לאור מצב העסקים: ההלוואות בריבית מופחתת יגדלו משמעותית

מרחיבים את הסיוע לעסקים קטנים באזורי העימות בצפון ובדרום | הלוואות לעסקים קטנים: לאור הביקוש חסר התקדים עוגן מגדיל ב-30% את האשראי בריבית פריים ומשיק מסלול הגשה עצמית | המהלך נועד לסייע למאות אלפי בעלי עסקים קטנים, בעיקר בצפון ובדרום, להתמודד עם המשבר הכלכלי שאליו נקלעו בעקבות המלחמה

שגיא בלשה, מנכ"ל עוגן | צילום: ענבל מרמרי

הביקוש של עסקים קטנים לאשראי גובר והולך מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל בכל רחבי הארץ, ובעיקר באזורי העימות בצפון ובדרום. על רקע זה, מרחיב גוף האשראי החברתי עוגן את תוכנית החירום שהשיק באוקטובר בעקבות המלחמה, ומוביל בימים אלה מהלך חדש שיאפשר לכל עסק קטן להגיש בקשה להלוואה בריבית פריים. במסגרת זו, סכום ההלוואה המירבי של עוגן לעסק קטן יוגדל ב-30% מ-500 אלף שקל ל-650 אלף שקל, וכמו כן, ניתן יהיה להגיש בקשה להלוואה במסלול ישיר, ללא יועץ עסקי, בסכום של עד 250 אלף שקל.

מאז פרוץ המלחמה באוקטובר 2023 זינק מספר בקשות האשראי המוגשות לעוגן על ידי עסקים קטנים להיקף חסר תקדים. בסך הכל ב-7 החודשים שחלפו מאז פרוץ המלחמה, נרשמו אצל עוגן יותר מ-11 אלף פניות של בעלי עסקים קטנים לקבלת הלוואות וליווי פיננסי. על פי נתוני עוגן, סכומי האשראי המבוקשים על ידי העסקים הקטנים עלו בתקופת המלחמה לטווח ממוצע של 180-220 אלף שקל לעסק, לעומת טווח ממוצע של 130-150 אלף שקל לעסק לפני פרוץ המלחמה.

נוסף על הגדלת סכומי האשראי, פותח עוגן בימים אלה לראשונה אפשרות לבעלי עסקים קטנים להגיש בעצמם בקשות אשראי באופן ישיר, ללא תיווך של יועץ עסקי. עד כה הוגשו כל בקשות האשראי של עסקים לעוגן אך ורק באמצעות יועצים עסקיים שאושרו על ידי עוגן. כעת, עם פתיחת מסלול ההגשה העצמית, יוכלו בעלי עסקים קטנים להגיש לעוגן בקשת אשראי ללא יועץ. מסלול ההגשה העצמית של עוגן לעסקים מוגבל לבקשות אשראי בסכום של עד 250 אלף שקל, לעסקים בעלי ותק של שנתיים לפחות עם מחזור עסקי שנתי של עד 20 מיליון שקל. מהלך זה נועד להנגיש את התהליך ולהקל על בעלי העסקים הקטנים.

שגיא בלשה, מנכ"ל עוגן: "מאות אלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בכל רחבי ישראל, ובעיקר באזורי העימות בצפון ובדרום, נקלעו למשבר כלכלי בעקבות המלחמה. הגדלת סכומי האשראי בריבית פריים ומתן אפשרות הגשה עצמית של בקשות הלוואה נועדו להנגיש את האשראי החברתי של עוגן לכל אותם עסקים הזקוקים לסיוע. אנו מזמינים את כל בעלי העסקים הקטנים להיעזר בעוגן גם בקבלת הלוואות וגם בקבלת ליווי ומנטורינג עסקי. אנו מקווים כי קרנות האשראי של עוגן לעסקים, נוסף על קרן המילואים שהשקנו באחרונה, יצליחו לחולל שינוי חיובי משמעותי בחייהם של בעלי עסקים קטנים רבים המתמודדים עם קושי כלכלי גובר והולך. נוסף על כך, עוגן ממשיך להנגיש אשראי חברתי לכלל אזרחי ישראל באמצעות הלוואות ללא ריבית למשפחות והלוואות בריביות נמוכות לעמותות (מלכ"רים)".

נוסף על הלוואות בריבית פריים, מציע עוגן לבעלי עסקים קטנים גם שירותי ליווי ומנטורינג עסקי באמצעות 1,300 מנטורים מתנדבים, הכוללים מנהלים בכירים ומנוסים מכל מגזרי המשק. המנטורים של עוגן מלווים עצמאים ובעלי עסקים קטנים ומסייעים להם לשפר את היכולות הניהוליות ולהצמיח את עסקיהם.

גוף האשראי החברתי עוגן מסייע כבר יותר מ-30 שנה לישראלים המתקשים לקבל אשראי מהמערכת הבנקאית. עוגן עושה זאת באמצעות מתן הלוואות ללא ריבית והלוואות בריבית מסובסדת למשקי בית, עסקים קטנים ועמותות, נוסף על מתן ליווי פיננסי וניהולי. קרנות האשראי של עוגן מתבססות על מודל מימון ייחודי המשלב תרומות ממקורות פילנתרופיים, גיוס מקורות ממכירת איגרות חוב ופיקדונות למשקיעים, יחד עם קווי אשראי בנקאיים. מאז היווסדו ב-1990, סייע עוגן במתן הלוואות ליותר מ-80 אלף משפחות, עסקים קטנים ועמותות, בהיקף כולל של כ-2 מיליארד שקל, וכן הוביל יותר מ-12 אלף תהליכי ליווי פיננסי. תיק האשראי של עוגן עומד כיום על יותר מ-500 מיליון שקל.

כתיבת תגובה