חמישה יישובים חדשים יוקמו בנגב הצפוני – 'מבואות ערד'

במטרה ליישב את הנגב: חמישה ישובים יומו במרחב הנגב הצפוני – יישובי מבואות ערד | זאת, לאחר שהממשלה אישרה הבוקר את הצעתם של ראש הממשלה, נפתלי בנט, שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין ושרת הפנים, איילת שקד בנושא | אלקין: "הקמת יישובים חדשים תניע תושבים ממרכז הארץ דרומה"

ליישב את הנגב | צילום: מאור קינסבורסקי , פלאש 90

הממשלה אישרה היום (א') את הצעתם של ראש הממשלה, נפתלי בנט, שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין ושרת הפנים, איילת שקד על הקמת חמישה יישובים במרחב הנגב הצפוני – יישובי מבואות ערד.

ההחלטה על הקמת היישובים התקבלה בתום עבודת מטה רחבה בשיתוף החטיבה להתיישבות, ובהתאם להמלצת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

250/200 סייד בר + קובייה

במסגרת ההחלטה יוקמו חמישה ישובים כפריים קהילתיים בחלקו הדרום מזרחי של חבל מבואות ערד.

בהתאם להמלצת המועצה הארצית, אחד מיישובי מבואות ערד יוקם עבור האוכלוסייה הבדואית.

ההחלטה מקודמת לאור חשיבות ההתיישבות באזור הצפון מזרחי של מטרופולין באר שבע, ועל מנת לחזק את ההתיישבות המוסדרת והקיימת, וכן להמשיך את הרצף ההתיישבותי במרחב שבין מיתר לערד.

ההחלטה משרתת את מדיניות הממשלה הנוגעת להשקעה בפריפריה, הגדלת היצע הדיור וכן חיזוק האיזור לאור מעבר צה"ל לנגב.

בפתח ישיבת הממשלה אמר רה"מ בנט, כי "זו היא בשורה חשובה לכל יושבי האזור וחלק מתהליך ההסדרה של חבל הארץ הזה, שהוזנח משך כל-כך הרבה שנים. המטרה שלנו היא להחזיר את המדינה לנגב – ציונות 2022. לא אקס טריטוריה ולא מערב פרוע, אלא מקום שמדינת ישראל נוכחת בו – גם במשילות וגם במשאבים.

"החובה העליונה שלנו היא לספק ביטחון אישי לתושבי הדרום, התחלנו במסע הזה, ולא נעצור. במקביל – אנחנו ממשיכים ליישב את הנגב ולפתח אותו. אני מודה לשרת הפנים, איילת שקד, ולשר השיכון, זאב אלקין, על העבודה הטובה. תודה רבה".

שרת הפנים, איילת שקד אמרה, "העברנו היום בממשלה את חלקה השני של אחת מההחלטות הכי מרגשות והיסטוריות שהעברנו בכל שנותיי כשרה בממשלות ישראל. בן גוריון אמר 'שבנגב ייבחן העם בישראל' – ובכן, אנחנו בהחלט מיישמים את חזונו.

"ליישוב הנגב ותפיסת הקרקע יש חשיבות ציונית גדולה אך יותר מזה, יש להחלטה הזו חשיבות אסטרטגית אדירה לחיזוק המשילות בנגב. ליישובים החדשים תהיה תרומה גדולה למפעל הציוני ולעידוד התיישבות חדשה וצעירה. ברכות לנגב ולמדינת ישראל".

Inner article

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין הסביר, כי "קידום הקמת יישובים חדשים בנגב הינו חזון ההתיישבות הציונית. הקמת יישובים חדשים תניע תושבים ממרכז הארץ דרומה, תחזק את כלכלת הנגב ותגביר את בטחון התושבים באזור כולו. הנחיתי את אנשי משרד הבינוי והשיכון לפועל למען פיתוח הפריפריה הן במטרה לפתח יישובים חדשים, עליהם אנו עומלים ממש בימים אלה, והן לחזק את היישובים הקיימים".

יו"ר החטיבה להתיישבות, ישי מרלינג בירך על הקמת היישובים. "אני מברך את ממשלת ישראל על העברת ההחלטה החשובה שנוגעת ליישובי מבואות ערד. אנשי החטיבה להתיישבות פעלו לגיבוש והעברת התכנית משנת 2006, דרך החלטת הממשלה הראשונה ב-2011, יחד עם גורמי המקצוע בממשלות ישראל ובמשרדים השונים.

"בשנה האחרונה עברנו והצגנו את התכנית לכלל הגורמים הרלוונטיים ואני מברך את ראש הממשלה, השרים ואנשי המקצוע על העברת החלטת הממשלה היום, זו אמירה ציונית-אסטרטגית חשובה ביותר. החטיבה להתיישבות ערוכה לביצוע מיידי של התכנית, לטובת חיזוק ההתיישבות בנגב בפרט ובמדינת ישראל בכלל".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה