לא יחסרו ביצים בחג: בולגריה הצטרפה למדינות המאושרות לייבוא

אחרי פורטוגל, ספרד ואיטליה – בולגריה נפתחת לאישור ייבוא ביצים | המטרה של משרד החקלאות: שלא יחסרו ביצים בחג הפסח לאור העלייה של 10% בצריכה הביתית מדי שנה לקראת החג | גם פולין שנפתחה ליבוא ביצים לתעשייה וכן הודו, נבחנות כמקור לייבא לישראל מיליוני ביצים – שיתווספו לביצים של המטילות המקומיות

ביצים | צילום: יונתן סינדל פלאש 90

המלחמה באוקראינה, שביתת נהגי המשאיות בספרד והעלייה האדירה בביקוש בחג הפסח הביאו את משרד החקלאות לאשר תגבור של מקורות הייבוא של ביצים לישראל. המדינה הבאה שממנה יוכלו היבואנים לייבא ביצים היא בולגריה שתצטרף לפורטוגל, ספרד ואיטליה. אוקראינה אף היא מאושרת לייבוא – אך עתה אין לכך כל משמעות.

במשרד החקלאות בוחנים את פתיחת ייבוא הביצים ממדינות נוספות, ביניהן הודו. יצוין כי פולין, שסומנה גם היא כיעד רלוונטי, כבר אושרה לייבוא ביצים לתעשייה, וכעת נבחנת התאמתה לייבוא ביצים לצריכה ביתית.

250/200 סייד בר + קובייה

כבר בשבוע הבא עשויים להיפתח שערי הייבוא מבולגריה ובמשרד החקלאות מציינים כי הם עומדים מול היבואנים בקשר ישיר ורציף. זאת, לאחר שאלה התלוננו כי הייבוא האיטי מחו”ל ומועד התפוגה המהיר מונעים מהם את האפשרות לייבא ביצים בלי להפסיד כסף.

לפי נתוני משרד החקלאות, לקראת חג הפסח חלה עלייה של כ-10% בצריכת הביצים הישראלית ובהתאם לכך, משרד החקלאות נערך מבעוד מועד ופעל כדי לתגבר את כמות הביצים המוצעת בשוק. העלייה בצריכה נרשמה לפני שנים רבות, ואוקראינה, מציינים במשרד החקלאות, אושרה לייבוא ביצים רק לפני כשנתיים.

מתחילת השנה ועד כה יובאו לישראל כ-50 מיליון ביצים, והמשרד פתח זה מכבר מכסות לעוד 70 מיליון ביצים נוספות. ככל שיידרש, המשרד יפתח מכסות נוספות. מנתוני משרד החקלאות ופיתוח הכפר עולה כי הישראלי צורך מדי שנה בממוצע כ- 240 ביצים, ובחודש כ-20 ביצים בממוצע. לעומת זאת, לקראת חג הפסח, עולה צריכתו בכ-10%, לכ-22 ביצים בחודש.

Inner article

נוסף על כך, ועל מנת למנוע מצב של מחסור בביצים לקראת החג, בחודשים האחרונים, משרד החקלאות פתח מכסות ביצים פטורות ממכס, וכן הקל על יבואני הביצים. בתוך כך, פנה המשרד לשותפויות הסחר בעולם לאישור תחנות מיון נוספות, הוציא צוותי ביקורת בנוהל מזורז על מנת לבחון את האפשרות לייבוא ביצים ממדינות נוספות, ויחד עם משרד הבריאות, משרד החקלאות האריך את משך חיי המדף של הביצים לשיווק כדי לאפשר יבוא ממדינות מרוחקות יותר.

כל אלו הוכיחו את יעילותם בחודשים האחרונים, על אף שפעת העופות שאירעה לאחרונה שפגעה בכ-10% מכושר הייצור של הביצים בישראל, ועל אף מצב החירום באוקראינה והשביתה בספרד.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה