ישראל שיגרה משלחת סיוע הומניטרית לאזורי רעש האדמה

נתניהו אישר למשרד החוץ ולגורמי סיוע אלמנטריים נוספים לשגר משלחות סיוע המוניטרי הן לטורקיה והן לסוריה | אחינו בית ישראל העומדים בצרה: ניסיונות לאתר נעדרים מהקהילות היהודיות בטורקיה – קיים חשש לחייהם | "אנחנו שולחים שתי משלחות מקצועיות על מנת לעשות הכל כדי לסייע לנפגעים", אמר שר החוץ

רב הקהילה היהודית בטורקיה עם משלחת זק"א בשדה התעופה באיסטנבול | צילום: דוברות זק"א

בעקבות רעידת האדמה הקשה בטורקיה, ישראל שיגרה סיוע הומניטרי לטורקיה ואף לאזורים שנפגעו בסוריה. אמש (ב) המריאה משלחת 'ענפי זית' של צה"ל, משרד הביטחון ומשרד החוץ, למוקד ההרס בטורקיה, בו התרחשו רעידות האדמה. המשלחת, בהובלת פיקוד העורף, יצאה לדרכה במטוסי חיל האוויר מבסיס נבטים, ועם נחיתתה החלה מידית במשימת החילוץ והסיוע.

"ביממה האחרונה פקדו את האזור שלנו שתי רעידות אדמה חזקות, מספר הנספים הולך וגדל. הנחיתי את ראש המל"ל צחי הנגבי לרענן את הצעדים שאנחנו צריכים לנקוט בהם וביקשתי ריענון של פקודות פיקוד העורף לאזרחים. אני מבקש מכל האזרחים למלא אחר ההוראות", אמר נתניהו.

"קיבלנו ביממה האחרונה פנייה מממשלת טורקיה לסיוע. אחה"צ והערב נוציא משלחות של חילוץ, הצלה ועזרה רפואית. קיבלנו גם פנייה מגורם מדיני בבקשה לסיוע הומניטרי לסוריה ואני אישרתי את זה. אני מניח שזה יתבצע בזמן הקרוב", אמר ראש הממשלה.

הציוד שתעביר ישראל לסוריה כולל אוהלים, שמיכות ותרופות. הבקשה להעברת הציוד התקבלה על ידי גורמים רוסים באמצעות המל"ל ומערכת הביטחון.

משלחת של אנשי זק"א יוצאת אף היא לסיוע, ותפעל בין היתר באזורים שבהם נעדרים יהודים מהקהילות המקומיות בטורקיה.

בדיון שקיימו שר החוץ אלי כהן ומנכ"ל משרד החוץ רונן לוי בהשתתפות בכירים במשרד החוץ ונציגי מל"ל, צה"ל, רח"ל ומשרדי הביטחון והבריאות, הוחלט לקדם הוצאת שתי משלחות סיוע לאיזור האסון בטורקיה כבר ביום שני בערב.

הכנות ליציאת המשלחת למבצע 'ענפי זית' | צילום: דובר צה"ל

כוח ראשון יצא לטורקיה כבר בשעות אחר הצהריים וקלט את המשלחת כשזו נחתה במקום. משימת המשלחת כפי שהגדיר מפקד פיקוד העורף, אלוף רפי מילוא, הינה סיוע מידי במאמצי החילוץ לטובת הצלת חיים, וזאת באמצעות מיפוי מהיר של אתרי ההרס. במקביל נערכת המשלחת למתן סיוע רפואי למחולצים.

בראש המשלחת עומד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אלוף-משנה (מיל') גולן ואך והיא כוללת כ-150 בעלי תפקידים במילואים ובסדיר. בנוסף לכך, יצטרפו כוחות כבאות והצלה למשלחת.  מפקד חטיבת החילוץ וההצלה, אלוף-משנה אלעד אדרי, אחראי על תחום החילוץ וההערכות הלוגיסטית.

כמו כן, חיל הרפואה נערך להוצאת משלחת להקמת בית חולים שדה בשטח, במידה ויוחלט כי יש בכך צורך ובהינתן הנחיית שר הביטחון.  הכוחות יפעלו בשיתוף פעולה עם עמיתיהם הטורקים ויחד עם משלחות נוספות מן העולם. המשלחת ערוכה להתמודדות עם תנאי מזג אוויר קיצוניים.

מבצע ענפי זית – הכנת המשלחת לטורקיה | צילום: דובר צה"ל

שר החוץ אלי כהן אמר: "כולנו משתתפים בצער העם הטורקי בעקבות הטרגדיה שעברו הלילה. שוחחתי מוקדם יותר עם עמיתי, שר החוץ הטורקי, הבעתי את צערי העמוק. אנחנו שולחים היום שתי משלחות מקצועיות מטעם מדינת ישראל עם נציגי משרד החוץ על מנת לעשות הכל כדי לסייע לנפגעים, ישראל מתייצבת היום לצד טורקיה בשעתה הקשה".

מנכ"ל משרד החוץ רונן לוי אמר: "מדובר באירוע דרמטי, לצערנו אנחנו מתורגלים באירועים כאלה. עלינו להיות ערוכים לטפל בכל מי שיזדקק לעזרה. עלינו לפעול מהר ככל הניתן על מנת להציל חיים, הידע של הנציגויות של משרד החוץ בשטח הוא חשוב ביותר להצלחת הטיפול באירוע".

תגובה אחת ל: "ישראל שיגרה משלחת סיוע הומניטרית לאזורי רעש האדמה"

  1. עשרות מליונים למשלחת לאוייבינו. העם שלנו עם זיכרון קצר. רק עד לפני שנתיים התורכים קראו ברשתות החברתיות למלחמה בישראל(כן,גן, מלחמת תורכיה בישראל). שכחנו כבר את האמירות האנטישמיות של ארדואן. עשרות המליונים האלה יכולים לשמש לחיזוק בתים שיכולים ליפול ברעידת אדמה פה בארץ אם וכאשר כזו תקרה
    גם הוצאת משלחת צנועה של 10 אנשים ולא מאות אנשים, בעלות פחותה פי כמה וכמה, יכלה לסמן וי שעזרנו.
    מה עם אחיהם המוסלמים העשירים? מדינות המפרץ והאירופאיות החברות שלהם בנאטו?? תמיד אנחנו צריכים לקפוץ בראש עם המשלחת הכי יפה והכי חגיגית. מיותר מיותר לחלוטין!

כתיבת תגובה