זוכי פרס נובל לרפואה: החוקרים שגילו את ההפטיטיס C

מדי שנה גובה הנגיף מחיר של מאות אלפי קרבנות, אך בזכות המחקר המתקדם קיימים כיום מגוון טיפולים וחיסונים שעתידים לחסל את הנגיף בתוך כעשור • ומה תמונת המצב בישראל?

הפטיטיס | צילומסך מתוך אתר חץ

פרס נובל לרפואה לשנת 2020 יוענק בעוד כחודשיים לחוקרים הארווי ג’יי אלטר, מייקל האפטון וצ’ארלס רייס. 3 החוקרים המוזכרים הם אלו שגילו את נגיף ההפטיטיס C מה שאפשר בהמשך מחקר ומציאת חיסון, מניעה וטיפולים הולמים – כל הדרך למיגורו המיוחל של הנגיף.

ע”פ ההערכות, בעולם חיים למעלה מ-70 מיליון נשאים של הנגיף, כאשר היקפי התמותה ממנו עומדים על קרוב לחצי מיליון איש בשנה. באוגוסט מצוין מידי שנה בישראל ובעולם חודש המודעות להפטיטיס C.

הפטיטיס C היא מחלת כבד א-סיפטומטית ברוב המקרים והזמן, אך כשזו מתפרצת היא עלולה לגבות מחירים כבדים בבריאות וגם בנפש.

על-פי הערכת משרד הבריאות כ-2% מאוכלוסיית ישראל הם נשאי הנגיף. במספרים מדובר על קרוב למאתים אלף איש. הבעיה היא שרובם אינם מודעים למחלה. “בהרבה מקרים אין סימפטומים. הרוב לא יודעים שהם נשאים, אבל הנגיף פעיל באופן קבוע ולאחר שנים  עלול לגרום למחלות קשות וקטלניות כמו שחמת הכבד וסרטן הכבד”, אומר פרופ’ אייל שטייהר מנהל היחידה למחלות כבד ולבלב בבית החולים שערי צדק.

לדבריו, “יש טיפול מאוד יעיל בעל שיעור הצלחה של 98 אחוז מיגור של הנגיף. הטיפול הזה זמין במסגרת סל התרופות אך כאמור לא כולם מודעים אליו”.

חוליו בורמן, מנכ”ל ומייסד עמותת חץ – ארגון ישראלי לבריאות הכבד, אומר כי  “ממשלת ישראל הצטרפה ליוזמה עולמית להדברת הנגיף עד 2030 אך צעדים רבים אינם מתבצעים כרגע בגלל הקורונה…זה מצב בעייתי היות וקיימת בעיית מודעות גם בקרב החולים וגם בקרב הרופאים. לכן ההמלצה שלי לקבוצות הסיכון היא להיבדק עצמאית”.

“היינו נוכחים בישיבה בוועדת הבריאות שעסקה בנושא. מדובר בבדיקת דם זולה ופשוטה, ומה שנדרש זה ללכת להיבדק”.

יצוין כי קבוצת הסיכון העיקרית היא יוצאי בריה”מ שקיבלו מנות דם לפני 92, כאשר ההזרקות היו אז לא סטריליות. “אנחנו יצאנו עם קמפיינים ברשתות החברתיות על מנת להגביר את המודעות. צריך שהיוזמה תבוא מהאנשים. עד שהמדינה תיקח יוזמה יארך זמן”.

כאמור, החוקרים שזכו בפרס הם אלו שגילו את הנגיף והמאפיינים שלו, דבר שאפשר לעולם הרפואה למפות את אזורי פוטנציאל ההדבקה שלו ובכך לנקוט צעדי מניעה, ולפתח טיפולים מצילי חיים שיעילותם עומדת על קרוב למאה אחוזים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה