חסימת שירות: האם התח”צ מונעת יציאה לעבודה?

אחד החסמים הגדולים בנושא של יציאה לעבודה, הוא השירות בתחבורה הציבורית. ככל שיש יותר שירות תחבורתי למקומות עבודה, לאזורי מסחר ותעשייה ולמתחמי היי-טק, כך יותר עובדים (ועובדות) יוכלו לצאת ולהתפרנס כראוי • לכמה תוספות זקוק הציבור החרדי כדי להתפרנס יותר בכבוד? • ועד כמה החברה הערבית ניצלה את תוספות השירות שלה כדי להגיע לעבודה?

תחבורה ציבורית | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

האם מדינת ישראל באמת עושה הכל, כדי לעזור למגזר החרדי לצאת ולפרנס את עצמו? ההיגיון אומר, שאם ראשי המשק דורשים מהחרדים לצאת לעבוד, הרי שהם עושים הכל כדי לעזור לו. אז זהו, שזה לא מדויק. על כמות החרדים שהשתלבו בשירות הציבורי כבר כתבנו ב’ביזנעס’ פעמים רבות, גם על שחרור חסמים מסוגים שונים והכשרות מתאימות למגזר החרדי.

אלא שאחד החסמים הגדולים בנושא של יציאה לעבודה, הוא השירות בתחבורה הציבורית. ככל שיש יותר שירות תחבורתי למקומות עבודה, לאזורי מסחר ותעשייה ולמתחמי היי-טק, כך יותר עובדים (ועובדות) יוכלו לצאת ולהתפרנס כראוי. אולם, כאשר עובד צריך לשרוף שעות בנסיעה למקום העבודה, להחליף בדרך אוטובוסים או ללכת ברגל זמן רב כהשלמה לנסיעה בתחבורה הציבורית – במקרה שהוא אכן יחליט לקבל את הצעת העבודה הבלתי נגישה – התפוקה שלו נמוכה באחוזים ניכרים. את האנרגיה העיקרית הוא ‘בזבז’ על הדרך לעבודה וכל היום הוא חושב – ושומר אנרגיה לדרך חזרה הביתה.

בשנים האחרונות יש במשרד התחבורה תקציב תוספות שירות לתחבורה הציבורית, המיועד לכל הארץ. סך התקציב עומד על 180 מיליון שקל וכאן בא הקאץ’ הגדול. בעקבות עבודה טובה של הח”כים הערביים שגייסו לטובתם את נושא השוויון וההעדפה המתקנת, 100 מיליון שקל מתוך סך התקציב הכולל של תוספות שירות, הוא כסף ‘צבוע’ למגזר הערבי. כלומר הוא הולך כולו רק למגזר הערבי, גם אם במגזרים אחרים השירות גרוע, עד גרוע מאוד והמצב זועק לשמיים. בכסף ה’צבוע’ לא נוגעים.

ניצול לקניות וסידורים

נחדד את הדברים. על פי הלמ”ס, הציבור הערבי בארץ הוא 21% מכלל האוכלוסייה, ואילו החרדים מהווים כ-12-14%. אין חולק שהמגזר החרדי מוגדר כצרכן הכבד ביותר בארץ של התחבורה הציבורית. המספרים הנמוכים של רכב פרטי לנפש ביישובים החרדים, מעידים על כך יותר מאלף עדים. אז מדוע 55% מתוך תקציב תוספות השירות לתחבורה הציבורית מיועד למגזר הערבי ואילו 45% הנותרים מחולקים לכל חלקי הארץ, בין היתר למגזר החרדי הצורך תחבורה ציבורית יותר משאר חלקי העם בישראל? אולי לח”כינו היקרים יש תשובה.

ומדוע נדרשנו לנושא. סקר זניח של חטיבת המחקר בנק ישראל בנושא “האם רמת שירות נמוכה של התחבורה הציבורית היא חסם ליציאה לעבודה?” תפס את עינינו. הסקר נערך – שימו לב – בקרב נשים ערביות. מהסקר עולה כי כשליש מהנשים הערביות, בגילאים 60-20 שגרות ביישובים הערביים, מדווחות שהן משתמשות בתחבורה ציבורית.

הדבר המעניין בסקר הזה, הוא המשפט הבא: “הנשים הערביות אינן אדישות לתוספות השירות: כמעט חצי מהנשים שנוסעות בתחבורה ציבורית מדווחות כי רמת השירות השתפרה בשנים האחרונות”.

אולם האם הנשים הערביות משתמשות בתחבורה הציבורית כדי להגיע לעבודה? מסתבר שלא: “הנשים הערביות שמועסקות ממעטות להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית; רוב גדול מהן מגיעות לעבודה ברכב פרטי. נשים מועסקות שאין להן גישה לרכב פרטי, בדרך כלל מגיעות לעבודה בעזרת מישהו שמסיע אותן או שהן נוסעות בתחבורה ציבורית”.

חסם שולי

מסקנות המחקר של בנק ישראל קובעות שחור על גבי לבן, כי כל תוספות השירות במגזר הערבי של השנים האחרונות, בעקבות התקציבים המיוחדים, מנוצלות בעיקר “לצורך קניות וסידורים ופחות כדי להגיע לעבודה”.

מסקנה נוספת: “הנשים הערביות שאינן מועסקות, רואות את המחסור בתחבורה רק כחסם שולי לאי-תעסוקה”. ואם נדרש לאחוז, מדובר על כ-9% בלבד מתוך הנשים הצעירות שחיפשו עבודה בשנתיים האחרונות, שדיווחו על קשיי התחבורה כחסם משמעותי לתעסוקה.

Inner article

הנה משפט נוסף מתוך המחקר: “הנשים הערביות נוסעות בתחבורה ציבורית בראש ובראשונה לצורך קניות וסידורים (לרבות שירותים רפואיים), ולאחר מכן לצורך ביקור חברים ובני משפחה, לימודים ולבסוף עבודה”.

נדגיש, ככל שנחוצות ודחופות תוספות השירות לתחבורה הציבורית למגזר הערבי – ובמשך שנים רבות, מדינת ישראל הזניחה לא מעט את המגזר הזה ומגיע לו העדפה מתקנת – אולם כאשר באים מנהלי המשק ודורשים מהמגזר החרדי לצאת ולעבוד, מן הראוי לתת לו את הכלים לכך ולהסיר את החסמים הניצבים בדרכו. ובלי כל קשר, גם לנשים במגזר החרדי מגיע תוספות שירות בתחבורה הציבורית לצורך קניות וסידורים (לרבות שירותים רפואיים), לצורך ביקור אצל ידידות ובני משפחה ולצרכים אחרים.

לסיום, אולי נזמין את חטיבת המחקר של בנק ישראל לבצע את המחקר הבא: כמה מתוך הגברים החרדים והנשים החרדיות שחיפשו עבודה בשנתיים האחרונות מדווחים על קשיי התחבורה כחסם משמעותי בדרך לתעסוקה? בדבר אחד אין ספק. התוצאות יפתיעו את החוקרים ואת מקבלי ההחלטות, הן בבנק ישראל והן סביב שולחן הממשלה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה