ירושלים ות”א: ירידה חדה בהיצע הדיור להשכרה

תסקיר שוק השכירות למגורים בעת הקורונה מגלה: ירידה של כמחצית בביקוש לדיור להשכרה • המודעות בירושלים הצטמצמו משמעותית, ואילו בתל אביב נרשמה עלייה – איך זה קרה? התיירים אשמים • והאם נרשמה ירידה גם במחיר הדירות להשכרה?

יח"ד להשכרה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בעוד המשק שב לסדרו, הפקקים כבר נרשמים בכבישי הארץ ועולם התעסוקה מנסה להתחיל להתאושש – מפרסמת חטיבת המחקר בבנק ישראל ניתוח מיוחד של שוק השכירות למגורים במשבר הקורונה.

מאמצע חודש מרץ 2020 (מועד הטלת ההגבלות וסגירת המשק) ועד לאמצע חודש אפריל 2020 נצפתה ירידה של עד כ-50 אחוזים בהתעניינות הציבור לשכור דירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ובמקביל ירד מספר המודעות של דירות להשכרה. יחד עם זאת, בשבועיים האחרונים של חודש אפריל 2020 ניכרת התאוששות משמעותית הן מצד השוכרים והן מצד המשכירים תוך חזרה לרמה דומה לזו ששררה לפני הטלת המגבלות.

250/200 סייד בר + קובייה

בחטיבת המחקר של בנק ישראל מוסיפים כי מבין הערים השונות, הירידה החדה ביותר במספר המודעות להשכרה התרחשה בירושלים, מדובר על ירידה של מעל למחצית. לעומת זאת במדינת תל אביב המצב היה יוצא דופן כאשר חל גידול משמעותי שלכ-67% במספר הדירות המוצעות להשכרה כבר מאמצע מרץ. על פי הערכות, העלייה התרחשה על רקע ירידת הביקוש התיירותי לדירות Airbnb ומעבר של דירות אלו לשוק השכירות המקומי.

באשר למחירי השכירות אומרים בבנק ישראל, כי במבט כלל ארצי לא ניכרת התמתנות בשכר הדירה המבוקש, לפחות עד כה. עם זאת, בתל אביב ניכרת אמנם ירידה של כ-15 אחוזים בשכר הדירה לאחר הטלת מגבלות התנועה, אך זאת מרמה גבוהה יחסית וכעת שכר הדירה המבוקש חזר בקירוב לרמתו מלפני שנה.

ממעקב של ‘ביזנעס’ אחרי העיתונות החרדית נראה כי ישנה התאוששות בשוק הנדל”ן לאחר תקופה ארוכה בה לא נראו מודעות המציעות דירות לקניה או להשכרה במגזר החרדי. בשיחות רקע עם שוכרים ותיקים נראה כי אין שינוי בשכר הדירה במגזר החרדי. מאידך, ניכרת התחשבות נקודתית של משכירים בשוכרים שאיבדו את מטה לחמם בהנחה מסוימת בשכר הדירה או בדחיה קלה של התשלום.

בבנק ישראל מסבירים שהתפרצות נגיף הקורונה הביאה למשבר כלכלי, ולחוסר וודאות גבוה מהרגיל. לצורך קבלת החלטות המדיניות בבנק ולמילוי תפקידו של הבנק כיועץ הכלכלי לממשלה, גובש סט מדדים מהירים בתחומים שונים שמסייעים לקבל תמונת מצב להתפתחויות האחרונות בשוק השכירות למגורים. מדדי Google Trends לחיפוש דירות להשכרה מהווים אינדיקציה לצד השוכרים המיוצג באמצעות מספר המודעות להשכרת דירות בלוחות האינטרנטיים, גם התפתחות שכר הדירה נגזר ממודעות אלו.

לגבי המחירים מסבירים בבנק ישראל כי את האינדיקציה למחיר המבוקש ניתן לקבל משכר הדירה המבוקש במודעות להשכרת דירות. יודגש כמובן שזהו איננו המחיר שבו נסגרת העסקה, אלא המחיר שבעלי הדירות מבקשים והוא מהווה את מחיר הפתיחה למו”מ בין השוכר למשכיר. עם זאת, בחינה של התפתחות שכר הדירה המבוקש מעלה כי הוא אינדוקטיבי למחיר שיקבע. 

בבנק ישראל בחרו דירות בעלות מאפיינים דומים עם 2.5-3 חדרים באזורים השונים וזאת כדי לקבל אינדיקציה השוואתית נכונה. ככלל, למעט אזור תל אביב, לא ניכרת התפתחות חריגה במחיר באזורים השונים, ובמספר אזורים שכר הדירה המבוקש אף גבוה מזה שהיה בשנה שעברה.

באשר לתל אביב, אמנם ניכרת בה ירידה חדה במחיר של כ-15 אחוזים, אך זאת מרמת בסיס גבוהה יחסית של קרוב ל-7,000 שקל לחודש. בשבועות האחרונים רמת שכר הדירה המבוקש דומה לזו ששררה בשנה שעברה במחיר של כ-5,800 שקל. כאמור, בבנק ישראל מעריכים כי יתכן והעליה במחיר בתל אביב ערב הכרזת הסגרים, ובמידה מסוימת גם בירושלים, נבעה מכניסה של דירות שנועדו להשכרה לטווח קצר (Airbnb) לשוק שאיכותן גבוהה בד”כ מאיכותה של הדירה הממוצעת, ועל כן המחיר המבוקש בהן גבוה יותר. עם זאת, העליה במחיר לא לוותה בעליה במספר המודעות באותה תקופה. 

870/135 ליינר ארטקל

ב’כלכליסט’ הוסבר כי נתוני בנק ישראל מוכיחים בראש ובראשונה כי לבנק ישראל וללמ”ס אין יכולת לבחינת שוק השכירות בתוך זמן קצר ובצורה איכותית ומעמיקה. הנתונים מתבססים בעיקר על כלים בגוגל שזמינים לכל אחד ולא בהכרח מדויקים.

עם זאת, ממה שבכל זאת ניתן ללמוד בשלב זה מהנתונים מסתמן, כי השינויים מתרחשים משבוע לשבוע וקיים חוסר יציבות בשלב זה עד להתבהרות היקפי המשבר והמשך המאבק בנגיף הקורונה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "ירושלים ות”א: ירידה חדה בהיצע הדיור להשכרה"

  1. בכותרת כותבים ירידה בהיצע ואז בכתבה רואים בדיוק הפוך, שהירידה החדה היא בביקוש ולא ביצע. מה נסגר?!

כתיבת תגובה