חיל ח’ליפה: המתווכים החשאיים ועסקות המיליארדים

שליט אבו דאבי, נשיא איחוד האמירויות שייח ח’ליפה בן זאיד אל נהיאן מחזיק בלונדון בנכסים בשווי מעל שבעה מיליארד דולר • לפי דיווח ב’גרדיאן’ הבריטי, ‘הלקוח’ העסיק מתווכים חשאיים שרכשו עבורו כ-170 נכסים בשווי אסטרונומי • חלק מהעסקות בוצעו באמצעות חברות קש באיים הבריטיים • עורכי דינו ומצייגיו טוענים: “הכל היה לגיטימי ומדווח לרשויות”

לונדון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הישראלים והאמירתים עדיין מתרגשים מפעמי השלום בין המדינות. בכל יום מוכרז על עוד פן ‘היסטורי’ שנחתם או מבוצע בפעם הראשונה. בלונדון לעומת זאת, מתרגשים מהיקף הנכסים של נשיא איחוד האמירויות שייח ח’ליפה בן זאיד אל נהיאן, האמיר של אבו דאבי המחזיק באימפריית נדל”ן סודית בשווי של 5.5 מיליארד ליש”ט (7.1 מיליארד דולר).

על פי דיווח ב’גרדיאן’ מסופר על ניתוח נתוני רשם המקרקעין בבריטניה שעש ב’גרדיאן’ וממנו עולה שתיק אחזקות הנדל”ן למגורים והנדל”ן המסחרי של ח’ליפה כולל כ-170 נכסים, מאחוזה מבודדת ליד פארק ריצ’מונד ועד לכמה מגדלי משרדים יוקרתיים בלונדון שמאוכלסים על ידי קרנות גידור ובנקי השקעות.

250/200 סייד בר + קובייה

מסתבר שבמשך השנים, ארגן לעצמו ח’ליפה בסודי סודות צבא קטן של מתווכים דיסקרטיים, שרכשו עבורו נכסים תוך שהם מכנים אותו ‘הלקוח’. העסקות נערכו דרך חברות – חלקן קש – הרשומות במקלטי מס כדוגמת איי הבתולה הבריטיים, וככל הידוע עורכי דין מהמשרדים המובילים בבריטניה כמו פוקס וויליאמס ואוורשדס הם אלה שהובילו את הרכישות.

כך נשמר בסוד במשך עשרות שנים, תיק השקעות נדל”ן של ח’ליפה הכולל נכסים בכמה מהשכונות היוקרתיות ביותר בלונדון – נדל”ן למגורים ונדל”ן מסחרי. באחד מבנייני היוקרה שבבעלותו, מחיר של דירה מגיע ל-20 מיליון ליש”ט ועל פי הערכות ה’גרדיאן’ מדובר בתיק המנהל כ-1,000 דיירים. “הן (השקעות הנדל”ן. ד”ש) נוצרו באמצעים תת-קרקעיים בעסקות חשאיות, וההשקעות שלו נבנו בשקט במשך שנים רבות”, אמר מקור בעל ידע על עסקות הנדל”ן של ח’ליפה.

עסקאות לגיטימיות

ח’ליפה בן זאיד אל נהיין, שליט אבו דאבי ונשיא איחוד האמירויות הערביות | צילום: עובד ממשלת ארה”ב, ויקיפדיה

מהדיווח עולה כי אין זו הפעם הראשונה בה מתפרסמים דיווחים על היקף רכושו של ח’ליפה. כבר בשנת 2016 כאשר ‘מסמכי פנמה’ התפרסמו, דיווח ה’גרדיאן’ על האופן שבו מנהיג האמירויות רכש בסודיות עשרות נכסים במרכז לונדון, בשווי של יותר מ-1.2 מיליארד ליש”ט. המסמכים העדכניים מגלים ששווי הנכסים של ח’ליפה גדול בכמעט פי חמישה. ב-2005 לבדה הוציא ח’ליפה מיליארד ליש”ט על חמישה נכסים, לפי רשומות בתי משפט. עד ל-2015 שווי האחזקות שלו צמח ל-5.5 מיליארד ליש”ט וההכנסות השנתיות משכירות הגיעו ל-160 מיליון ליש”ט.

בדיווח מודגש כי אחזקת נכסים בבריטניה באמצעות חברות קש שפועלות מחוץ למדינה היא חוקית לחלוטין ואין בכך פסול. אבל הממשלה התחייבה לפרסם רישום של חברות מחוץ לממלכה שמחזיקות בנדל”ן בבריטניה כדי להפוך את השוק לשקוף יותר וכדי להילחם בשחיתות.

Inner article

בשנים האחרונות מתפרסמים דיווחים ולפיהם, ח’ליפה אינו מתפקד בגלל שבץ מוחי שבו לקה ב-2014, אולם נכסיו מתפקדים בהחלט ונמצאים כעת בדיונים בבית המשפט הגבוה בבריטניה. מדובר ככל הנראה על רקע תחרות בין בני משפחתו של ח’ליפה על השליטה בנכסיו. בדיווח נטען עוד כי באחד מהמסמכים הנוטריונים הקשורים לניהול נכסיו, שעליו היה אמור לחתום ח’ליפה, נראה שמתנוססת החתימה של מוחמד בן זאיד, אחיו של ח’ליפה ויורש העצר של אבו דאבי, מי שפתח לאחרונה את השער בין ישראל למזרח התיכון וכונן איתה מערכת חדשה של יחסי שלום.

דובר מטעם משרד עורכי הדין לנסר אמר ל’גרדיאן’ כי כל הנכסים נרכשו “באופן לגיטימי”. משרד אוורשדס אמר כי הוא פעל “בהקפדה” על המחויבויות המשפטיות והרגולטוריות באופן מתמיד. פוקס וויליאמס אמר כי הוא פעל “בהתאם לסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר המצופים מאתנו על ידי הרגולטור והלקוחות שלנו”. ואילו ח’ליפה לא השיב לבקשות חוזרות של ה’גרדיאן’ לתגובה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה