ירידה של כ-8% במחירי שכירות משרדים בתל אביב

ההאטה בהיי-טק מגיעה למשרדים | השמאי רון מזור: ירידה של 8% במחירי השכירות במשרדים בתל אביב | ירידה משמעותית בהתעניינות לרכישת דירות מיד שנייה ודירות להשכרה – עם זאת, עדיין לא מזהים ירידת מחירים בשוק הדיור | וגם: לימודי שמאות יתאפשרו רק במסגרת תואר אקדמי

מגדלי משרדים על ציר מנחם בגין, תל אביב | צילום: Offispaces

ההאטה בענף ההייטק משפיעה של שוק המשרדים בלב תל אביב. על פי נתונים שחשף השמאי הראשי של בנק לאומי, רון מזור ונאספו בשיתוף נת"מ עולה, כי מחירי השכירות של משרדים מדרגת CLASS A במרכז העיר ת"א ירדו בכ-8%.

מזור שהעביר הרצאה בפאנל הפתיחה בכנס השנתי של שמאי המקרקעין אמר כי "אנו רואים את הירידה בעיקר באזורים בהם הייתה עליית מחירים חדה. אזורים המאופיינים בחברות הייטק רבות. בשדרות שאול המלך לדוגמא לא הייתה ירידה דרמטית במחירי השכירות אך שם חשוב לציין לא הייתה גם עלייה חדה כמו במתחמים בדרך מנחם בגין ובחסן ערפה".

לדבריו, "הירידה הגיעה לאחר שנה של זינוק במחירי השכירות בלב תל אביב שהגיעו עד לכ-250 ואף 270 שקל למ"ר. לדברי מזור ישנן סיבות רבות לירידת מחירי השכירות אך הגורם המשמעותי הוא ההייטק. לדבריו "חברות רבות ששכרו שטחים במחירים גבוהים הפסיקו לגייס. חלקן אף מפטרות עובדים, ההשקעה בהייטק הולכת ומצטמצמת והן מבינות שהן לא חייבות כל כך הרבה שטחי משרדים. נוסף על כך בניגוד לנדל"ן למגורים, ההיצע בשוק המשרדים צפוי לגדול בארבעת השנים הקרובות לסדר גודל של 1-1.2 מיליון מ"ר. נכון, לא מדובר על היצע בתל אביב. מדובר במעגל ראשון כדוגמת בני ברק, ראשון לציון ופתח תקווה אך יש לכך השפעה".

בתחום המגורים אמר מזור כי על פי בדיקה של יד 2 (מערכת Y ZER) ישנה ירידה משמעותית בהתעניינות לרכישת דירה מיד שנייה ודירות להשכרה. עם זאת, עדיין לא מזהים ירידת מחירים בשוק הדיור.

השמאי הראשי של בנק לאומי, רון מזור | צילום: מרסלו

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי שיסיים את תפקידו בעוד מספר חודשים סקר את הישגי הלשכה בתקופת כהונתו כגון שכר על בסיס הצלחה, הפעילות הענפה במסגרת מועצת השמאים הבינלאומית וגם הרפורמה בלימודי שמאות מקרקעין. במסגרת הרפורמה, לראשונה לימודי שמאות יתאפשרו רק במסגרת תואר אקדמי.

ערן דוידי מנכ"ל משרד המשפטים חיזק את דבריו של מסילתי ואמר כי הוא חש גאווה עצומה ברפורמה שתחזק את מקצוע שמאות המקרקעין.

לפני כן, דיבר ראש עיריית אילת אלי לנקרי על ההשקעות האדירות בעיר הדרומית. לדבריו, "אנחנו משקיעים הרבה מאוד משאבים כדי לשפר את המוצר התיירותי. אנו נמצאים בהשקעות אדירות בחופי הים והופכים אותם לאטרקטיבים ולחופים היפים בעולם. בנוסף אנחנו מובילים בכל הנושא של קיימות ואנרגיה ירוקה. אנחנו עיר שמייצרת 100 אחוז מצרכי האנרגיה שלה בשעות היום מהשמש ובתוך 3 שנים נהיה עיר עצמאית אנרגטית המבוססת על אנרגיית השמש. התכנית הבאה שנניח על שולחן הממשלה הנכנסת היא להפוך את אילת למרכז לוגיסטי אזורי. אנחנו עיר שיש לה גם נמל ימי גם נמל אווירי אנחנו השער למדינות אפריקה והמפרץ".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה