לאחר דיון טעון: הח”כים ידונו בנושא מכסות הביצים גם מחר

בעקבות דיון טעון בתקנות מכסות הביצים לשנת 2022 הודיע היו”ר ביטון כי יכנס את הצדדים בלשכתו למו”מ לילי בניסיון להגיע להסכמות | שר החקלאות פורר: “אנחנו מגיעים לדיון הזה בתקופה לא טובה מבחינת הענף, באירועים קשים של התפרצות שפעת העופות” | חברי כנסת רבים מהקואליציה והאופוזיציה מתחו ביקורת על הגשת התקנות ברגע האחרון וללא הסכמה עם המגדלים | מנכ”ל ארגון מגדלי העופות: “העיתוי של התפרצות שפעת העופות נפל כפרי בשל בידי שר החקלאות”

ביצים | צילום: שרה שוכמן, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ מיכאל ביטון, החלה היום לדון בתקנות מועצת הלול, לקביעת מכסות לייצור ביצים לשנת 2022. היו”ר ביטון פתח את הדיון בביקורת על כך שהתקנות הוגשו לוועדה רק הבוקר, ואמר כי לטעמו הייתה פה זילות של הכנסת. הוא הוסיף כי ביקש שהתקנות הישנות פוקעות בסוף השנה, ולכן ביקש מהמשרד להגיש את התקנות החדשות לוועדה כבר לפני שבועיים, כדי שלוועדה יהיה זמן לקיים דיון רציני. עוד אמר היו”ר ביטון כי בתקנות שהוגשו הבוקר יש שינויים מהותיים, בעוד שסוכם כי הרפורמה בחקלאות תהייה בהסכמה.

“לעצם ההצעה שהונחה לפנינו בתקנות, בכוונתכם לסיים את עולם התכנון של ענף ההטלה ובאותו מהלך אתם רוצים להוסיף 780 מכסות חדשות. אז מה זה מכסות חדשות? מישהו יעשה לול ובשנה הבאה אין לו מכסה? אם רוצים לבטל תכנון מגדילים מינימום, כדי לא לפגוע במי שהשקיע כי קיבל מכסה”, אמר היו”ר ביטון.

250/200 סייד בר + קובייה

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, קיבל את הביקורת באשר למועד הגשת התקנות, ואמר כי היה שמח אם אפשר היה להגיש אותן קודם. הוא הוסיף כי אין כוונה לפגוע במישהו, אלא רק להיטיב עם הצרכן והצרכנית והחקלאי והחקלאית.

עוד הוסיף השר פורר: “אנחנו מגיעים לדיון הזה בתקופה לא טובה מבחינת הענף, באירועים קשים של התפרצות שפעת העופות. אחד הדברים שעיצבו את הצורך בתקנות האלה הוא בדיוק הנושא הבריאותי. אני צריך שלא יהיה מחסור ושהביצים יהיו בריאות. 91% מהלולים הם ללא רישיון עסק, 36% מהלהקות בישראל ב-2020 היו נגועות בסלמונלה ובין 100 ל-150 מיליון ביצים מיובאות לישראל מדי שנה. אופן הפיזור של ענף ההטלה הוא כזה שיותר ויותר מכסות הלכו ליישובי הצפון, אבל זה הגיע לממדים עם צפיפות חסרת תקדים שנמצאת בעיקר בלולי ההטלה הישנים ומייצרת חשיפה להרבה מאוד מחלות.

“ביקשתי לקדם הליך מהיר של מעבר ללולים חדשים וכאלה שמחוץ ליישובים. אמרו לי ששפעת עופות לא קוראת בלולי הטלה ולא בצפון כי זה לא במסלול נדידת העופות, רצה הגורל ואנחנו בהתפרצות שפעת העופות באחד היישובים שמגדלים 15-20 מיליון ביצים בחודש. נדרשנו להשמיד 244 אלף עופות וזה אבדן 6 מיליון ביצים בחודש. התפללנו שהאירוע הזה לא יזלוג הלאה ולצערי בתוך היישוב הייתה זליגה למתחם לולים נוסף שהוא מודרני, הושמדו 320 אלף עופות. אני לא יודע מה יקרה מחר בבוקר או בעוד שלושה ימים מבחינת הדבקות”, אמר השר פורר.

“השר חוטא לאמת”

מנכ”ל ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, אמר כי הדיון הוסט לכיוון שפעת העופות, אבל זה לא ייחודי לישראל וגם באירופה יש מקרים רבים של שפעת עופות. “העיתוי הוא גרוע וזה נפל כפרי בשל בידיו של שר החקלאות”, אמר.

השר פורר הגיב: זה לא פרי בשל בידיים שלי, אני לא אשם בשפעת העופות. זאת שערורייה”.

אלקבץ הוסיף כי השר לא אשם בשפעת העופות אבל השימוש בנתונים חוטא לאמת. הוא הוסיף כי לא התקיים משא ומתן אמתי עם משרד החקלאות על הרפורמה בענף.

סגן שר הביטחון ושר החקלאות לשעבר, אלון שוסטר, אמר כי ההחלטה על ביטול התכנון הייתה החלטה שמפלגתו התקוממה נגדה והייתה הבטחה מפורשת שהיישום יהיה רק בהסכמה עם החקלאים. הוא הוסיף כי המשרד נקט בצעד חד צדדי ומביא תקנות שמשנות את ליבת החוק הקיים ומפוררות את התכנון. ח”כ יעקב מרגי מחה על כך שזומן דיון עוד לפני שהתקנות הוגשו לוועדה, ושאל האם הממשלה יודעת למי היא הולכת לחלק כל כך הרבה מכסות במכה אחת. היו”ר ביטון אמר כי נושא המכסות החדשות לא יעבוד לסדר היום וכי ביקש הסברים מהשר.

870/135 ליינר ארטקל

ח”כ לימור מגן תלם אמרה מנגד, כי רוב ההתנגדויות לא לגופו של עניין, וכי אין התייחסות לשאלה איך פותרים את המחסור הזה בביצים. “התפקיד שלנו לייצג את האינטרס של כלל הציבור. אנחנו לא רוצים ששום ענף יקרוס, אבל תפקידנו לדאוג לכלל הציבור ולפתור את הבעיה של המחסור”, אמרה.

מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, ד”ר תמיר גושן, אמר כי במרץ לולים שלא עומדים בדרישות השירותים הווטרינריים – 93% מהלולים, לא יקבלו היתר אכלוס. לדבריו, “ממרץ עומדות להעלם 2.2 מיליון מטילות שאין להם מקום היום בלולים. היום בשעה זו במרגליות מתמודדים עם הלולים בחווה שנדבקה ועדיין לא יודעים מה קורה עם הלולים. היה וחס וחלילה הנגיף הזה ילמד להדביק אדם לאדם אנחנו בסרט אחר לגמרי, ראו שפעת ספרדית של תחילת המאה ה-20”.

בתום הדיון הודיע היו”ר ביטון כי מיד לאחר מכן יכנס פגישת משא ומתן ראשונה בלשכתו, ואמר כי הוא מקווה שיביא בפני הוועדה בהקדם נוסח מוסכם של התקנות. השר פורר אמר כי הביצים בישראל יקרות ורמת הייצור ירודה. הוא הוסיף כי הוא רוצה להגיע להסכמות אבל הן חייבות לתת מענה לדרישות גורמי המקצוע במשרדו. השר פורר דיבר על יוקר המחייה ועליית מחירי הפירות והירקות ועורר את זעמם של המגדלים, שטענו כי דווקא התכנית שלו היא שתביא לעליית מחירים, ולנוכח ההתפרצות סגר היו”ר ביטון את הישיבה והודיע כי הדיון ימשך מחר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה