חלום הפטור מויזה לארה"ב מתרחק? האמריקנים מקשיחים עמדות

שוב דרישה אמריקנית שמגיעה בערב כניסת הפטור לתוקף, מעמידה בחשש את סוגיית הפטור מויזה לארצות הברית | כזכור, משרד החוץ הודיע לא מכבר על החלת המהלך בין סוף ספטמבר לתחילת אוקטובר, אך עתה נודע, כי האמריקנים דורשים מידע פלילי על עשרות אלפי ישראלים

צילום: שאטרסטוק

דרישה חדשה מצד האמריקנים עלולה למנוע את הפטור המיוחל מויזה לארה"ב, שעליו הודיע שר החוץ אלי כהן, אך לאחרונה, כי הוא צפוי להיכנס לפועל כבר בחודשים ספטמבר-אוקטובר השנה. מדיווח בחדשות 12 עלה, כי בתחילה דרשו האמריקנים מישראל את מסמכי הרישום הפלילי של כאלף אזרחים, כדי להעניק פטור גורף מויזה ליתר האזרחים.

אלא שהתברר כי האמריקנים שבו והקשיחו עמדות, וביקשו לקבל את המידע הפלילי המופיע ברשומות – על כעשרת אלפים אזרחים נוספים, ולפי דיווחים נוספים מדובר על עשרות אלפי ישראלים בעלי רישום פלילי שאמורים היו להיחשף בפני הממשל בוושינגטון. התפתחות זו של הדרישה האמריקנית, עלולה לעכב ואולי אף למנוע את הענקת הפטור המיוחל, משום שבישראל מסרבים לתת גישה למידע כה מקיף על אזרחים, בשל חוקי הגנת הפרטיות.

השר לבטחון פנים איתמר בן גביר, כך לפי דיווחים שונים, מתנגד להעברת המידע מחשש לפגיעה בפרטיות.

נזכיר כי עוד לפני הודעת שר החוץ כהן לפני פחות מחודש על התקדמות הליכי הפטור מויזה לארה"ב, נחקקו לפני כחצי שנה מספר חוקים כדי לקדם פטור מויזה לארה"ב. בית היתר, שתי הצעות חוק שאושרו מחייבות את חברות תעופה למסור מידע המוחזק במאגריהן אודות הנוסעים, ובמקביל, מחייבת את המשטרה למסור מאגר טביעות אצבע ורישומים פליליים על אזרחים המבקשים את הפטור.

בנוסף, תוקנו הצעות החוק העוסקות בכניסה למדינת ישראל, וכך תוכל רשות האוכלוסין וההגירה למסור לאמריקנים כל מידע שיתבקש על נוסע, אף כאשר עודנו במדינת המוצא, כדי לאפשר לארה"ב לסרב כניסה לנוסע יחידני, במידה ויעלה חשש כלפיו, עוד לפני שימריא לארה"ב.

2 תגובות ל: "חלום הפטור מויזה לארה"ב מתרחק? האמריקנים מקשיחים עמדות"

  1. האם מדינת ישראל מקבלת בתמורה מידע סמיטרי מארה"ב על הפושעים שעל אדמתה?

    האם הפלאשטנים בעלי דרכון אמריקאי ייעצרו במעבר הגבול לבדיקה?

    ייתכן שיותר ממה שהאמריקאים מקשים עלינו כדאי לנו להקשות עליהם

  2. מסתבר שארהב אינה מדינת חוק ולא מתייחסת לחוקי הויזה כמו לשאר המדינות. הכל מונע מפוליטיקה ושיקולים זרים. זו ההגדרה לדיקטטורה ולא לדמוקרטיה. שהרי בדמוקרטיה החוק והשוויון הם לפני דיעות פוליטיות. אכזבה.

כתיבת תגובה