ועדת הכלכלה: לאשר פירעון מוקדם ללא עמלה במשכנתאות

צעד נוסף לטובת נוטלי המשכנתאות: ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה הצעה שתחייב את הבנקים להציע משכנתאות במסלול שיאפשר פירעון מוקדם ללא עמלה

יואב קיש בועדת הפנים. צילום מרים אלסטר פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ג) לקריאה ראשונה את ההצעה לתקן את חוק הבנקאות ולבצע שינויים בעמלת הפירעון המוקדם של משכנתה, של ח"כ יואב קיש, שעליה חתומים חברות וחברי כנסת רבים נוספים. לפי התיקון שאושר הבנקים יחויבו בקרוב להציע לנוטלי המשכנתאות גם מסלול הלוואה שכולל אפשרות לפירעון מוקדם ללא תשלום.

ח"כ קיש הזכיר שבתחילת הדרך הציע לבטל את עמלת הפירעון המוקדם ולקבוע כי הבנקים יוכלו לגבות עמלת פירעון מוקדם רק במהלך השנה הראשונה מיום נטילת המשכנתה, או מחזורה. זאת כדי להקל על מחזור משכנתאות ולאפשר ללקוחות להימנע מתשלום עמלה של עשרות ומאות אלפי שקלים, המהווה חסם המונע חיסכון. עם זאת ציין כי סיכם עם המפקחת על הבנקים שהצעתו לא תחול על הלוואות שכבר ניתנו, וכי במקום ביטול העמלה הבנקים יחויבו להציע ללקוחות שני מסלולים, האחד עם עמלת פירעון מוקדם והשני ללא עמלה, והלקוח הוא שיבחר ביניהם. צריך שללקוח יהיה ברור שהוא הולך להליך ללא עמלת פירעון מוקדם", אמר.

250/200 סייד בר + קובייה

עוד התייחס ח"כ קיש לכך שלא הגיע להסכמה עם המפקחת על הבנקים גם בנושא תמחור העמלה, כשביקש לבצע תמחור מחדש שייקח בחשבון רק את הנזק שנגרם לבנק כתוצאה מהפירעון המוקדם ולא יכלול פיצוי על רווח עתידי. הוא הוסיף כי לנוכח העובדה שהממשלה תמכה בקידום ההצעה בכפוף להסכמת בנק ישראל ומשרדי האוצר והמשפטים, בשלב זה הוא מוותר על התיקון הנוסף ויבקש לדון בו מחדש בעת הכנת ההצעה לקריאה השנייה והשלישית. סגנית המפקחת על הבנקים, עודדה פרץ, הגיבה על כך ואמרה כי בנק ישראל הסכים להצעת הפשרה שהציג קיש כהצעה סופית, ולא כנקודת פתיחה. "אם זה רק שלב ראשון ואין התחייבות שבקריאה שנייה ושלישית לא יהיה שינוי אז אנחנו לא מסכימים לכלום. הסכמנו לפשרה בתור הרע במיעוטו ולא בגלל שאנחנו חושבים שזה רעיון טוב", אמרה.

ח"כ יעקב אשר התייחס להצעה ואמר כי בנק ישראל צריך לבחון את הפחתת העמלה ולבצע חישוב כך שהבנקים לא יפסידו אבל גם לא יגבו כספים מיותרים מהציבור. "זה שבנק ישראל לא טורח לבצע בדיקה זה עוול לציבור. אם אדם הצליח לגייס סכום כסף לפדות את המשכנתא הבנקים לא צריכים לעשות עליו סיבוב", אמר.

כתיבת תגובה