זכיין הרכבת הקלה 'נופית' חתם על הסכם התפעול וההקמה

שלב נוסף בדרך להשלמת הפרויקט הלאומי – הרכבת הקלה ׳נופית׳: נחתם הסכם ההקמה והתפעול של הרכבת הקלה שתחבר בין חיפה לנצרת ונוף הגליל את הרכבת יקימו החברות אלסטום, אלקטרה ומנרב שחתמו כזכייניות הרכבת הקלה 'נופית' את ההסכם עם משרד התחבורה וחברת חוצה ישראל

תחנת הרכבת הקלה נופית - רחוב העצמאות קרית אתא | הדמיה: ינון תכנון יעוץ ומחקר

בעיצומה של המלחמה, חיזוק משמעותי לאזור הצפון. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, באמצעות חברת חוצה ישראל, חתמו היום (יום ה') עם זכיין הרכבת הקלה "נופית" על הסכם להקמה והפעלה של הרכבת הקלה, המחברת בין חיפה לנוף הגליל ונצרת.

הרכבת הקלה "נופית", היא אחד מפרויקטי התחבורה הציבורית הגדולים ביותר בישראל המקודמים בימים אלה. הרכבת הקלה תחבר בין יישובי המטרופולין הצפוני, מחיפה ועד נוף הגליל ונצרת, ותשמש כמנוע צמיחה תחבורתי, כלכלי וחברתי לכל אזור הצפון. הרכבת תחזק את הפריפריה הצפונית בישראל ותחבר אותה למרכז הארץ.

במעמד החתימה שהתקיים היום במשרדי חברת חוצה ישראל, השתתפו שרת התחבורה והבטיחות בדרכים,תא"ל (במיל') מירי רגב, מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן, יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל, רוני מילוא, מנכ״ל חוצה ישראל, דן שנבך, מנכ״ל קבוצת אלקטרה, איתמר דויטשר, מנכ"ל אלסטום ישראל, ערן כהן, מנכ"ל זכיינות מנרב וסמנכ״ל קבוצת מנרב, רונן שפר, סמנכ״ל רק״ל, איציק אורון, מנהל מינהל תשתיות מהנדס אבנר פלור, נציגי משרד התחבורה, יועצי החברה ועובדי החברה.

פרויקט הרכבת הקלה "נופית" מצוי כיום בשלבי ביצוע של עבודות ההקמה והתשתיות. הפרויקט יבוצע באמצעות שיתוף פעולה בין המגזר הפרטי והציבורי (PPP), בדומה לפרויקטים כמו כביש 6, מנהרות הכרמל, הרכבת הקלה בירושלים ועוד. החברה המבצעת את המיזם מורכבת מחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב.

הזכיין יהיה אמון על תכנון, הקמה, אספקה והתקנה של כלל המערכות הרכבתיות של הפרויקט ובהן מערכות איתות, תקשורת, חישמול, כרטוס ומידע לנוסעים, וכן על הקמת המסילות, התחנות, מתחם האחזקה והדיור (דיפו) ומרכז הבקרה. בנוסף לכך הזכיין יהיה אחראי על רכש הקרונות והציוד ועל הפעלה ואחזקה של הקו לתקופה של כ-25 שנה. העבודות צפויות להתחיל במהלך השנה הבאה ויימשכו כארבע שנים.

ממשרד התחבורה והבטיחות בדרכים נמסר כי הפרויקט נועד לספק מענה לגידול הצפוי בהיקף האוכלוסיה ובצרכי התעסוקה במטרופולין הצפוני. עד שנת 2040, צפויה אוכלוסיית הגוש העירוני נצרת לגדול בכ-40%, ובשפרעם וקריית אתא בכ-70%. התעסוקה באזור זה צפוייה לגדול בתקופה זאת ב-60%.

'נופית' היא אמצעי תחבורה מתקדם וידידותי לסביבה, שיופעל באמצעות טכנולוגיה חדשנית וירוקה ותאפשר לראשונה בישראל נסיעה רצופה בתחבורה ציבורית, במקטעים עירוניים ובינעירוניים, ללא צורך בהחלפת אמצעי תחבורה.

אורך קו הרכבת הקלה 'נופית' הוא כ-40 קילומטרים והוא יכלול כ-20 תחנות, מסופי תחבורה ציבורית וחניוני "חנה וסע", מתחם דיפו ומרכז בקרה. בקו יפעלו כ-30 רכבות בתדירות מקסימלית של 4 דקות, ובמהירות נסיעה של עד 100 קמ"ש בקטעים הבינעירוניים. ברכבת צפויים לנסוע כ-100 אלף איש ביום.

כתיבת תגובה