הרשויות החזקות יצאו למאבק נגד עיריית בת ים

לפני שבועיים אישר שר הפנים אריה דרעי את כתב המינוי של הוועדה לבחינת איחוד הערים בת ים עם שכנותיה והמאבק לא איחר לבוא: “קשה להשתחרר מהרושם שהשינוי הנוכחי נעשה מטעמים פוליטיים”

בת ים. לוטשים עיניים לשטחי המסחר המניבים

עיריית בת ים סובלת שנים רבות מגרעון תקציבי. העירייה משקיעה בעיקר בבנייה של מגורים ולא בשטחי מסחר והתוצאה היא עגומה: אין הכנסות מארנונה והעיריה נאלצת לממש נכסים פרטיים שלה לאיזון התקציבי.

המצב הגיע לכך שכבר אין לעירייה מקורות הכנסה נוספים, ואז עלה הרעיון: לאחד את בת ים עם תל אביב, חולון וראשון לציון. לא ממש משנה הסדר אלא התוצאה, לעירייה תהיה כסף כי יקבלו שטחי מסחר נוספים.

לפני שבועיים אישר שר הפנים אריה דרעי את כתב המינוי של הוועדה לבחינת איחוד הערים בת ים ותל אביב, ובסמכות הוועדה לבדוק אופציה של איחוד משולש של בת ים, חולון וראשון לציון, או לחלופין להשאיר את בת ים כרשות עצמאית תוך חלוקת ההכנסות מארנונה למגורים בין כל ארבע הרשויות.

הרשויות החזקות ממש לא אהבו כתב המנוי, ועתרו נגדה לבג”צ. בעיריית חולון כתבו בעתירה: “כלל לא ברור מדוע כעת, כשנה ושבעה חודשים מאז מינוי הוועדה והוצאת כתב המינוי המקורי שלה, ויותר מחצי שנה מאז השינוי הקודם שנעשה בכתב המינוי שלה, מצא שר הפנים לנכון לטרוף את הקלפים מחדש ולהרחיב את כתב המינוי של הוועדה לבדיקת אפשרויות חדשות, לא מעשיות ובלתי־ישימות”.

“קשה להשתחרר מהרושם שהשינוי הנוכחי נעשה מטעמים פוליטיים ונועד בסופו של יום ‘לגלגל’ את קשייה ותחלואיה של בת ים לפתחן של שכנותיה (…) בית המשפט מתבקש לקבוע דיון דחוף כדי לשים סוף ל’כדור השלג המתגלגל’ שנוצר על ידי התנהלות משרד הפנים, בדרך של שינוי כתב המינוי של הוועדה חדשות לבקרים ללא כל הסבר, נימוק או היגיון”.

בעיריית ראשון לציון ציינו בעתירה: “נפלא מבינתנו כיצד העלה שר הפנים בדעתו להתעלם לחלוטין מהעיריות ראשל”צ וחולון, כיצד נמנע מלקיים דיון כלשהו עמן קודם שהוטלה על ידו ‘פצצה’ מעין זו? כיצד קיים שיג ושיח חד־צדדי ועלום עם עיריית בת ים ובעקבותיו תיקן את כתב ההסמכה של ועדת החקירה פעם שנייה, בעוד שיתר המשיבות זכו ממנו להתעלמות מוחלטת?”

דרעי מסר בתגובה: “מיד עם כניסתו של שר הפנים לתפקידו, הציגו לו פקידי המשרד נתונים לגבי מצבה של העיר בת ים וכן את העתירה לבג”ץ שהוגשה על ידי עיריית בת ים. לאחר שהשר למד לעומק את מצב העיר הוא החליט לפעול בשני אופנים: ראשית, לכבד את מתווה ההסתגלות לבת ים שגובש על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, תוך שיפורו בהסכמה עם משרד האוצר, כך שיאפשר לעירייה להמשיך לפעול ב–2016 ולספק שירותים לתושביה במקביל להתייעלות הנדרשת. שנית, השר החליט כי קיימות שלוש חלופות ראויות: איחוד בת ים עם תל אביב; איחוד בת ים עם חולון וראשל”צ; וחלוקת הכנסות. החלופות ייבחנו לא יאוחר מסוף 2016. לאור כל זאת, לא רק שלא מדובר בגלגול אחריות, אלא מדובר בהגברת מאמץ של משרד הפנים לייצר פתרון מיידי לבת ים”.

 

inner

כתיבת תגובה