כחלון: בועת הדיור עומדת להתפוצץ, הקבלנים הפסידו והם כועסים

שר האוצר מטווח את האש לעבר הקבלנים: "12 מיליארד שקל נגרעו מחשבונות הקבלנים ולכן הם כועסים עלינו". ומה חושב כחלון על מס דירה שלישית?

גלנט וכחלון ,צילום : יונתן סינדל,פלאש 90

במסיבת עיתונאים הבוקר בנושא פעילות מטה הדיור בשנת 2017 סיכם שר האוצר משה כחלון יחד עם עמיתו למפלגה שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, את הישגיהם. "הצלחנו להדיר את המשקיעים מהשוק אך לא מספיק כי עדיין לא הצלחנו להעביר את מס דירה שלישית. המאבק במשקיעים יימשך", הכריז בתקיפות. "נעשה עוד צעדים כדי להכביד על המשקיעים – הם גורם משמעותי לעליית מחירים. ראינו את שרגא בירן מחזיק 25 דירות ואנו מבינים שיש עוד עבודה לעשות".

כחלון אמר עוד, "הצלחנו להדיר את המשקיעים אבל בג"ץ עצר אותנו מלקדם את החקיקה על הכבדת המע"מ לדירה שלישית, שלא בצדק. יש כרגע בעיות פוליטיות כדי להעביר אותו, אבל אנחנו על זה. יש לנו את כל הסיבות להאמין שבועת הדיור עומדת להתפוצץ. לא נוריד את הרגל מדוושת הגז אפילו לשנייה! כמויות התכנון אדירות, השיווקים באמצעות רמ"י מצליחים דרמטית ואנחנו בכיוון הנכון".

לדבריו עליית המחירים מתחילת השנה עומדת על 2.9% – הנתון הנמוך ביותר בשש השנים האחרונות. "אנו מבטיחים שמגמת הבלימה של עליית מחירי הדיור תימשך. בינתיים המחירים נבלמו כי הצעירים מאמינים בנו, והם צריכים לרדת".

"יותר מ-40 אלף זוגות צעירים זכו השנה במפתחות לדירה במחיר למשתכן. מהרגע שזוג צעיר רואה שבקרית מוצקין נמכרת דירה כמו שזכה בה במחיר למשתכן,  באותה איכות, באותו אזור ובאותו גודל, רק שהוא קיבל אותה ב-300 ו-400 אלף שקל פחות, מבינים שמישהו גזר סכום תוספתי – והקבלנים יכלו להסתפק בהרבה פחות. הם גבו מה שיכלו, לא מה שהיו צריכים. הזוגות הצעירים הפסיקו להיות פראיירים ופה ההישג הגדול. לא האמנתי שתהיה כזאת עוצמת התנגדות מצד הקבלנים. 12 מיליארד שקל נגרעו מחשבונות הקבלנים ולכן הם כועסים עלינו".

כחלון הדגיש כי "מחיר למשתכן אינטנסיבית בהיקפים שלה ונאיבי להאמין שהכל יילך חלק – אבל כשיש בעיות אנחנו פותרים אותן, ואנחנו יודעים שעוד יהיו בעיות. אנחנו כל הזמן בקשר מול הרשויות ומתקנים את המפרטים. זה פרויקט אדיר ונדרשת סבלנות".

שר הבינוי והשיכון גלנט אמר כי: "יש ניסיונות לעשות דיסאינפורמציה בנתונים אבל האונייה נעה בכיוון הנכון. ב-2018 כ-30 אלף יחידות דיור ייבחרו על ידי זוכי מחיר למשתכן, ו-12 אלף יחידות דיור חדשות יהיו בתהליכי בנייה, מהן כ-5,000 יאוכלסו. ב-2019 הנתוני יוכפלו".

"מדובר באלפים שיחזיקו מפתחות. אני מעריך כי בתוך עשור 20% מהבנייה בישראל תהיה בפרויקטים של התחדשות עירונית. הקמנו מנהלות ואישרנו הקמת 22 אלף יחידות דיור בשנים האחרונות ו-,5000 הוקמו בעשור האחרון".

 

כתיבת תגובה