חלק מאוניות הביצים יעגנו לפני פסח, לא יהיה מחסור במצות

למרות שמשרד החקלאות הגדיל את המכסה הפטורה ממכס למשווקי הביצים עד להיקף של כ-100 מיליון ביצים – לאור בעיות שינוע וזמני ההפלגה, נוצר צפי לחוסר בביצים • זאת, בשל העובדה שמכולות ביצים רבות ייכנסו לישראל רק לאחר ערב החג •עתה הצפי הוא כי הניסיון של משרד החקלאות לקצר את זמני ההפלגה יסייע לציבור המשווע לביצים • משרד הכלכלה והתעשייה מרגיע במקביל: תעשיית המצות ערוכה לעלייה בביקושים למצות לקראת חג הפסח

מכולות בנמל | צילום: משה שי, פלאש 90

בעיקר בשל הקושי בשינוע לישראל ואיחור במועד יציאת האניות מנמלי המוצא – במשרד החקלאות, בשיתוף פעולה עם משרד האוצר עושים בימים אלה מאמצי-על לענות על הביקוש המטורף שהוביל לרכישת ביצים בכמויות ענק ולהקדים את הגעתן לישראל של מכולות ביצים מיובאות.

אלה, בסך של כ-100 מיליון ביצים (שחלקן יגיעו במהלך החג ולאחריו), עשויות לעזור להתגבר על המחסור בביצים בשוק המקומי לקראת החג. במשרד החקלאות מסרו כי הם עוקבים באופן רציף אחר זמני ההפלגה ואחרי הצפי למועד הגעתן של הביצים המיובאות מחו”ל ארצה, ולעת עתה עולה כי משך הזמן של ההשטה לא יאפשר הגעה של הביצים למועד הביקוש הגבוה של ערב החג.

250/200 סייד בר + קובייה

לפי תוצאות בדיקה של משרד החקלאות שפורסמה אתמול, הרי שיבואני הביצים והמשווקים טוענים, כי ככל הידוע להם מכולות ביצים רבות ייכנסו לישראל רק לאחר ערב החג, בעיקר בשל מגבלות השינוע לישראל ואיחור במועד יציאתן של האוניות מנמלי המוצא. על כן, החליטו במשרד החקלאות, יחד עם משרד האוצר, בהליך חריג ויוצא דופן, לפעול לשינוי מסלולן של אניות שאמורות להגיע לישראל עם ביצים.

הצפי הוא כי לפי התכנית החדשה, האוניות יגיעו לישראל מהר יותר כשעל סיפונן יותר ביצים – שלא יורדו בתחנות ביניים, על מנת להקטין את המחסור בביצים שהופך להיות יותר ויותר מורגש בימים האחרונים. בשל כך צפוי אפוא, כי עד החג מיליוני ביצים ישקיטו את הביקוש האדיר.

בהודעת משרד החקלאות נמסר, כי המשרד פתח מכסה לייבוא ביצים בפטור ממכס ממדינות האיחוד האירופי עוד בחודש ינואר. לאור משבר הקורונה, הגדיל המשרד את המכסה הפטורה ממכס למשווקי הביצים בהיקף של כ-100 מיליון ביצים, אך לאור הגדלת הביקוש המקומי בארצות אלו ולאור בעיות שינוע וזמני הפלגה, המשווקים לא מצליחים לייבא ביצים כמענה לביקוש הגובר של הצרכנים.

לפי הפרסום, “בהתאם לחלופות שנבחנו, נמצא כי הפתרון היעיל ביותר, אשר בהסתברות גבוהה יאפשר את הבאת ביצים לישראל עד ערב חג הפסח, הוא שינוי מסלולן של אוניות אשר כבר מתוכננות להגיע עם ביצים לישראל בשיתוף פעולה עם חברת הספנות הרלוונטית, וטעינת כמות כפולה של ביצים עליהן. כמו כן, משרדי הממשלה פועלים במשותף ובדרכים שונות, על מנת לזרז את פריקת אוניות אלו בהגיען לנמל. ובכלל זה, אוניות עמוסות ביצים ובשר.

“פעולות נוספות שנקט משרד החקלאות על מנת לאפשר הגעת כמות גדולה של ביצים לישראל, מחו”ל הן אישור מהיר של מדינה נוספת, שניתן יהיה לייבא ממנה ביצים; בשיתוף עם משרד האוצר – הפעלת נוהל “רשת ביטחון ליבוא ביצים” על מנת לתמרץ יבואנים להביא עוד ביצים לישראל”.

הודגש, כי משרד החקלאות אינו מייבא בעצמו אף מוצר, ובכלל זה גם לא מייבא ביצים, אלא פועל לאפשר אספקה רציפה לאזרחים. על כן כאשר המשרד מזהה מחסור במוצר מסוים בשוק, שהייצור המקומי אינו מסוגל לספק (כמו עתה בביצים), המשרד מייצר את הכלים והתמריצים ליבואנים על מנת שישלימו את החסר.

לסיום הודיעו במשרד החקלאות, כי הם מבקשים להודות למשרדי הממשלה השונים שמסייעים בפעולות לעיל, ולמאמצי חברות הספנות ויבואני הביצים, ומקווים שמאמצים אלו יגדילו את מצאי הביצים המשווק לצרכן הישראלי, ומנגד מקווים כי הצרכן הישראלי ירכוש כמות ביצים בהתאם לצריכתו בפועל, בכך יקטן המחסור.

Inner article

אל דאגה, לא יחסרו מצות

בדיקות שהתבצעו בימים האחרונים על ידי מינהל תעשיות ומינהל חירום במשרד הכלכלה והתעשייה, לבחינת היקפי ההיצע של מצות לקראת חג הפסח, מצאו כי  תעשיית המצות ערוכה לעליה בביקושים למצות לקראת חג הפסח.

מינהל התעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה מבצע מאז תחילת אירוע קורונה, בחינה יומיומית מול תעשיית המזון והתעשייה התומכת בה, לבחינת מוכנות יצרני המזון להמשך האספקה.

מפעלי המצות מדווחים על עלייה בביקושים המוערכת בכ- 15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.  מבדיקת משרד הכלכלה והתעשייה עולה כי תעשיית המצות נערכה לספק את הביקוש המוגבר כך שמפעלי המצות הגדילו את היקפי הפעילות והיקפי הייצור, והמפעלים עובדים באופן רציף במשמרות לאורך כל שעות היממה.

המפעלים מדווחים כי ברשותם מלאי מספק של חומרי גלם ושל התשומות הנדרשות לשם הייצור המוגבר.

מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה נמצא בקשר ישיר ויומיומי עם התעשייה הישראלית על מנת לבחון האם קיים מחסור צפוי או מסתמן בחומרי גלם, שרשרת האספקה או קושי בתהליך הייצור על מנת לבחון דרכי סיוע במידת הצורך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "חלק מאוניות הביצים יעגנו לפני פסח, לא יהיה מחסור במצות"

  1. איך מביאים מאירופה סחורות???

  2. סוף סוף אין אפילו ביצה בכל החנויות

  3. אם אפשר להתחבר תודה

כתיבת תגובה