הח”כ מאשים: “משרד האוצר עובר על החוק”

100 מיליון השקלים של העמותות ‘נתקעו’ בקופת האוצר • ל’ביזנעס נודע’: אם לא יחול שינוי, הח”כים יאלצו את שר האוצר להשיב על הנושא במליאה • בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים לבקשת חה”כ אזולאי – לא ידעו נציגי הממשלה והאוצר להשיב: מי אחראי על דף הבקשה באתר ‘ממשל זמין’, החשב הכללי או משרד אחר • יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני עצר את הדיון ושוחח עם החשב הכללי: “מרגישים שעובדים עלינו, לא ניתן לזה להימשך”

חלוקת קמחא דפסחא בבני ברק | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

“משרד האוצר מזלזל בוועדה, מזלזל בעניים, מזלזלים בקשישים. משרד האוצר עובר על החוק”, את הדברים הללו זעק ח”כ ינון אזולאי בדיון שהתקיים לבקשתו בוועדת הכספים של הכנסת בראשות ח”כ משה גפני.

שוב התברר, כי שמונה חודשים לאחר שהוקצו – נמשך העיכוב בהעברת 100 מיליון השקלים לעמותות המגזר השלישי. חלק מהעמותות בקריסה, וחלקן – כבר נסגרו לאור מצבן.

250/200 סייד בר + קובייה

במהלך הדיון, הציגו משרד האוצר ומשרד המשפטים כי התמיכות השונות אושרו, אך השלמת התשתית הנדרשת בטרם יוקצו הכספים, תארך עוד כשבועיים – שלושה, נוכח צורך בסיום הקמת המערכת הממוחשבת, היות ומדובר בעמותות רבות שמעולם לא היו חלק מהגופים הנתמכים ע”י משרד האוצר.

חברי הכנסת תקפו את משרד האוצר על העיכוב הגדול, נוכח כך שהכסף הוקצה לדרישת הוועדה לפני כ-8 חודשים. במהלך הדיון משביקשה הוועדה לקבל תשובות על העיכוב בהקמת המערכת, לא ידעו נציגי הממשלה, כולל נציג משרד האוצר, לציין תחת איזה משרד נמצא ממשל זמין שאמון על הקמת המערכת, האם תחת אגף החשב הכללי או תחת משרד אחר.

ח”כ אזולאי הסביר לנוכחים כי “עמותות אלו נכנסות מתחת לאלונקה במשך כל השנה ולא רק בתקופת הקורונה. במשך כל השנה הינן עושות עבודת קודש ועושות את העבודה היכן שהמדינה נכשלה. לצערי כל המאבק שלי של יו”ר הועדה משה גפני ושל חבריי בוועדה עבור תמיכות בסך 100 מיליון שקלים לעמותות המגזר השלישי לסיוע לשכבות החלשות נעצר. משרד האוצר מזלזל בנו חברי הוועדה ועל כך לא נעבור לסדר היום.

“הסיוע לעמותות עוגן בחוק מיום 27 ליולי 2020 ובמסגרת החקיקה הייתה התחייבות שתוך 30 יום יפורסמו מבחני התמיכה ובתוך 60 יום יועבר הסיוע לעמותות העומדות בקריטריונים. בפועל עד היום לא נפתח הלינק המאפשר לעמותות להגיש את הבקשה לסיוע. למעשה בכך שמשרד האוצר מעקב את הרישום להגשה לבעלי העמותות, הוא עובר על החוק מדי יום. ובכך מונע מהעמותות שדואגות בשטח לאוכל ומזון חם לחוליות החלשות של החברה הישראלית”.

870/135 ליינר ארטקל

נוכח הדברים, הוציא יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני את הוועדה להפסקה ושוחח עם החשב הכללי.

לאחר ההפסקה עדכן יו”ר הוועדה: “שוחחת עם החשב הכללי במשרד האוצר, הוא אמר לי שהוא לא מכיר את הנושא והוא ייתן לי תשובה בתוך שעה. אני מרגיש כמו רבים מחברי הוועדה שעובדים עלינו. חייבים לשחרר שכר לעובדי העמותות, אנחנו לא יכולים להשלים כלכלית עם המציאות הזה. אחכה לתשובת החשב הכללי, אבקש להעבירה לחבריה הוועדה, ייתכן שנקיים ישיבה מיוחדת נוספת אם זה לא יסתדר, אני מאשים את משרד האוצר בכך שעד עכשיו לא עובר הכסף, לא נעבור על זה לסדר היום, נקווה לתשובה חיובית, מבחינתנו זה לא ימשך, שייקחו בחשבון שמקבלים ועדה לעומתית”.

בסיכום הדיון העלה חה”כ אזולאי הצעה לאסוף 25 חתימות על מנת לקיים דיון מליאה בנושא.

ל’ביזנעס’ נודע הבוקר (ג’), כי אכן, התשובה לא התקבלה בתוך שעה, למרות שיו”ר ועדת הכספים ציפה לה, אך אם לא יתקדם הנושא באופן המוביל לפתרון, ייאספו החתימות והמליאה תדון בנושא, כאשר שר האוצר או סגנו ייאלצו לעלות אל הדוכן ולהסביר את פשר העיכוב המוזר והמקומם של תקציבי המגזר השלישי.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה