ימי הבידוד: העובדים סודרו, העצמאים שוב בחוץ

מימון ימי הבידוד: מתווה הפיצוי שגובש לעובדים עבור ימי הבידוד קובע, כי המדינה תממן לפחות מחצית מהתשלום • רק היום הראשון ימומן ע”י העובד • יוסי אלקובי נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה: “גם הותרת 25% על המעסיקים זו גזירה שהציבור לא יעמוד בה”

חיים כץ | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“העצמאים הפכו לפראיירים של מדינת ישראל כששוב ושוב רומסים את הזכויות שלנו. הפתרון שנתנה ועדת העבודה והרווחה הוא פסול. לא מספיק שעצמאי שחולה בקורונה נושא כולו בנטל, עכשיו גם שהוא נכנס לבידוד בהוראות המדינה יישא בכל הנטל על חשבונו. אנחנו לא מתכוונים לעמוד מהצד ולתת שירמסו אותנו. ההחלטה של הוועדה מהווה אפליה פסולה בין העצמאים לשכירים”, אמר נשיא ארגון להב, עו”ד רועי כהן, בתגובה למתווה שאושר אתמול בוועדת העבודה והרווחה לתשלום עבור ימי הבידוד. כהן הוסיף ואמר כי אינו מתכוון לוותר: “נלך לבג”ץ”.

זאת, בעקבות הסכמות שהושגו בין יו”ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, חיים כץ ואנשי משרד האוצר למתווה שלפיו העובדים יישאו בעלות של יום אחד בלבד כאשר ינוכו להם עד ארבעה ימי מחלה או חופשה; עם זאת, לפי דרישת המעסיקים הגדולים – המדינה תשלם 75% מעלות הבידוד למעסיקים עד 20 עובדים, ו-50% ליתר. ההסדר המדובר, יהיה בתוקף עד חודש מרץ כשלאחר מכן יתבצעו בו שיפורים ככל שיידרשו.

250/200 סייד בר + קובייה

דובי אמיתי, יו”ר נשיאות המגזר העסקי, שהתנגד בתוקף למתווה הקודם שסוכם בין האוצר לבין ההסתדרות והתעשיינים בירך על המתווה החדש, והצהיר כי חולל “מהפך”. לדבריו, “ביטלנו את גזירת המס החדש על העסקים. הפכנו כל אבן על מנת להסביר לכולם את העוול והניתוק שהוצע בתזכיר החוק. הכנסת הוכיחה שבמקרים שעולות יוזמות שמשמעותן פגיעה בעסקים בישראל היא לא תשמש כחותמת גומי”, וקרא להעביר את התקציב מהר ככל שניתן.

מנשיאות המעסיקים והעסקים מסרו לאחר אישור המתווה: “אנחנו מברכים על תוספת הפתרון למעסיקים קטנים. עם זאת, אנו דורשים מהאוצר לקיים את ההסכם החתום עם המעסיקים וההסתדרות כמתחייב בהסכם, ככתבו וכלשונו, ולפצות את המעסיקים על כל נזק שנגרם כתוצאה מהרעת תנאי המתווה בהצעה של יו”ר ועדת העבודה”.

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת עסקים קטנים, אמר בתגובה, כי “מתווה ימי הבידוד שאושר הוא פשרה כואבת על גב העסקים הקטנים. לצערנו, המדינה מכרה את העסק הקטן בנזיד עדשים. בזכות המאבק שלנו, המדינה הבינה שימי הבידוד לא צריכים להיות נטל על המעסיק הקטן והלכה כברת דרך. אך זה לא מספיק. גם הותרת 25% על חשבון המעסיק היא גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה”, אמר אלקובי שבעצמו נמצא בימים אלה בבידוד, וסיפר כיצד הדבר ישפיע על העסק שבבעלותו. “לא יעלה על הדעת שאנחנו, בעלי העסקים הקטנים, גם סופגים את המכה וגם משלמים עליה. במקום שהמדינה תסייע לנו להשתקם, היא נותנת לנו עוד בעיטה בדרך למטה”.

Inner article

נציין כי לאור בקשת המוסד לביטוח לאומי, בקשות המעסיקים לשיפוי יוגשו החל מחודש פברואר, זאת בכדי לתת למוסד להיערך למתן השירות, אולם הזכאות תהיה רטרואקטיבית מיום תחולת החוק. בנוסף, בשונה ממחלה רגילה, הרי שסופי שבוע וחגים לא ייחשבו ימי עבודה לעניין המחלה. ומה יקרה אם לעובד נגמרה מכסת ימי המחלה? המתווה חדש מסדיר את הכנסתו לצבירה שלילית, מעין אוברדראפט של ימי מחלה, על חשבון ימי חלה שיצבור בעתיד.

בינתיים הוחלט שחוזרים לעבודה יקבלו 5,000 שקלים כל אחד – כך ששווה יהיה יותר לעובדים לשוב לעבודה מאשר להיות בחל”ת. שר האוצר ישראל כ”ץ ביקש להוסיף – לאחר סערה שנוצרה – כי חיילים ומשרתי שירות לאומי יוכלו לקבל מענק בן 5,500 שקלים אם יפוטרו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה