חסמת? נקנסת! כך תחשבו פעמיים לפני שתחסמו חניה פרטית

אושרה ההצעה לאכוף עבירות חנייה גם במקומות פרטיים והיא תיכנס לתוקף בעוד כחודש. נתון מפתיע: 20% מהפניות למוקד 100 עוסקות בתפיסת מקומות חניה . והאם פקחי הרשות המקומית יוכלו גם לתת את הדוחות או שהסמכות תהיה בידי משטרת ישראל.

חסימת רכב בחנייה shutterstock

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, אישרה היום (ד) לקריאה שנייה ושלישית את ההצעות לתקן את פקודת התעבורה ולאפשר למשטרה לבצע אכיפה נגד רכבים שחונים גם בחניונים פרטיים, בתים משותפים ומקומות אחרים המשמשים את הציבור וחוסמים רכבים אחרים.

יו”ר הוועדה כבל אמר כי כל נושא חסימת החניות זו אחת ההתנהגויות המקוממות ביותר שיש. חברי הכנסת פרי ומלכיאלי שבו ואמרו כי ההצעות הן תוצאה של אנשים שנחסמים שעות בחניונים ולא יכולים לעשות דבר, והזכירו שבעת הכנת ההצעה לקריאה ראשונה התברר כי 20% מהפניות למוקד 100 עוסקות בתפיסת מקומות חניה.

חברי הכנסת פרי ומלכיאלי ביקשו להתייחס גם לנושא הסמכת פקחי הרשויות המקומיות לבצע אכיפה. ח”כ מלכיאלי אמר כי לא צריך לחייב את הרשויות, אלא לאפשר לכל רשות להחליט בעצמה אם היא רוצה לטפל בכך. ח”כ יצחק וקנין סיפר כי ממש אתמול החנה את רכבו בחניה של בית מלון וכשחזר לרכב לא יכול היה להיכנס לאליו כי רכב אחר חנה בצמוד. לדבריו, המזל היה שאפשר היה להיכנס למכונית מהצד השני. ח”כ עבד אל חכים חאג’ יחיא אמר כי זה שנחסם והמתין שעות לא ירוויח כלום מזה שהחוסם יקבל דוח, והוסיף כי הפתרון הוא לאפשר גרירת הרכב החוסם.

סגנית היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו”ד חוה ראובני, הסבירה כי כבר כיום אסור לחסום כניסה למגרש חניה, והצעת החוק מרחיבה את האיסור גם על שטח פרטי, חניות של בניין משותף ועוד. היא הוסיפה כי לאחר שתאושר הצעת החוק יוכל המשרד לתקן את צו התעבורה ולקבוע את הקנס בגין העבירה, כאשר כיום הקנס על רוב עבירות החניה עומד על 250 שקלים.

היו”ר כבל אמר כי ההצעה תקום ותיפול על אכיפה, שלפי ההצעה תתבצע רק על ידי המשטרה. הוא ביקש לדון בשאלה האם להחיל זאת גם על הרשויות המקומיות, ועו”ד ראובני השיבה כי לאחר שתאושר ההצעה תוכל כל רשות מקומית להחליט אם לקבוע את העבירה גם כחוק עזר עירוני ולבצע אכיפה בעצמה.

ראש מדור ייעוץ וחקיקה באגף התנועה במשטרה, סגן ניצב דנה ימינחה, אמרה כי אגף התנועה מתרכז באכיפת עבירות מסכנות חיים, ולכן חשוב שהרשויות תוכלנה לאכוף את האיסור החדש ולסייע למשטרה. היועצת המשפטית של מרכז השלטון המקומי, עו”ד מירה סלומון, אמרה כי השלטון המקומי מתנגד נחרצות לחייב רשויות לבצע אכיפה. היא הסבירה כי כל רשות תקבע את ההסדר לפי הצרכים שלה.

בעקבות הדברים החליטה הוועדה שלא לחייב את הרשויות המקומיות לבצע את האכיפה, אך לאפשר לכל רשות שתרצה בכך לעשות זאת. כאמור, ההצעה אושרה לקריאה שנייה ושלישית פה אחד ובהצבעה השתתפו היו”ר כבל, ח”כ פרי, ח”כ מלכיאלי וח”כ יעקב אשר, וההצעה תיכנס לתוקף 30 יום לאחר פרסומה ברשומות.

מוקדם יותר הבוקר עסקה הוועדה גם באכיפה נגד החונים שלא כחוק במקומות מסומנים לחניית נכים, בעקבות טענות על היעדר אכיפה מספקת.

ono-side
inner

כתיבת תגובה