ירידה מתחדשת

נמשכת הירידה בהתחלות בנייה של פרויקטי התחדשות עירונית

תכנית בהתחדשות | אילוסטרציה: goir, שאטרסטוק

ברבעון הראשון של שנת 2024 החלו להבנות בישראל 15,955 דירות חדשות, עלייה של 19.5% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2023. אולם בחינת נתוני התחלות הבנייה של דירות הנבנות במסגרת הריסה של בניינים ישנים והקמת בניינים חדשים במקומם (פרויקטי פינוי בינוי ותמ"א 38-2 ) מעידה שלמרות העלייה בהתחלות הבנייה הכלליות הנתח של התחלות הבנייה של פרוייקטי התחדשות עירונית מכלל התחלות הבנייה נמצא במגמת ירידה.

על פי הבדיקה שבוצעה על ידינו, בחברה לפיתוח והתחדשות עירונית, שהינה חברה מארגנת המתמחה בליווי בעלי דירות בפרויקטים של פינוי ובינוי, ברבעון הראשון של 2024 החלו להבנות 2,793 יח"ד בפינוי בינוי ותמ"א 38-2 שהיוו רק 17.5% מסך התחלות הבנייה. לשם השוואה ברבעון הרביעי של 2023 החלה בנייתן של 2,850  יח"ד בהתחדשות עירונית שהיוו כ- 21% מהתחלות הבנייה הכלליות.

עלייה משמעותית בהתחלות הבנייה במחוז חיפה

בחינת הנתונים לפי מחוזות בהתייחס לשנה האחרונה : אפריל 2023 עד מרץ 2024 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מגלה כי במחוז ירושלים החלה השנה בנייתן של 1,220 יח"ד בהתחדשות עירונית ( פינוי בינוי ותמ"א 38-2 )  עלייה של כ- 16% בהשוואה לתקופה המקבילה. במחוז חיפה החלו להבנות 1,102 יח"ד בהתחדשות עירונית , עלייה של כ- 67%, ביחס לתקופה המקבילה ובמחוז הדרום החלו להבנות 189 יח"ד לעומת 113 יח"ד בתקופה המקבילה, גם כן עלייה של 67%. במחוז המרכז חלה עלייה קלה של 0.67% בהתחלות הבנייה ואילו במחוז תל אביב החלה בנייתן של 6,231 יח"ד ירידה של כ- 7% ביחס לתקופה המקבילה. במחוז הצפון, החלו להבנות 102 יח"ד בלבד במסגרת התחדשות עירונית ירידה של כ- 60%.

במחוז הצפון נהרסו רק 131 יח"ד השנה במסגרת התחדשות עירונית

הירידה בהתחלות הבנייה במסגרת התחדשות עירונית מדאיגה מאוד בעיקר בתקופה הנוכחית שסכנת הטילים מאיימת על כל מי שגר בדירה ללא ממ"ד או מקלט. על פי הנתונים במהלך השנה החולפת בכל מחוז הצפון נהרסו רק 131 דירות במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית, במחוז הדרום נהרסו 119 יח"ד זוהי תעודת עניות לממשלה ולרשויות. לכאורה, בעקבות עלויות המימון הגבוהות ברכישת קרקעות חדשות, ולאור הגידול במספר תוכניות ההתחדשות העירונית שאושרו, היינו צריכים לראות עלייה בהתחלות הבנייה בהתחדשות עירונית, אך החסמים הבירוקרטיים והביצועיים עדיין גבוהים.

בהתייחס לעלייה הקלה בהתחלות הבנייה של פרוייקטי התחדשות עירונית בירושלים, בדרום ובצפון  אציין, כי מדובר במגמה חיובית אולם עדיין המספרים בטלים בשישים ביחס לצרכי ההתחדשות.

על ממשלת ישראל והרשויות המקומיות  להתחיל ולאשר פרויקטים של התחדשות עירונית במתכונת של פיקוח נפש ! להאיץ את קצב ההתחדשות העירונית באמצעות הגברת הקצב של הליכי התכנון והרישוי, הסרת חסמים, הקצאת קרקעות משלימות ויצירת כדאיות כלכלית ליזמים הלוקחים על עצמם את משימת ההתחדשות.

הכותב הינו מנכ"ל שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית

כתיבת תגובה