“יועץ משכנתאות צריך להיות מקצוע ברור שיש לו רישיון”

את הדברים אמר ח”כ משה גפני בסרטון ששלח לכנס התאחדות יועצי המשכנתאות והוסיף כי בתוספת הגזרות של בנק ישראל ויכולות של הבנקים לעשות כרצונם, חשוב שמשהו ינחה זוג צעיר ותמים בנושא. צפו בוידאו.

גפני בוועדה (ארכיון). צילום: יואב ארי דובקביץ | פלאש 90

התאחדות יועצי המשכנתאות עורכת השבוע את הכנס השנתי של הארגון באילת. בכנס השתתפו יו”ר ועדת הרפורמות ח”כ רחל עזריה, לשעבר יו”ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס, ראש חטיבת חיתום בבנק לאומי, מר משה כהן ואחרים. בין הדברים תמכו המציגים בכנס בהסדרת מקצוע יועץ המשכנתאות.

אחרי אין ספור עקיצות של יועצי משכנתאות מול הבנקים שגרמו נזק רב לציבור החרדי, נראה שהעסק כולו הולך לקראת הסדרה חוקית. הבנקים לא ממש אוהבים את יועצי המשכנתאות כי הם לטובת הלקוחות, אבל לא יהיו להם הרבה ברירות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

יו”ר ועדת הכספים ח”כ הרב משה גפני שלח סרטון לכנס התאחדות יועצי המשכנתאות שנערך באילת, ואמר: “במציאות שלנו יש פערים עצומים לא רק בין בנקים אלא אפילו בתוך הבנקים עצמם. כמו שיש שמאים, עורכי דין, חייבים שיהיו יועצי משכנתאות”.

לדבריו, “אני לא מתכוון לותר בעניין הזה ויש גם חקיקה שאנחנו ככל הנראה נקדם. בעולם הזה של בנקים רבי עוצמה צריך לקבוע את הכללים. יועץ משכנתא הופך להיות מקצוע חשוב מאוד. הוא חשוב למשפחות וזוגות צעירים בימים הגורליים שלהם, שבהם הם יכולים להפסיד הרבה כסף בלקיחת משכנתא. גם הגזרות של בנק ישראל וגם היכולות של הבנקים לעשות כרצונם לקחת זוג צעיר ותמים ולהציע לו הצעות- שאין מי שיאמר לו נכון או לא נכון, אתם הסיוע של המשפחות הללו.

“אנחנו נעשה הכל כדי שתקבלו את הלגיטימציה, תהיו מקצוע ברור שיכול לקבל את הרישיון ואת הלגיטימציה להתמודד עם הגופים הפיננסיים וגם עם בנק ישראל, ואני מתחייב להמשיך הלאה כי זוהי טובת האנשים שזקוקים לסיוע המקצועי שלכם”, סיים גפני את דבריו.

יו”ר ועדת הרפורמות ח”כ רחל עזריה: “במציאות של חוסר ודאות יועצי משכנתא הם מקצוע העתיד, שמסוגל לתת מידע אמין ללקוח. אנחנו אחרי עשור ללא ריבית, ולדור הY אין השקעות סולידיות, לכן רכישת דירה היא מאתגרת יותר מאי פעם. יועץ משכנתא היום הוא איש מקצוע חשוב בהתמודדות עם הסיכונים שבהשקעה כזאת ועם הקושי הגדול לרכוש דירה למגורים.

“מדברים על מקצועות שנעלמים אבל פה יש מקצוע שנולד, ובצדק. הציבור במידה רבה איבד אמון בייעוץ של המוסדות המאורגנים והותיקים, ולכם יש את היכולת לתת את המידע בצורה שקופה ללקוח. אני תומכת בהסדרה של תחום יועצי המשכנתאות בדרך רכה, כדי שהציבור יקבל מידע אמין על רכישת דירה.” עוד הוסיפה ח”כ עזריה כי תפעל להקלת הקריטריונים בזכאות למשכנתאות “כמה שפחות בירוקרטיה וכמה שפחות קריטריונים זה יעבוד יותר טוב. ואנחנו נתניע מהלך לגבי תעודות הזכאות”.

משה כהן, ראש אגף אשראי, מערך המשכנתאות בבנק לאומי, הביע גם הוא תמיכה בהסדרת מקצוע יועץ המשכנתאות: “היועצים הם שותפים עסקיים. יש לנו אותה מטרה לתת ללקוח את השירות הטוב ביותר. הנתונים צריכים להיות שקופים. אנחנו רואים בכם שותפים לדרך על מנת לתת ללקוח את התנאים הטובים ביותר. גם הרגולטור התערב, ובנק לאומי פתוח לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם היועצים אני חושב שנושא היועצים צרי להיות מוסדר זה ייתן נוחות לבנקים. היועצים מבחינת הבנקים זה חסכון בכוח אדם. אם אנחנו עוברים למערכת דיגיטלית, היועצים יהיו גורמים שיוליכו את המהלך הזה. אנחנו צריכים הסדרה ברורה מאוד”.

אוהד דנוס, לשעבר יו”ר לשכת שמאי המקרקעין: “יש כאן קבוצה של אנשים שמסוגלים לייצר תחרות על מוצר יקר ומסובך. הרגולציה ממשלתית של מועצה הקשורה לנציגי ציבור, אקדמיה, בנקים, אבל אסור לשחק בנדמה לי אם המקצוע הוא נדרש, והוא כזה, אני באמת חושב שהמדינה צריכה רגולציה ולהסדיר את המקצוע הזה”.

מצורף כאן הסרטון:

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה