כאן הייתם אתמול: המרכזים המתוירים בחול המועד

הראשון לציון קובע מזוזה במירוץ המכוניות בשדה תימן, המונים גודשים את בית הכנסת בן 1,500 השנים, תיירים מקומיים קפצו (באוטובוס) למוזיאון האוטובוסים העתיקים, והמהדרין קינחו בפארק הירדן • הצצה למרכזי הבילוי ההומים בחול המועד

מסלול המירוצים ב'מוטור סיטי', מבט מגדר המופע | צילום: חיליק ברקוביץ

כבר במוצאי החג עשה הרב הראשי והראשון לציון, הגאון רבי יצחק יוסף את דרכו לכיוון באר שבע, או נכון יותר לשדה תימן, שם התקיים טקס קביעת מזוזה למסלול המרוצים החדש בישראל, פורמלה 3, הגדול ביותר במזרח התיכון. בפארק המוטורי החדש שנבנה סמוך לבאר שבע יתקיימו מסלולי מרוצים ומבחנים שונים של כלי רכב.

בימי חול המועד סוכות משיקים הבעלים את הפארק באטרקציות מענינינות ובהופעות ענק של תחרויות בין רכבי מירוץ, אופנועים מיוחדים ורכבי שטח מתאימים.

apps-box

הפארק נבנה בהשקעה רבה של מליוני שקלים לפי חומרות התקן הבינלאומי למסלולי מירוץ ותחרויות ולבקשת הבעלים החרדים הפארק ישמור שבת וינהג ע"פ כללי ההלכה. הבעלים גרשון חיטמן ושותפו ציון עופרי קיבלו את ברכת הראשון לציון, וכבר למחרת, (אתמול, ג) גדשו אלפים את מתחם המירוצים.

בקביעת המזוזה למוטור סיטי | הרב הראשי עם הבעלים גרשון חיטמן. צילום: יח"צ

בשתי טריבונות שניצבות בחלקים שונים של המסלול ומכילות כל אחת למעלה מ-500 כיסאות צפייה, הביטו רבים במחזות, בפעלולים ובטכניקות שהוסברו ביד אמן ע"י המנחה, לכל אורך התחרות ונסיעות המירוץ על 2.2 הק"מ של המסלול, משך שעות רבות – החל מהבוקר ועד שעות אחה"צ.

 אטרקציות בגולן

פעילויות חול המועד שכולו אטרקציות חדשות לכל המשפחה התקיים דווקא ברמת הגולן. אתר עין קשתות נפתח לקהל הרחב והמבקרים בו נחשפו אתמול (ג) לחוויה יוצאת דופן על ההתיישבות היהודית ההיסטורית בארץ ישראל מהתקופה הביזנטית.

איפה? אתר עין קשתות הוכר כאתר מורשת לאומית ע"י המדינה וחודש לאחרונה, מקיים סיורים מודרכים הכוללים סרט המציג את הסיפור ההיסטורי מאחורי המקום. באתר עומד על תילו בית כנסת עתיק בן 1,500 שנה, ששוקם ונבנה מחדש ע"י טכנולוגיה חדשנית, לצד בתים סורים נטושים שנבנו על הכפר היהודי העתיק. באתר נמצאות הקשתות המפורסמות על שמן נקרא המקום, מעל מעיינות ששוקמו ושופצו. באתר שבילים מסודרים, מקומות ישיבה ופינות צל רבות. האתר נגיש לנכים, אך אינו מתאים לעגלות.

מתי? 25-27.9 9:00-18:00, כל שעה עגולה (סיור אחרון יוצא ב-17:00), יום שישי 28.9 9:00-16:00, כל שעה עגולה (סיור אחרון יוצא בשעה 15:00).

מתנפחים ב'מוטור סיטי'. צילום: חיליק ברקוביץ

כמה? 23 שקלים למבוגר, 15 ₪ לילד (מגיל 3), סטודנטים וגמלאים – מחיר מוזל לתקופת הרצה עד ינואר 2019.

אם אתם בעניין של חוויית טבע לילית, כדאי שתבחרו דווקא בפארק הירדן. המדובר הוא במסלול מואר ע"י מנורות קטנות, אשר מתחיל בעץ השקמה העתיק. המסלול מורכב משבע תחנות בהן לומדים על הגחליליות, מקבלים טיפים לחיים טובים על ידי צב, רוקדים עם זיקית ושומעים את החוויות הקסומות של אבני הבזלת העתיקות. לכל אורך המסלול שומעים את נחל הירדן שוצף וקוצף ומוסיף לחוויה החושית.

מתי? 24-27.9/29.9. סיורים יצאו בין השעות 19:30-22:00 כל חצי שעה (יש להגיע כמה דקות לפני תחילת הסיור)

כמה? 25 ₪ לילד/ 20 ₪ למבוגר. ילד מעל גיל 5 בתשלום. למשפחות של מעל 5 נפשות – ילד אחד חינם.

בתי הכנסת של פעם

במוזיאון ישראל תמצאו תצוגת קבע מגוונת מאוד של תשמישי קדושה ויודאיקה מכל גלויות ישראל. בין המוצגים –  סוכה עתיקה, קישוטי סוכה ואושפיזין אומנותיים, עיטורים לספרי תורה, פרטי לבוש מסורתיים לחג וכלים אופייניים ששימשו את עדות ישראל בחג הסוכות ושמחת תורה. בין המוצגים הבולטים המוצגים באגף לאומנות ותרבות יהודית-  כלים שהיו בשימושם של קהילות מסויימות ומהם ניתן ללמוד על מנהגי הקהילות. כך, למשל, מוצגים שתי כורסאות כבוד, שעליהם התכבדו לשבת בשמחת תורה, חתן תורה וחתן בראשית. הכיסאות המיוחדים היו בשימושם של מתפללי בית הכנסת של משפחת קזיס בעיר מנטובה באיטליה. הנה כך אנו למדים על מנהגם הייחודי של בני הקהילה להושיב את חתני התורה על כסא כבוד.

המבקרים במוזיאון בימי חול המועד, יוכלו  לראות את הסוכה המצויירת של משפחת דלר מהעיירה פישאך בגרמניה, שהוברחה ארצה  בשנת תרצ"ז (1937) בעקבות עליית הנאצים לשלטון. בדופן המרכזית מצוירת ירושלים ובטבורה הכותל המערבי. על דופנות הצד מצוירים נופי העיירה פישאך. עוד באגף היודאיקה ספרי תורה עתיקים, עיטורים ו"מעילים" לספרי תורה מקהילות שונות בפזורה היהודית.

לאורך כל חוה"מ יוכלו המבקרים ליהנות מכל תערוכות המוזיאון הקבועות והחדשות, ללא תשלום ובהן התערוכות "מקום לאופנה": מסע בעקבות הבגד הישראלי, יעקב ובניו: ציורי מופת מאת סורברן, ליליאן קלאפיש: מגע יד ועוד.

בימי חול המועד שפע של פעילויות לילדים – הכניסה לילדים ונוער עד גיל 17 חינם. בחול המועד, בימים רביעי, וחמישי, המוזיאון פתוח משעה 10 בבוקר עד 5 אחה"צ וביום שלישי עד 10 בלילה. במתחם המוזיאון –  סוכות כשרות המיועדות לישיבת המבקרים

אוטובוס ראשון, חינם

במרכז ההיסטורי של אגד בחולון, מוצגים למעלה מ-80 אוטובוסים ושלל מוצגים המספרים את סיפור 85 שנות היסטוריה של תחבורה ציבורית בארץ.

המבקרים יכולים לעלות על חלק מהאוטובוסים הישנים, להיזכר בימיה הראשונים של התחבורה הציבורית במדינה שבדרך, או לגלות אותם בפעם הראשונה. לילדים זאת חוויה, למבוגרים זאת נוסטלגיה. האוטובוסים שופצו וחודשו עד הפרט הקטן עם הצבעים המקוריים, האבזור האותנטי ורובם אף נמצאים במצב נסיעה.

גם רכבים ששירתו את אגד כמו מכלית, אוטובוסי גרר ואוטובוסים ללימוד נהיגה, זוכים לכבוד המגיע להם. בחלק מהאוטובוסים המשופצים ניתן לשבת ולראות את תיק הנהג ופורט הכסף ומנקב הכרטיסיות עם הצורות האישיות של כל חבר אגד, שהיה בשימוש לפני עידן ה"רב-קו" וכרטיסי הנייר המודפסים.

לדברי מנהל המרכז ההיסטורי של אגד בחולון, נח סלוצקי, "במרכז ההיסטורי של אגד, שנמצא סמוך לנתיבי אילון, ניתן לראות ולהרגיש היסטוריה בשפה פשוטה שמדברת אל לב ילדים ומבוגרים כאחד. אגד היא מילה נרדפת לאוטובוס 85 שנים ולכן לרוב האוטובוסים העתיקים יש סיפור: החל מהפורד טפלה (סיר ביידיש), שנסע בשנות ה-30 בין המושבות ושימש גם להובלת ביצים, כדי חלב, תרנגולות וירקות, דרך אוטובוס 2094 שהותקף בצומת נחלים למחרת ההצבעה של כ"ט בנובמבר, האוטובוס הראשון שנסע לסיני לאחר ששת הימים ועד לאוטובוס הקומותיים שפעל בשירות אגד בשנות ה-90.

המרכז ההיסטורי של אגד, ממוקם ברח' דן שומרון בחולון, ויפתח את שעריו בחוה"מ סוכות בימים שלישי – חמישי, א – ג חוהמ"ס, בין השעות  8:30-12:30 . ביום ו', ד' חול המועד, וביום א', ערב שמחת תורה, בין השעות 8:00-12:00. הכניסה חופשית וכך גם החנייה.

במשך השנה פתוח המרכז ההיסטורי של אגד בימי שישי, בין השעות 8:00 – 12:00, כאשר בימים ראשון עד חמישי פתוח המרכז ההיסטורי של אגד  לקבוצות בלבד ובתאום מראש בין השעות  11:30 – 8:00.

ניתן לתאם ביקור בטלפון: 03-9142361 או בפקס: 03-9142364.

.

side
Technion – inner

תגובה אחת ל: "כאן הייתם אתמול: המרכזים המתוירים בחול המועד"

  1. הייתי בפארק המוטורי עם המשפחה . היה מדהים . שיהיה להם בהצלחה

כתיבת תגובה