הרובע החרדי החדש בקריית גת אושר בוועדת השרים

ועדת השרים אישרה: רובע חרדי בקריית גת יוביל את העיר להתפתחות נוספת לכיוון מערב • נתניהו: "קריית גת – אימפריה" • דרעי: "קריית גת תהפוך לאבן שואבת" • ראש העיר אבירם דהרי: "החרדים לא ירעו את המצב הסוציו אקונומי של העיר, שגם כך מתקיימת כנס כלכלי"

אריה דרעי מכריז על הקמת העיר החרדית בשפיר, במערב קרית גת | צילום: יעקב כהן יח"צ

ועדת השרים בראשות השר אריה דרעי (האחראית על ענייני פנים, שירותים, תכנון ושלטון מקומי) התכנסה בסופ"ש לאשר את תמ"א 35/3 (תמ"ל 1011) במסגרת תכניות אלה, יוקם רובע חרדי חדש במערב העיר קריית גת. במסגרת החלטת השרים, תשונה תכנית המתאר המחוזית יחד עם תכנית מתאר כוללנית חדשה שתופקד עבור העיר קריית גת.

בכך, יבוא פתרון ראשון ומהותי פרי עמלם של שר הפנים אריה דרעי ושר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן למצוקת הדיור של המגזר החרדי. הבעיה, שמצויה כל העת על סדר יומם של שני השרים – מגיעה בישורת האחרונה שלפני הבחירות, לתזוזה משמעותית ראשונה מסוגה בפתרון שגם אם הוא מועט, אי אפשר לבטלו בהינף יד: בתכנית תמ"ל 1011 קרית גת מערב, כלול שטח אדיר המשתרע על פני כ-4,400 דונם, כמחצית ממנו, אלפיים דונמים, מיועד למגורים.

מספר יחידות הדיור שכבר סיקרנו ב'ביזנעס' לא פעם, הינו בהיקף שינוע בין 8,500 יחידות דיור לכ-10,000 יח"ד (תלוי בגובה המבנים ובצפיפות הממוצעת של מספר יחידות הדיור לדונם נטו. בפעם האחרונה דובר על כ-13 יח"ד לדונם. אם ההיתרים יעלו ל-20 יח"ד לדונם, המספרים יהיו מרשימים יותר אך גורל איכות החיים יהיה דומה לזה הקיים כיום בשכונה החרדית הוותיקה בעיר. פחות צפוף, אולי אבל השכונה 'נהנית' ממרכזון מסחרי אחד קטנטן וחנויות במרתפים ובמחסנים. ד"ש).

ומה ייעשה בכאלפיים הדונמים הנוספים של המתחם? שטחים אלו, מיועדים עתה, על פי התכנית החדשה, לאזור תעסוקה לצד אזור לוגיסטי שאמור לשרת את קווי הרכבת שחולפים באזור. חשוב לציין כי התכנית הוגשה כבר לפני כחמש שנים (באפריל 2016) אך רק עתה אושרה, כאשר הדגש שניתן הוא לקידום שטחי המגורים שכלולים בתכנית.

מענה מגזרי

נזכיר כי המאמצים להקמת הרובע החדש, באו כאשר במקביל במשרד השיכון בראשות יעקב ליצמן ביקשו להעביר הצעת מחליטים להקמת העיר החרדית החדשה שפיר, על השטחים הסמוכים לרובע שאושר. אך שר הפנים וליצמן שילבו ידיים במאמץ לקדם מהר יותר את התכנית מול הגורמים התכנוניים והמקומיים, כיוון שסברו – וייאמר לשבחו של השר דרעי שזיהה זאת אל נכון – שקידום התכנית במסגרת עיר קיימת יהיו מהירים יותר מכל הצעה ממשלתית אחרת. אם כן, כך יצא לדרך הרובע החרדי החדש ממערב לקריית גת הקיימת, מעבר לכביש 4, שייהנה חלק בלתי נפרד מתשתיות העיר הקיימת.

לפי פרסום ב-TheMarker, התכנית, שאותה מלווה הסכם הגג השלישי שעליו חתמה עיריית קריית גת ביוני האחרון עם משרדי הפנים והשיכון ומעניק לעיר תמיכה תקציבית של כ-2 מיליארד שקל – תיתן מענה לצורכי הפיתוח של קריית גת בטווח הארוך.

ועדת השרים הגדירה את התכנית כמי ש"תיתן מענה למגוון מגזרי אוכלוסייה, הן לצורך הרחבת שטחי התעסוקה של העיר והן עבור שטחים של פנאי ונופש לאוכלוסיית העיר, שעיקרם לאורך נחל לכיש, במסגרת הגדרת 'שטח פתוח מיוחד'".

"האישור שניתן", אמר דרעי, "יסייע לקרית גת להתפתח ולהפוך אותה לאבן שואבת למגוון אוכלוסיות שמשוועות לפתרונות דיור באזורים הנגישים לתחבורה ולמרכזי תעסוקה משמעותיים. קרית גת חייבת לקבל מענה אמיתי במסגרת הסכמי הגג, לאור הדיור המואץ שיקודם במסגרתה".

ראש העיר מברך

אבירם דהרי, ראש העיר קריית גת בירך על החלטת ועדת השרים. בפוסט שכותרתו "ראש הממשלה: קרית גת אימפריה!", כתב דהרי: "ברוך השם, ממש ברגעים אלה החליטה ועדת השרים של ממשלת ישראל לאשר את תוכנית המתאר הארצית המרחיבה את גבולות העיר קרית גת צפונה (עד מושב מנוחה) מערבה (כולל יער פלוגות) ודרומה (עד הישובים עוזה ואבן שמואל).

אבירם דהרי. ראש עיריית קריית גת. באדיבות שטורעם.נט

"תודה מיוחדת לשרי הפנים והשיכון: הרב אריה דרעי והרב יעקב ליצמן, ולכל שרי ממשלת ישראל אשר מעריכים מוקירים ומפרגנים לנכונותה ולהקרבתה של העיר קרית גת בהירתמותה המתמשכת להיות חלוצת פתרון מצוקת הדיור ואבן שואבת עבור עשרות אלפי הזוגות הצעירים, מכל רחבי הארץ (ואף מעבר לים), המשוועים לבית משלהם במקום איכותי ומחבק.

"תודה מיוחדת גם לעוזרי השרים: מוטי בבצ'יק וישראל אוזן, למנכ"לי המשרדים: מרדכי כהן ויאיר פינס ולכל הצוותים המקצועיים במשרדי הפנים והשיכון.

"מזל טוב קרית גת – המרכז החדש של ישראל או כמו שראש הממשלה, מר בנימין נתניהו הי"ו, הגדיר אתמול: "קרית גת אימפריה!!". בע"ה ובישועתו נעשה ונצליח", חתם אבירם דהרי.

"אין לי בעיה"

ומה חושב דהרי על מצבה הסוציו אקונומי של העיר אם החרדים יבואו? "ממערב העיר מתכננים לך עיר חרדית ועדיין לא ברור אם זו תהיה שכונה של קרית גת או קריה נפרדת", נשאל לא מכבר ראש העיר אבירם דהרי, ע"י הדר חורש ב- TheMarke. "מה אתה מציע?"

"יש בקרית גת קהילה של חסידי גור", ענה דהרי. "כשהתחלנו לפתח את כרמי גת, הם ביקשו להקצות להם דיור בשכונה החדשה. הצעתי להם שטח אחר והם לא קיבלו את ההצעה. עכשיו הם מבקשים לגור בשטח שתוכנן במערב העיר ל-10,000 יחידות דיור. השטח שייך למועצה האזורית שפיר, אבל מינהל התכנון מעדיף שהשכונה תהיה חלק מהעיר. אני מסכים אתו, אבל הבנייה צריכה להיות חלק מהסכם גג. בנייה לחרדים דורשת הרבה מוסדות ציבור, ואם המדינה רוצה היא צריכה להכניס יד לכיס. אני מעריך שבסוף יעבירו את זה לקרית גת".

אתה לא חושש מהגדלת האוכלוסייה הענייה, שחלקה נזקקת לתמיכה והנחות בארנונה?, נשאל ראש העיר הדרומית, ומיהר להשיב: "אין לי בעיה. הדירוג הסוציו־אקונומי שלנו הוא 4. אם הוא יעלה ל-7–8 זה רק ירע את מצב העיר, כי לא נקבל מענקי איזון. החרדים לא ישנו הרבה את המצב. כבר כיום יש לנו 62%-64% מקבלי הנחות בארנונה בסכום מצטבר של 30 מיליון שקל. הארנונה שאני גובה לא מגיעה אפילו ל-40 מיליון שקל. העיר הזאת היא נס כלכלי, ועם תוספת החרדים נסתדר".

כתיבת תגובה