חלק מהרשויות הגדולות שובתות במחאה על 'חוק הארנונה'

חוק קרן הארנונה מסעיר את הכנסת בימים האחרונים | במרבית הרשויות הגדולות משביתים הבוקר את השירותים העירוניים במחאה על החוק | "במשך שנים מדינת ישראל השקיעה מיליארדים באזורי הביקוש – בהקמת רשתות תחבורה: רכבות קלות, רשת כבישים, רכבות. ועוד תשקיע בקידום מטרו, שדה תעופה משלים ופריסה נוספת של רכבות. ששייכים לכולם. והיום, בפעם הראשונה אנחנו דואגים שהם יחזרו לכלל הציבור", תקף סמוטריץ' את ראשי הערים

מגדלי משרדים, בני ברק | צילום אילוסטרציה: גילי יערי, פלאש 90

 היום (שני) צפויים שיבושים קשים במרבית הרשויות המקומיות הגדולות, בשל חוק קרן הארנונה שסביבו התנהלה סערה גדולה בכנסת בימים האחרונים.

החוק הנידון קובע כי במטרה להוריד את הביקושים לדיור ולהרחיב את ההיצע, רשויות מקומיות יקבלו 1,800 ש"ח לכל יח"ד שיקצו לה היתר בנייה המיועד למגורים, ובמקביל, כדי לצמצם את תופעת ההתמקדות של הרשויות בבנייה לעסקים ולתעשייה המכניסה ארנונה גבוהה, תקבל המדינה על כל מ"ר עסקי שיאושר מכאן והלאה, 26% מהכנסות הארנונה שיגיעו ממנו.

ראשי הערים הגדולות טוענים כי בכך המדינה לוקחת כסף שהן עמלו עליו ומעבירה לרשויות אחרות, חלשות יותר. על כן, היום ישבתו שירותי מרבית הערים הגדולות, ביניהן: ת"א, רמת גן, גבעתיים, ראשון לציון, מודיעין מכבים רעות, טירת כרמל, חיפה, כפר סבא, הרצליה ורמלה.

בעת השביתה, לא תתקיים קבלת קהל ולא ייענו שיחות טלפוניות. שירותי הניקיון המבוצעים בידי עוברי העיריות יושבתו.

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "ההצעה להקים קרן ארנונה היא אחת מההצעות הגרועות ביותר שהועלו במסגרת חוק ההסדרים, ולצערנו יש לא מעט הצעות גרועות בחוק". לדברי לין, מהלך זה ייצור לחץ על הרשויות המקומיות החזקות להמשיך ולהעלות את מס הארנונה, בעיקר על העסקים הפועלים במסגרתן. זאת כדרך לפצות על אובדן הכספים שיילקחו מהן. "הצעת החוק עטופה בכוונות נעלות אבל הדינמיקה של החיים תיצור תוצאות הפוכות כפי שכבר היה בעבר בכל הקשור לניסיונות ההצמדה של מס הארנונה. אנו עדים לכך שרשויות רבות מגישות, מדי שנה, בקשות חריגות להעלות את מס הארנונה על המגזר העסקי, ובדרך כלל הן נענות.  האישורים החריגים הפכו לנורמה. מי שחושב שהעלאת מס האנונה על העסקים לא מתגלגל בסופו של דבר על הציבור, שיחשוב שוב". אומר לין.

בקואליציה סבורים כי החוק יעבור וכי ראשי הרשויות יתקפלו בסופו של דבר. האם פשרה של 15% בלבד לקרן הארנונה תתקבל על דעתם? אי אפשר לדעת.

מה שברור, שבימים אלה כבר נצבעו צבעי ההתנגדות לקרן הארנונה בצבעי ההפיכה המשפטית, וביש עתיד טענו כי כביכול יש כאן נקמה של הקואליציה בערים בהן התקיימו הפגנות נגד הרפורמה. טענה מגוחכת מאוד, בהינתן העובדה שהתושבים בערים הללו אינם מזרם מפלגתי או גושי אחיד.

במקביל, המסיתים טענו כי המטרה של קרן הארנונה אינה עידוד בינוי מגורים כי אם אך ורק כדי להעביר כסף "לחרדים ולמתנחלים".

"איומים וניסיון סחיטה"

בתגובה לכך, כינס אתמול שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מסיבת עיתונאים לכתבי הכלכלה, בה אמר כי "יצאנו למלחמה ביוקר המחיה. כשר אוצר אני פועל להורדת יוקר המחיה ונלחם בשבילכם מול גופים ואנשים גדולים וחזקים. שיהיה ברור אני חסיד גדול של ביזור סמכויות של לתת יותר ויותר סמכויות לניהול עצמי של רשויות מקומיות זה לא הסיפור שלנו היום. חוק קרן הארנונה הוא חוק של כולם זהו החוק להקמת הקרן להורדת יוקר הדיור. וזה אתגר של כולנו!

"זה לא סוד שמאז שנכנסתי לתפקידי, משרד האוצר מגויס כולו למלחמה ביוקר המחיה. הורדנו מכסים על מאות מוצרים, נלחמנו בהתייקרות החלב והחשמל ועצרנו לחלוטין את התייקרות הדלק. החוק הזה הוא המשך ישיר ומשמעותי מאד למאבק ביוקר המחיה. היום, במצב הקיים, יש תמריץ לראש רשות לבנות עסקים ולא מגורים מה שיוצר היצע נמוך לצד ביקוש הולך וגדל. התוצאה: מחירי הדיור בנסיקה תמידית וכולנו משלמים את המחיר! הקרן להורדת יוקר הדיור מבקשת דבר אחד פשוט – לתמרץ ראשי ערים לבנות יחידות דיור למגורים – יותר היצע – מחירי הדיור יורדים. כל שאר הדברים שמספרים לכם הם שקר מוחלט!

"אני נלחם בשבילכם, בשביל כולנו, כדי שהילדים שלנו יוכלו לרכוש דירות, כדי שנוכל להוריד משמעותית את יוקר המחיה והדיור – ולצערי, חלק מראשי השלטון המקומי וראשי הערים נלחמים בכם, בנו, בכל מי שרוצה להוריד את יוקר הדיור. נגמרו הימים שבהם אנחנו נכנעים לבעלי אינטרס – יש עשרה ראשי רשויות שהכריזו מלחמה כנגד הורדת יוקר הדיור. כל עוד יש להם שלווה בחלקת האלוקים הקטנה שלהם – אתם תשלמו – כולנו נשלם – לא עוד!

"הם טוענים שהרשויות החזקות יממנו את החלשות – זה לא נכון. כל מי שיבנה יחידות דיור למגורים יקבל מענק שנתי מהקרן, כל מי שיבנה משרדים יפריש לקרן הארנונה סכום קטן, ביחס לרווח העצום שהוא עושה וימשיך לעשות מהארנונה העסקית. הדבר דומה ל"משל העוגה" בכדי לאפות עוגה טובה, צריך אופה טוב אבל אי אפשר לעשות זאת ללא פרודוקטים טובים.

"יש לנו ראשי ערים שהם אופים מצויינים אך לצד זה במשך שנים מדינת ישראל השקיעה מיליארדים באזורי הביקוש – בהקמת רשתות תחבורה: רכבות קלות, רשת כבישים, רכבות. ועוד תשקיע בקידום מטרו, שדה תעופה משלים ופריסה נוספת של רכבות. זו בשורה אדירה – אלו הפרודוקטים של העוגה וזה מצוין! – אלו הפרודוקטים של העוגה ששייכים לכולם. והיום בפעם הראשונה אנחנו דואגים שהם יחזרו לכלל הציבור.

"הגיע הזמן להוריד את יוקר הדיור! הקרן להורדת יוקר הדיור נשארת בשלטון המקומי, אף שקל ממנה לא נכנס לקופת האוצר, זה פשוט פייק! החוק יעבור וההישג הזה ירשם על שמם של כל אזרחי ישראל!

"ועוד מילה אחת, אני שומע איומים ואת ניסיון הסחיטה של בעלי הכוח והאינטרסים ושל ראשי ערים של הרשויות העשירות שמאיימים על חברי כנסת שימחקו אותם בפריימריס וינהלו נגדם קמפיין תקשורתי במיליונים כדי למחוק אותם ציבורית.

"לא נכנע לאיומים וסחטנות ונפעל בצורה מקצועית לטובת מדינת ישראל ואזרחי ישראל.

"לחבריי בקואליציה – אסור להיכנע לאיומים ואלימות. אנחנו בדרך למאבקים גדולים מול כוחות שוק אדירים שמרכזים בידיהם כח אדיר שאנחנו הולכים לקחת להם – לפרק את הריכוזיות והמונופולים בשוק המזון ולא רק.

"כולנו נצטרך אומץ לעמוד מולם ולשרת רק את אזרחי ישראל במאבק ביוקר המחיה", חתם סמוטריץ'.

כתיבת תגובה