לא תאמינו, אבל מכרז ציבורי יכול להקפיץ לכם את העסק

רק רבע מסך כל העסקים הקטנים והבינוניים בישראל ניגשים למכרזים ציבוריים; 86% מהם זכו לפחות במכרז אחד שהיווה 30% מהמחזור השנתי של העסק. אל תוותרו על מכרזים ציבוריים, זה מכרה זהב ויש מי שיעזור לכם

אילוסטרציה: Pressmaster | שאטרסטוק

בישראל פועלים כחצי מיליון עסקים. כמחציתם עסקים עצמאיים שאינם מעסיקים שכירים. כשליש מהעסקים הם עסקים זעירים (עד ארבעה מועסקים) והשאר, עסקים קטנים ובינוניים המעסיקים עד 100 עובדים ומהווים 99.3% מהעסקים בישראל.

עסקים אלה מעסיקים כ-55% מכלל המועסקים במדינת ישראל. העסקים הקטנים והבינוניים במדינה הם הסיסמוגרף של המצב הכלכלי במשק וסובלים מתנודתיות רבה. כך לדוגמא, בסקר שנערך על ידי משרד הכלכלה בשנת 2013, דיווחו 21% מהעסקים הקטנים והבינוניים על קשיים כלכליים לעומת 16% בסקר קודם שנערך ב-2011.

ono box

אל מול התנודתיות ולעיתים המצב הכלכלי הקשה של העסקים, הן בשל קשיים כלכליים בישראל ובעולם והן בשל העדר אשראי, מתברר שאותם עסקים כמעט לא משתתפים במכרזים של המדינה למתן שירותים למשרדי הממשלה, לרשויות המקומיות ולחברות ממשלתיות. מדובר בפוטנציאל של מיליוני שקלים שאינו מנוצל על ידי עסקים קטנים ובינוניים רבים.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים וסקרים בקרב בעלי עסקים בנושא השתתפות במכרזים. מהנתונים שנאספו עולה כי 74% מהעסקים לא השתתפו במכרזים ציבוריים. לעומת זאת, מתוך 26% שכן השתתפו, דיווחו 86% מהם כי זכו לפחות במכרז אחד בשנה החולפת. זאת ועוד, בעלי העסקים שזכו במכרז, דיווחו כי הזכייה במכרז היוותה כ-30% מהמחזור השנתי של העסק.

עבורי, כמי שעוסקת בתחום המכרזים למעלה מעשרים שנה, מדובר בנתונים מדהימים, בעיקר כי הם מגלים באופן מחקרי את מה שאנחנו מרגישים כבר כמה שנים. עסקים קטנים ובינוניים מדירים את רגליהם ממכרזים של המדינה ומפסידים בעקבות כך את מנוע הצמיחה העיקרי שלהם.

לפני מספר שנים, כאמור, זיהינו את הצורך והפוטנציאל של עסקים קטנים ובינוניים במכרזים והקמנו מחלקה ייעודית המסייעת ומלווה עסקים לאורך כל הדרך, החל משלב מציאת המכרז דרך בחינת התאמתו לעסק ועד הגשתו והצגתו בפני הגוף המזמין.

מתוך פעילות ארוכת שנים והכרות מעמיקה עם מאות עסקים קטנים ובינוניים גילינו חששות גדולים ולעיתים פחד של ממש מלגשת למכרזים של המדינה. חשוב לדעת כי רק בחלק קטן של המכרזים קיימת התייחסות למחיר בלבד. במרבית המכרזים עוסקים במבנה משולב המתייחס לתמהיל של מחיר ואיכות גם יחד.

איכות, בהקשר של מכרזים, יכולה לבוא לידי ביטוי במספר פרמטרים: כמות לקוחות, שנות וותק, מחזור עסקים, איכות לקוחות בנושאים ספציפיים, איכות הצוות, טכנולוגיה, ועוד. אתגר מיוחד של מומחי ליווי עסקים אצלנו ב’יפעת מכרזים’ הוא לבחון היטב את מרכיבי דרישות האיכות לפני שנגשים למכרז, ולהתאים את ההצעה באופן מדויק לנדרש במכרז. ללא “נקודות איכות” לא תתאפשר זכייה במכרז ועל כן אין טעם לגשת אליו.

אתגר נוסף הוא להתמודד עם אי הידיעה של בעלי עסקים רבים בדרך התמחור של ההצעה למכרז. עסקים רבים לוקים בתמחור מופרז שמזמין ברוב המקרים כשלון ברור. ההמלצה של יפעת מכרזים במקרים אלה היא הכנת תוכנית עסקית שהעלויות והרווחים הם נגזרת שלה.

כלי נוסף שמסייע לעסקים רבים הוא המידע והמחקר הסטטיסטי שעורכים אצלנו ביפעת מכרזים. הנתונים שאוספת החברה מסייעים לעסק הקטן והבינוני בתמחור ובמציאת שולי הרווח שנמצאים בתחום הזכייה.

לסיכום, הנתונים המחקריים שנצברו לגבי הפוטנציאל של מכרזים ציבוריים לעסקים, אל מול המידע הסטטיסטי והניסיון בליווי עסקים בדרכם להצלחה במכרז מגדילים את הסיכויים של עסקים קטנים ובינוניים רבים לזכות במכרזים של המדינה ולהגדיל את ההכנסות שלהם.


רוצים מידע נוסף? הקליקו כאן

ono-side
inner

כתיבת תגובה