ועדת התקשורת לא תוכל לחסום מספרים ללא סיבה מפורטת

שר התקשורת, יועז הנדל, בהבהרה לחברות התקשורת – יש לספק למנויים הסברים על חסימת מספרי טלפון | המשמעות: ועדת הרבנים לענייני תקשורת תגיש בקשות מפורטות לחסימת המספרים, ואלה יהיו גלויים לעין הצבור | בקשות חסימה שיוכח כי התקבלו ללא סיבה מוצדקת – ייפתחו מחדש

נוקיה 208 כשר | אילוסטרציה

תחת הכותרת "ממשיכים לעשות סדר בחסימות מספרים: אם יש ספק, אין ספק – לא חוסמים מספרים בצורה שרירותית", הודיע היום שר התקשורת, יועז הנדל, לחברות התקשורת כי עליהן לספק למנויים הסברים על חסימת מספרי טלפון.

בעקבות פניית חברות התקשורת, שר התקשורת, יועז הנדל, מבהיר את ההחלטה שקיבל בנושא חסימת האפשרות החיוג למספרים מסוימים מלפני מספר חודשים וקובע כי על החברות לספק תשובות מפורטות לחסימות וכי אין להסתפק בסיבה כללית אחת לכל החסימות. כמו כן, קבע שר התקשורת כי במידה וחברת תקשורת חוסמת מספר להתקשרות לבקשת המנוי, יידרש בעל הרישיון לשמור תיעוד עדכני של פרטי החסימה עבור כל מספר טלפון שנחסם להתקשרות.

על בסיס זה, יתעדו החברות עבור כל מספר שנחסם הן את הגורם שביקש את החסימה והן את סיבת החסימה. חברות התקשורת יחוייבו גם לפרסם באתר האינטרנט שלהן מספרים שנחסמו לבקשת קבוצת המנויים, השייכים לתאגידים, עמותות והקדשים ויוודאו כי מספרים של המדינה ומוסדותיה לא ייחסמו עוד.

המשרד פרסם מסמך הבהרות בנושא זה ביום 25.10.21, והעניק ארכה ליישום ההחלטה עד ליום 16.12.2021. בין היתר הבהיר המשרד כי בנוסף לחובתן של החברות לפרסם באתר האינטרנט שלהן אילו תאגידים עמותות והקדשים נחסמו על החברות לאפשר למנויים לבצע שאילתות מול המוקד הטלפוני של החברה, וכי האפשרות לקבל פרטים באתר האינטרנט של חברות התקשורת אינה מחליפה את החובה לספק מענה טלפוני למנויים. עוד הבהיר המשרד כי על החברות לפעול באמצעים העומדים לרשותן על פי חוק כדי לוודא למי שייך המספר שנחסם.

שר התקשורת, יועז הנדל: "כפי שהחלטתי בעבר, נגמרו הימים שחברות התקשורת יכולות לחסום מספרים למנוייהם מבלי להסביר מדוע נחסם מספר טלפון בגלל לחץ של גורמים חיצוניים או בעלי עניין. החברות יצטרכו לתת דין וחשבון לציבור על כל מספר שנחסם ולתעד זאת ובמידת הצורך גם לבטל את החסימה״.

 מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין: " כבר מספר שנים שחברות התקשורת חוסמות לצרכנים מספרי טלפון ללא ידיעתם, לא מפרטים על כך ונותנים תשובה אמורפית. אין שום סיבה שמספר טלפון של מנוי ייחסם באופן שרירותי. החברות יצטרכו להסביר לכל  מנוי ומנוי שנחסם את הסיבה לחסימה באופן פרטני ולא שרירותי״.

כתיבת תגובה