חברות הביטוח יחויבו לשלם באותו אמצעי תשלום של הלקוח

החזרים מהביטוח? כמו ששילמתם • ועדת החוקה אישרה לקריאה ראשונה: חברות הביטוח ישלמו למבוטחים את תגמולי הביטוח באותו אמצעי תשלום בו נגבו דמי הביטוח • חברות הביטוח לא יוכלו להתנות על ההסדר שייחקק – אלא אם הוא לטובת המבוטח

ח"כ משה אבוטבול | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום (ד’) לקריאה ראשונה את הצעת חוק חוזה ביטוח (תיקון – דרך תשלום תגמולי ביטוח), התש”ף-2020, שיזמו חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ומשה אבוטבול. לפי הצעת החוק, חברות הביטוח ישלמו את תגמולי הביטוח באותו אמצעי תשלום בו שולמו דמי הביטוח כדי להבטיח את הגעת התגמולים למבוטחים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי “חברות הביטוח מותירות בידיהן מאות מיליוני שקלים השייכים לציבור, בלא לעשות מאמצים אמתיים להחזיר את הכסף לציבור. פרמיות הביטוח נגבות על ידי חברות הביטוח באמצעות כרטיס אשראי או בהוראת קבע, אך כשהן צריכות להעביר כספים למבוטחיהן הן עושות כן באמצעות המחאות במשלוח בדואר. בנוסף, הן מגבילות את תוקף ההמחאות ל–60 עד 90 ימים. מכיוון שבידי החברות נמצאים פרטי כרטיסי האשראי או הוראות הקבע של לקוחותיהן יש בפניהן דרכים פשוטות לשלם למבוטחיהן, אשר יבטיחו את הגעת הכסף לידי המבוטחים”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר אמר כי לדעתו זהו “חוק נכון וחשוב שעושה צדק”, וח”כ מיכאל מלכיאלי הסביר כי “עד היום המזוכה מקבל את הכסף המגיע לו בשיק ועד שהוא מקבל את ההחזר – השיק פג תוקף. הכי הגיוני שחברות הביטוח ישלמו את הכסף באותו אמצעי תשלום בו גבו את דמי הביטוח”.

ח”כ משה אבוטבול סיפר כי הצטרף להצעת החוק בגלל מקרה שחווה עם אזרח שהיה אמור לקבל החזר מהביטוח וקיבל אותו רק אחרי שנה וחצי בשל שינוי הכתובת. “הצעת החוק עושה צדק עם רבים. באותה דרך שנותנים, מקבלים”, אמר.

870/135 ליינר ארטקל

עו”ד אלעזר שטרן מהייעוץ המשפטי לוועדה הסביר את שינויי החקיקה שנעשו לטובת המבוטחים. “הצעת החוק תוקנה כך שחברות הביטוח לא יוכלו להתנות על ההסדר שהוועדה מחוקקת אלא אם זה לטובת המבוטח. כמו כן, ברירת המחדל תהיה שהתשלום של תגמולי הביטוח הוא באותה דרך בה שילם המבוטח אלא אם המוטב בוחר אחרת ביוזמתו. בנוסח המקורי האפשרות לשנות את דרך התשלום הייתה מוגבלת למועד חתימת החוזה ואנחנו משנים כך שאין הגבלה והמבוטח יכול לבקש לשנות את אופן התשלום בכל זמן שהוא, וכן ניתן יהיה לפנות טלפונית לשם כך ולא יהיה צורך בבקשה בכתב”.

אוהד מעודי מאגף שוק ההון באוצר בירך על האישור: “הצעת החוק נכונה וחשובה. אנחנו בעידן שניתן לשלם בטכנולוגיות מתקדמות וההצעה מתחברת למדיניות שלנו”. ואילו גיל סלומון מאיגוד חברות הביטוח: “בהמשך הדרך נצטרך ללטש את השאלה מה קורה במקרה שהמבוטח אינו זה שמשלם את הכסף בעצמו”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה