כשכל כך קל לעשות כסף קל

כתב אישום חמור בשורת עברות מס ומע"מ, זיוף ומרמה, הוגש נגד ענבל אור ושותפיה לפלילים • בין היתר היא מואשמת שדרשה מרוכשים ששילמו המחאות להעביר כספים לחשבון הבנק שלא בנאמנות • חוק קבוצות הרכישה עלה בעקבות התפוצצות הפרשה

מגדלי הצעירים שאור יזמה | צילמוסך: מתוך סרט תדמית של סיטי אור

עיון בכתב האישום שהגישה הבוקר פרקליטות מיסוי וכלכלה לביהמ"ש השלום בתל אביב נגד ענבל אור, חברות שהיו בשליטתה, ונגד דרור גלעדי ששימש סמנכ"ל הכספים בחלק מהחברות, מעלה תחושת קבס. נראה שפשטות התרמיות והקלות בה נעשו, מוכרחים להפחיד כל אחד השוקל לרכוש דרך קבוצת רכישה.

כתב האישום נגד ענבל אור כולל לא פחות מ-15 אישומים בגין ביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק, וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן.

250/200 סייד בר + קובייה

הסכומים שעפים בכתב האישום מסתכמים בעשרות מיליונים. מתוך עמלות של 23 מיליון שקלים הוצאו חשבוניות רק על ששה מיליון. על הכנסות של עשרות מיליונים אחרים הוצאו חשבוניות קטנות ולא משקפות כלל את ההכנסות הנכונות.

על פי כתב האישום, בין השנים 2016-2008 פעלה ענבל אור בשוק הנדל"ן והמגורים בישראל באמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה. על פי כתב האישום, ענבל אור לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ, על חלק מהעסקאות שביצעה בשמונה פרויקטים למגורים, בהם ארגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה.

סכום העסקאות הכולל שבגינו לא הוציאה אור חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ, הגיע לכ- 81 מיליון שקלים (המע"מ הנובע הוא כ-11.5 מיליון). בנוסף, אור מואשמת כי לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, עת נרשמו על שמה זכויות בפרויקטים למגורים ששיווקה, זאת בסכום של כ-9 מיליון שקלים.

תמרור אזהרה אדום ובוהק

אין אנחנו דנים את העומד מול מיליונים שעפים מהכא להתם ללא גב תורני מספק ויושרה פנימית חזקה. רבים וטובים נפלו מול סכומים נמוכים הרבה יותר ואת מעלת 'שונאי בצע', קצת קשה למצוא היום ברחוב הכלכלי התזזיתי.

לכתב האישום הזה אנחנו נדרשים כאות אזהרה וכרמזור אדום מול חברות נדל"ן שמציעות לנו כל טוב, אך לא מביאות עמן את האמת והנאמנות המתבקשת. חברות הנדל"ן הגדולות שנפלו בשנים האחרונות מעדו כמעט כולם באותו הבור. כספים שהולכים לחברות במקום לחשבונות סגורים בנאמנות.

כך למשל מואשמת אור בביצוע עבירות מרמה כלפי לקוחות באחד הפרויקטים שבהם ארגנה קבוצת רכישה. באותו מקרה, פנתה אור למספר לקוחות בפרויקט צ'לנוב שהעבירו כבר שיקים לפקודת הנאמן בפרויקט כפי שהתבקשו, לצורך רכישה הקרקע עליו יקום הבניין.

אור שניהלה חברה גדולה ומוכרת, ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בשליטתה במקום חלק מהשיקים שמסרו לנאמן, וזאת תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן.

הלקוחות האמינו, נפלו לבור והעבירו כספים כפי שהתבקשו, נגד ההיגיון הצרוף שכספים מעבירים רק לחשבון בנאמנות. כתוצאה מכך, קיבלה אור לחשבון חברה בשליטתה סכום של כשני מיליון שקלים. כתוצאה מהתנהלותה של אור, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.

בהמשך כשהסתבכה וכבר לא היה כסף בחשבונה, מואשמת אור בכך שביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד שיקים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה.

Inner article

 

וממש כעבירה גוררת עבירה. על מנת לשכנע את מנהל הסניף לכבד את בקשתה הציגה בפניו אור מסמך שנחזה להיות מסמך בנקאי אותו זייפה באמצעות עובדיה, ואשר לימד לכאורה שבחשבונה הפרטי קיימת יתרה עו"ש של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות התרמית נעתר מנהל הסניף לבקשתה אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

בנוסף, מואשמת אור בגין רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים בסכום של כ-900,000 שקלים. הוצאות אלה נרשמו באופן כוזב בספרי החברה לצרכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ. בנוסף, אור מואשמת כי חברה בשליטתה מימנה עבורה דירה בסכום 2.7 מיליון ש"ח והיא לא דיווחה על הכנסה מדיבידנד.

קבוצות רכישה – החוק החדש

אור עסקה במשך שנים בארגון קבוצות רכישה לצורך רכישת קרקע ובניית יחידות דיור. אולם מכתב האישום עולה כי הפרסומים לציבור הצרכנים, לרכוש דירה בשבעה פרויקטים שונים, סיפרו לציבור סיפור אחר תוך שימוש בסיסמאות כגון: "דירה במחיר שישאיר אותך במרכז"; "הצטרפו להצלחה החל מ- 1,480,000 ₪ ויש לך דירה בתל אביב עליה לקרקע דצמבר 2015. משלמים 35% והיתרה באכלוס"; "כל הדירות בשלב א' אזלו! מכירת שלב ב' בעיצומה! לאור הצלחת הפרויקט המבצע ממשיך ל- 48 שעות אחרונות בלבד!"; ועוד.

בפרסומים הוסתר הפרט המהותי, כי מדובר בניסיון באיגוד קבוצות רכישה ולא מכירת דירות קלאסית. בכך מואשמות אור והחברה בשליטתה כי ביצעו עבירות על חוק הגנת הצרכן.

המגזר החרדי ידע במשך השנים נפילות כואבות מאוד של קבוצות רכישה כאלו ואחרות אולם רק בעקבות פרשת ענבל אור, שהותירה מאות חברי קבוצות רכישה חשופים לנזקים כלכליים, הציגה לפני יותר משנה שרת המשפטים דאז, איילת שקד, הצעת חוק שתגן על חברי קבוצות רכישה.

החוק מדבר בין היתר על ביטוח כספי הרוכשים, הגנות על חברי הקבוצות, איסור לשווק קבוצות רכישה לקרקע שאין לגביה תוכנית מפורטת, ועוד. בתקווה שהחוק ימנע את הנפילה של הקבוצה הבאה. זהירות מרבית על הכסף שלכם בוודאי תימנע הפסד כואב וצורב.

נציין כי בחלק מאישומי המס בכתב האישום ובאישום הזיוף והמרמה כלפי מנהל סניף בבנק המזרחי, מואשם גם סמנכ"ל הכספים בקבוצת החברות וכן הוגש כתב אישום נפרד גם כנגד מי שהייתה העוזרת של ענבל אור.

החקירה בוצעה על ידי קדר של חוקרים מחקירות מכס ומע"מ ירושלים ופקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המיסים, יחידת הונאה תל אביב במשטרת ישראל והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

התיק מטופל בידי עוה"ד אלון גילדין, טפת מויאל-רוטשילד, פנינית בן עמי ורוי גורדון מפרקליטות מיסוי וכלכלה ועו"ד אריאל דיאמנט מהרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. ועל פי הפרסומים אור אינה מיוצגת כרגע על ידי עורך דין כלשהו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה