדעתי האישית פחות רלוונטית. אני יכול לומר שמאז חוק המדבקות האדומות במסגרת 'הסימון האדום', קצב הגידול במכירת המוצרים עתירי הסוכר והשומן נשאר אותו דבר, גדל כמו בשנים קודמות, כלומר – הסימון לא עשה כלום. לא יודע למה. לא חושב שיש כאן משאלת מוות, אבל אלה העובדות. שמו חותמת יפה אבל מסוכן זה טעים, אין מה לעשות. עובדה שאנשים מעלים במשקל רק ממה שהם אוהבים. לא עלייה דרמטית בצריכת המוצרים המסומנים כלא-בריאים אבל ממש אין פגיעה. היצרנים היו היסטריים בהתחלה, ובינתים נרגעו. אני לא יודע למה, אבל רגולציות בתחומי הצריכה הקמעונאית אף פעם לא משיגות את מטרתן ולפעמים משיגות איכשהו את המטרה ההפוכה".

לסיום התייחס בוים למס שהוטל על החד פעמי: "אני מניח שהממשלה צריכה הכנסה. המצפון הסביבתי הוא תמיד בשירות הצרכים הפוליטיים".

רמי לוי: הצרכן צריך להיות חכם

רמי לוי התייחס אף הוא לעליות המחירים ואמר ל'וואלה': "הכוח הוא בידי הצרכן. אם יש מוצר יקר, לא חייבים לקנות אותו. יש גיוון רחב על המדף, יש מצבעים, יש מוצרים מקבילים. יש גם את המותג הפרטי שהוא באיכות מעולה ולא עולה באותה מידה – תמיד ניתן לבחון את הדברים האלה. הצרכן צריך להיות חכם ולא לקנות בכל מחיר".

"אנחנו בהחלט נראה גל ההתייקרויות. כל המוצרים המיובאים הולכים לעלות" הוסיף לוי שסייג כי: "מוצרי תינוקות לא יעלו כל כך מהר, הרווח הגולמי שלהם גם ככה גבוה", עם זאת במוצרי החלב לטענת לוי עדיין אין עליית מחירים אלא רק ביטול של מבצעים.

הוא הוסיף והסביר את מחירי העופות שעוד לא יורדו מאז ההתייקרות בחגים "יש הסכמים בין המגדלים למשחטות, שמחלקים את השוק ביניהם, והמחיר עולה. ברגע שיש תחרות מאסיבית, אז המחירים יורדים. עופות זה היצע וביקוש. מותר להם לעשות את זה לצערי הרב, אז המחירים הם עולים".

יוחננוף: מלחמה באמצעות מותג פרטי

כאמור, איתן יוחננוף החליט להילחם בעליות המחירים הצפויות על ידי הגדלת המותג הפרטי, על פי החשיפה ב'כלכליסט' בעבר התנגד יוחננוף לצעד שכזה, אך כעת נראה שגם הוא צועד בעקבותיהם של הקמעונאים הגדולים, אלעד חרזי המשנה למנכ"ל החברה שוחח ארוכות עם 'כלכליסט' וסיפר: "אנחנו שוקדים על הנושא הזה כבר שנה וחצי, אנחנו מאתרים קטגוריות בהן צריך מותג נוסף ויוצרים פורמולות למוצרים ומודלים לעיצוב האריזות. לפני שבועיים השקנו סדרות מוצרים ראשונות בתחום הנקיון וזה למעשה השלב הראשון במהלך רחב יותר. איתרנו מוצרים מעולים עם פורמולה איכותית שמיוצרות עבורנו וכבר בהשקה המוצרים תפסו 20% בכל קטגוריה שאליה נכנסו".

הוא הוסיף ואמר: "לספקים הזניחים בקטגוריה לא תהיה זכות קיום וזה ישנה את תמהיל המוצרים על המדפים. שמחתי גם לראות שהמכירות של ספקים מובילים, כמו למשל סנו, נחתכו אצלנו בעקבות ההשקה. בקרוב ייכנסו גם מגבונים, נוזלי כלים ועוד, כשבמקביל אנחנו עובדים על מוצרי מזון".

במהלך הסקירה של המותג הפרטי של מתחרותיה של יוחננוף אמר חרזי: "היעד שלי הוא להביא מוצר איכותי מאיטליה במחיר נמוך בכ־25% מהם. זה יגרום לכך שלא תהיה להם ברירה אלא לתת מבצעי הוזלות לכיוון למחיר שלי. זה קורה עכשיו מסיבה מאוד ברורה: כשדיברנו עם הספקים וביקשנו שיתנו הצעות טובות יותר לנו ולצרכן זה לא קרה, אז הבנו שאין ברירה ושרק כך הם ילמדו".

לסיכום אמר על עליות המחירים הצפויה: "להערכתי זה לא יבוא בבום אחד גדול, אבל הספקים מתכנסים לזה וזה יגיע בטפטופים".

ויקטורי: ימים קשים לפנינו

ב'כלכליסט' הוסיפו וציטטו דברים שכתב מנכ״ל ומבעלי השליטה ברשת ויקטורי, אייל רביד בדף הפייסבוק שלו: "את הדברים האלה צריך לכתוב בצורה מפורשת כדי שאף אחד לא יגיד שלא ידע. ימים קשים לפנינו, אפשר להגיד שלפנינו ממש צונאמי של עליות מחירים".

הוא הוסיף ופירט את הנסיבות: "מחירי הדלק עומדים לזנק, בממשלה העבירו מס חדש על כלים חד פעמיים לצד מס נוסף על משקאות ממותקים. אלו רק חלק מהגורמים שיכבידו על הכיס של כולנו. ואם זה לא מספיק גם הקורונה וההשפעות שלה עוד כאן, הספקים כבר הודיעו שאחרי עשור שבו לא העלו מחירים כבר אין להם ברירה. לפני הקורונה להביא לארץ דרך הים מכולה עם מוצרים מהמזרח הרחוק עלתה להם 7,500 שקל והיום המחיר כבר מגיע ל-59,000 שקל למכולה. מאירופה המחיר זינק מ-2,500 שקל ל-17 אלף שקל למכולה ואת כל זה הארנק של כולנו יספוג".

לסיכום כתב: "אנחנו נמשיך לעשות ככל יכולתנו בכדי להוזיל את הסל המשפחתי, לתת מבצעי עומק, להילחם בספקים ולהעמיק את הייבוא המקביל. אתם תהיו צרכנים חכמים, תתכננו מראש ותנהלו את החשבון המשפחתי בצורה נבונה וביחד נמשיך את המאבק על יוקר המחייה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה