ח”כ אשר: לעגן בחוק החשמל מערכות לשומרי שבת

לטענת ח”כ יעקב אשר מיהדות התורה אם הרפורמה תיתן את האופציה למתקנים ליצור קהילתי או עירוני יהיו רשויות שירצו לתת את השירות לשומרי השבת שלא משתמשים בחשמל של חברת החשמל, ויש לעגן את האופציה בחוק החשמל שנחקק כעת

גנרטור כחשמל לשומרי שבת shutterstock

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכנסת לדיון בתיקון לחוק משק החשמל, בראשות ח”כ איתן כבל, החלה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את החוק ולהוציא לדרך את הרפורמה במשק החשמל. היו”ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי מבלי להגזים בחשיבות הנושא, מדובר ברפורמה הגדולה ביותר במשק בעשור האחרון.

“הדבר החשוב הוא לשרת את אזרחי ישראל שידעו שהולכת להיות תחרות אמתית שהם הולכים להרגיש בכיסם – אם זה לא יקרה כולנו הפסדנו”, אמר. הוא הוסיף כי לרפורמה יש גם השלכות על אלפי עובדים וזה משהו שהוא לא יכול להתעלם ממנו. “מדובר בדרמה ואני מקווה שהמדינה תדע לתת מענה לעובדים האלה”, אמר. הוא הזכיר כי היה סקפטי שהרפורמה אכן תצא לדרך והופתע לטובה בכך שהיום מתחיל הדיון בכך והבהיר: “בכוונתי להעביר את הרפורמה לא יאוחר מיום חמישי בצהריים”.

ח”כ יעקב אשר בירך על הרפורמה ואמר כי למתקן ייצור קהילתי או עירוני יש הרבה אספקטים שיכולים להשפיע על יוקר המחייה והתחדשות עירונית, וגם בנושא של חירום. עוד הוא הוסיף כי יש ציבור גדול שלא משתמש בחשמל בשבת והפתרון של מתקנים קהילתיים עירוניים, לרשות שתרצה לעשות את זה, הוא חשוב מאוד ואני מבקש שזה יוטמע בתוך החוק. “צריך לעשות צדק גם כלכלי וגם ערכי לכל הציבור”, אמר.

מנכ”ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הציג את עקרונות הרפורמה ואמר כי השינוי המבני יחזק את האיתנות הפיננסית של החברה, שיבוא לידי ביטוי בחברה יותר יציבה פיננסית וזה אינטרס של החברה, הממשלה והציבור. “יש התייעלות מסיבית מאוד בחברה וזה לא רק תוכנית פרישה, הכל מלווה באבני דרך ליישום הרפורמה וזה תקדימי”, אמר. הוא הוסיף כי ייצור החשמל בסוף התהליך יחולק כך שרק 30% יהיה בידי חברת החשמל ו-70% בידי יצרנים פרטיים, לעומת היום שהמצב הוא הפוך וחברת החשמל מייצרת 70% מהחשמל.

באשר למקטע האספקה אמר אדירי כי לאחר הרפורמה תהייה בו תחרות מלאה, חברת החשמל תהייה ספק ברירת המחדל אך ניתן יהיה לבחור ספק חשמל שונה וזה אמור לאפשר תחרות על מחיר החשמל. “אני מתקשה לראות שבלי הפחתת מחיר מישהו יעבור ספק. זה יאפשר גם הרבה שירותים נוספים לצרכן, כמו התקנת פאנל סולארי על הגג או אגירת חשמל או שירותי התייעלות אנרגטית. ברגע שהמקטע יוכל להיפתח לתחרות ולאחר ש-40% אחוז ממשקי הבית יעברו לספקים אחרים – אם זה יקרה אז חברת החשמל תוכל גם היא להילחם על הצרכנים ולספק שירותי התייעלות אנרגטית”, אמר. עוד הוסיף אדירי כי “שינוי דרמטי נוסף הוא הוצאת ניהול המערכת מחברת החשמל לידי חברה ממשלתית נפרדת ועצמאית”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה