כ-400 איש קיבלו הודעות על היותם בסביבה מידבקת

לאחר הכרזת ראש הממשלה ואישור הממשלה, אמש כבר הוחל בשימוש באמצעים הטכנולוגיים לאיתור מי שהיה בקרבת חולי קורונה, על מנת להתריע שעליהם להיכנס לבידוד • המגזר החרדי ומי שאין לו מכשיר התומך בהודעות טקסט, יקבלו שיחות קוליות

התראה לצורך בבידוד הישר לסמארטפון | צילום אילוסטרציה: Pixabay

במטרה לייעל את תהליכי החקירה האפידימיולוגית, לקצר את ההליך ולהגיע באופן מדוייק ככל הניתן למגעים של חולי קורונה, במשרד הבריאות החלו כפי שהוכרז, בשימוש באמצעים טכנולוגיים.

אמש נשלחו הודעות לכ-400 אנשים, אשר אותרו כמי שבאו במגע עם חולים.

בהודעה נמסר להם, התאריך בו שהו בקרבת החולה וכן שחובה עליהם להיכנס לבידוד בית באופן מיידי.

בהתאם, נמסרה הודעה לחולי הקורונה, כי נעשה שימוש במידע המתייחס להשלמת החקירה האפידימיולוגית, לצורך איתור מגעים.

נוסח ההודעות שנשלחו:

1. הודעה לחולה בקורונה
[שם פרטי] שלום,
בהתאם לתוצאות הבדיקה, לפיה חלית בקורונה, מבוצעת חקירה אפידמיולוגית כדי לאתר אנשים שנחשפו אליך.
לצורך השלמת החקירה משתמשים באמצעים טכנולוגיים, לפי תקנות שעת חירום.
המידע ישמש את משרד הבריאות רק למטרה זו וימחק בתום הצורך.
מידע בקישור:go.gov.il/corona
לאימות ניתן לחייג 5400*
בברכה
שירותי בריאות הציבור

2. הודעה למי שאותר כמגע של חולה:
[שם פרטי] שלום
לפי חקירה אפידמיולוגית היית בתאריך [==/==/==] ליד חולה קורונה.
עליך להיכנס מייד לבידוד עד [==/==/==] להגנה על קרובייך והציבור.
אם יש לך חום, שיעול וכו' נא להתקשר למד"א – 101.
מידע  נוסף בקישור go.gov.il/corona
לאימות ניתן לחייג 5400*
המידע ישמש רק למטרה זו וימחק בתום הצורך.

לבדיקת ביזנעס בנוגע לאלו שאינם משתמשים בטלפון המקבל הודעות SMS, קיבלנו ממשרד הבריאות את התשובה הבאה: "ברירת המחדל הינה שליחת הודעה. המערכת שלנו מתריעה כאשר אדם לא קיבל את ההודעה (בין אם אין קליטה או פלאפון כשר). ככול שלא קיבל הודעה יוצרים עימו קשר טלפוני".

במענה לפניית המכון הישראלי לדמוקרטיה ליועמ"ש, בהתנגדות למהלך, בטענה כי הוא פוגע בזכות לפרטיות, תומך היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט בהחלטה.

בתשובתו הוא כותב בין השאר: "התפרצות נגיף הקורונה מציבה בפני מדינות העולם אתגר חסר תקדים ומחייבת נקיטת צעדים מרחיקי לכת במגוון תחומי החיים כדי להגן על שלום האזרחים, בריאות הציבור ועל יציבותן הכלכלית והחברתית. כך גם מדינת ישראל, אשר עומדת בימים אלו בפני אתגרים עצומים.

"בין הצעדים הרבים שננקטים בימים אלה, אישרה הממשלה ביום 17.3.20 את תקנות שעת חירום. תקנות אלה מסמיכות ומסדירות את הסתייעות משרד הבריאות בשירות הביטחון הכללי, כחלק מן המאבק מציל החיים לעצירת התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

"יובהר כי מהלך זה, אשר יזם משרד הבריאות, בשיתוף פעולה עם גורמים רלוונטיים, לווה כבר מראשיתו ע"י הייעוץ המשפטי לממשלה, לרבות שלושה משנים ליועץ המשפטי לממשלה וצוותיהם וכן ע"י היועץ המשפטי לממשלה באופן אישי.

"נדגיש כי היועץ המשפטי לממשלה פועל כדי להעמיד לרשותן של רשויות המדינה את הכלים המשפטיים הדרושים לשם התמודדות אפקטיבית עם הנגיף תוך הקפדה על עשיית צעדים אלו על פי דין. אף בשעת חירום וזוהי אכן שעת חירום על הממשלה לפעול במסגרת גבולות הדין, וכך גם נעשה".

כתיבת תגובה