לאחר אישור ‘חוק השואה’ בפולין – הממונה על השגרירות הוחזר

משבר בינלאומי ביחסי ישראל ופולין בעקבות אישור החוק המגביל את יכולת ניצולי השואה וצאצאיהם לתבוע את הנכסים שנגזלו מהם | מאיר בולקה, מייסד ונשיא ארגון J-nerations הפועל לשימור מורשת יהדות פולין, מבהיר בראיון ל’ביזנעס’ “אין קשר בין החוק החדש לבין ענייני בתי העלמין היהודיים. החוק מתייחס לרכוש פרטי שהולאם או נתפס על ידי פולנים ואין לו קשר לעניין רכוש ציבורי של הקהילות היהודיות שכבר נמצא ברובו בידי עמותות שונות או הקהילות היהודיות החדשות”

אושוויץ | צילום: שאטרסטוק

יקבלו פיצויים? בעוד מספרם של ניצולי השואה הולך ופוחת, ולאחר סאגה בת כמה שנים בדבר שאלת מעורבותה של פולין בזוועות השואה, הודיע נשיא פולין, אנדז’יי דודה, בסוף השבוע האחרון כי יאשר את חוק הרכוש הפולני, אשר גוזל את רכושם של ניצולי השואה וכתוצאה מוסיף פשע על הפשע שבוצע בידי הפולנים. על פי ההחלטה משפחות הניצולים מוגבלים בדרישה להשבת חפצים שנגזלו ממשפחתם בעת מלחמת העולם השנייה.

שר החוץ יאיר לפיד אמר אמש בתגובה להחלטה: “פולין אישרה היום, לא בפעם הראשונה, חוק אנטישמי ולא מוסרי. הוריתי הערב לממונה על השגרירות בוורשה לחזור מיד לישראל להתייעצויות ללא הגבלת זמן. השגריר החדש לפולין, שאמור היה לצאת בקרוב לוורשה, לא ייצא לפולין בשלב זה”.

עוד הוסיף לפיד: “משרד החוץ ימליץ היום לשגריר פולין בישראל להמשיך את  חופשתו בארצו. כדאי שינצל את הזמן העומד לרשותו, כדי להסביר לפולנים מה משמעות השואה בעיני אזרחי ישראל  ועד כמה לא נסבול זלזול בזכר הנספים ובזיכרון השואה. זה לא ייעצר כאן. אנחנו מקיימים שיחות תיאום עם האמריקאים על דרכי תגובה בהמשך”.

“פולין הפכה הערב למדינה אנטי דמוקרטית, לא ליברלית, שאינה מכבדת את הטרגדיה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית. לעולם אסור לשתוק. ישראל והעם היהודי בוודאי לא ישתקו” סיכם לפיד.

מאיר בולקה, מייסד ונשיא ארגון J-nerations הפועל לשימור מורשת יהדות פולין, הבהיר בראיון ל’ביזנעס’ כי “אין קשר בין החוק החדש לבין ענייני בתי העלמין היהודיים. החוק מתייחס לרכוש פרטי שהולאם או נתפס על ידי פולנים ואין לו קשר לעניין רכוש ציבורי של הקהילות היהודיות שכבר נמצא ברובו בידי עמותות שונות או הקהילות היהודיות החדשות”.

בולקה המשיך והסביר: “החוק החדש הוא למעשה חותמת גומי סופית למה שכבר קורה מתחילת שנת 2020 שלמעשה עברו 30 שנה של אפשרות לתבוע רכוש. החוק התחיל בשנות ה-90 למשך 10 שנים, אחר כך הוארך למשך 20 שנה נוספות בהעלמת עין ובתי המשפט הפסיקו לקבל תביעות מתחילת 2020 כך שבפועל החוק נועד לקבוע את הנוהג הקיים כבר יותר משנה וחצי. במקרה זה יש מן הצדק לטענת הפולנים “איפה הייתם 30 שנה” אולם זו לא הדרך לנהוג כך אלא היו צריכים להודיע על כך שנה מראש כדי שיוכלו להיערך לכך במקרה שיש תלונות.

מאיר בולקה | צילום: באדיבות המצלם

“יש כמה אשמים בעניין” מבהיר בולקה, ומפרט: “ראשית, הפולנים שרצו מהר. שנית, הפולנים טוענים שיהיה ניתן לתבוע בבית משפט אזרחי. אם זה נכון, למה זה לא מופיע בחוק החדש?. בנוסף, היהודים רואים בכל חקיקה כנגדם. צריך להפסיק עם הנוהג הזה. מי שלא תבע 30 שנה, שלא יבוא בטענות. כבר זמן רב שהפולנים מהלכים אימה עם החוקים שלהם ובישראל נוקטים מדיניות הכלה שמראה על חולשה. מה שקרה הפעם, אמרו להם עד כאן וזה טוב שאמרו אבל לא אמרו במקום הנכון ובזמן הנכון. צריך להעמיד את הפולנים בהרבה מקרים אחרים ולא לשים את הדגש על מקרה זה”.

עוד מעיר בולקה: “החוק מתייחס לוורשה לדוגמא אבל וורשה נמחקה כליל במלחמה ולכן כל רכוש שהוא מוורשה, למעשה הוקם מחדש כך שהתביעה היא על משהו שנהרס ואין לו ערך ממשי”.

על נושא ביטול השגרירים אמר: “ראשית, לישראל אין שגריר כרגע בפולין אלא ממונה על השגרירות. היא אומנם פעילה בתחום אבל אין לה מעמד שגריר. אם ישראל הייתה מראה שפולין חשובה לה ובאמת הנושא חשוב, היו יכולים לשלוח שגריר מייד.

“שנית, השגריר הפולני בקרוב יעזוב למינוי אחר ולכן לא באמת אמרו לו שלא לבוא אלא שלחו לו רמיזה מסויימת שהוא יכול להסביר להם את האג’נדה של מדינת ישראל. אין לי מה להגיד על זה כי הוא השגריר של פולין ולא של ישראל ולדעתי הוא לא הטיב לדעת עלינו במהלך שנות כהונתו פה אלא ההיפך. הוא היה עסק בלשכנע אותנו איפה אנחנו טועים”.

עוד העריך בולקה: “המהלכים האחרונים מתואמים עם ממשל ביידן וכרגע לפיד הוא האיש הרע, וזה יתבטא בנזיפות קלות. לא נראה לי שהפולנים יתקפלו כי הכבוד של המדינה לנגד עיניהם. פולין טוענת שהם קורבן השואה. זה לא נכון. אכן פולין הייתה כבושה יותר ממדינות אירופה האחרות והשואה של השמדת העם היהודי התרחשה בפולין שנכבשה על ידי הגרמנים לחלוטין אולם אין זה הופך אותם לקורבנות השואה וזאת מכיוון שיהודי שנרצח כי היה יהודי, לא יכול היה לאחוז בנשק ולמרוד בשונה מהפולנים שכן יכלו למרוד ולאחוז בנשק. הם למעשה יכלו גם להמשיך בשגרת חייהם למעט הכיבוש בשעה שיהודים היו מסומנים למיתה המונית.

“הפולנים שוכחים כי ועידת ואנזה, הייתה הועידה של הפתרון הסופי, להשמדת העם היהודי ולא מוזכר שם אף לא פולני אחד אלא יהודי כל אירופה כולה כך שהשואה היא נגד העם היהודי ולא נגד העם הפולני ואת זה יש לרענן מידי בוקר לפולנים שמעדיפים להציג עצמם כקורבן השואה.

“אכן, השואה התרחשה על אדמת פולין והמדינה איבדה את מוסדותיה וחדלה כמעט מלהתקיים הם ראויים לפיצוי מגרמניה, כשם שגרמניה משלמת ליהודי העולם ולישראל פיצוי על השואה ורצח העם היהודי. כל עוד גרמניה לא תפצה את פולין על השואה שהתרחשה על אדמתם, הם לא ינוחו ולא יסכימו להעניק פיצוי לעם היהודי מצאצאי פולין וזאת כיוון שהם רואים ביהודי פולין כפולנים ולכן הפיצוי שישראל מקבלת, למעשה שייך להם לפולין. הרכוש, לרבות הרכוש היהודי, מבחינתה של פולין, הוא חלק מאוצר המדינה וזאת כיוון שמוצאם של הקורבנות הוא פולני וזאת למרות שיהודי פולין ששרדו את התופת, עלו לישראל או היגרו לארצות הברית.

למעשה, יהיה ניתן לשכנע את פולין לדון בעניין הרכוש היהודי רק אם וכאשר פולין תקבל את הפיצוי שאותו עם מעוניינים לקבל. אני לא משוכנע שגרמניה תסכים לפצות עוד מישהו מעבר לפיצויים שנפסקו בעבר ולכן יתכן שמחלוקת זו תעמוד בעינה עוד הרבה שנים” סיכם בולקה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה