לטובת מגדלי הדגים: נדחתה בשנה את הפחתת המכס

בדיון שקוים בנושא האוצר התנגד לבקשת חברי ועדת הכספים לדחיית המשך המתווה בשנתיים לפחות והתפשר לבסוף על שנה.

בריכות לגידול דגים shutterstock

בעקבות הירידה החדה בפדיון של מגדלי הדגים בארץ, החליטה ועדת הכספים לדחות את הפעימה הקרובה של הורדת המכס על יבוא דגים, שהיתה אמורה להתבצע כבר בחודש הקודם, ינואר 2018. הורדת המכס על יבוא דגים, כמו הפחתת מכסים בענפים אחרים, היא חלק מניסיון של הממשלה להתמודד עם יוקר המחייה ואולם, במקרים מסוימים כשיש פגיעה קשה מדי בתעשייה המקומית מהמלך זה נבחן שוב.

דחיית הפעימה הנוכחית של הורדת המכס על יבוא דגים נעשתה לאחר שבדיון הקודם בנושא בוועדת הכספים, קראו חברי הכנסת לאוצר לבטל לחלוטין את הורדת המכסים בענף, מחשש לקריסה של מגדלי הדגים בארץ, שרובם המוחלט ממוקמים בפריפריה, חלק גדול בעמק המעיינות בבקעה. גם היום וגם בדיון הקודם, חברו יחדיו חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, וטענו כי המשך הורדת המכס בענף עשויה להביא לחיסולו. חברי הכנסת שבו וטענו כי ההפחתה לא התגלגלה לצרכנים ולכן אינה מוצדקת. תוספת הכנסות המדינה ממיסים בעקבות דחיית הפעימה הזו תעמוד על 33.8 מיליון ₪.

jerusalem-box

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לאנשי האוצר לבטל לחלוטין את מתווה הפחתת המכס בענף המדגה לאור העובדה שהפדיון של המגדלים ירד בשיעור גבוה. גפני הוסיף, כי “ממילא שר האוצר יכול בכל רגע נתון להחליט על הורדת המכס, כשלהפחתה אין צורך באישורה של ועדת הכספים, הוא רק צריך לחתום על הצו”. נוכח התנגדות אנשי האוצר לביטול גורף, קרא להם גפני, לדחות בשנתיים את הפעימה הבאה ולא בשנה בלבד, אך גם קריאתו זו נענתה בשלילה.

ח”כ איתן ברושי (המחנה הציוני) פנה לאנשי האוצר: “מה אכפת לכם ללכת לקראתנו, החקלאות נמצאת באחת השעות הקשות ביותר שלה מאז קום המדינה, בעיקר בגלל הייבוא הפרוע. כאילו החקלאים אשמים ביוקר המחייה. מבחינתכם כאוצר, זה לא מספיק לדעת לספור אלא גם לראות את הקונטקסט. עמק המעיינות, ענף המדגה, זו אחת הפרנסות העיקריות שלו. צריך זמן ארוך יותר, לא ניתן להשקיע מתוך הנחה של שנה קדימה בלבד, ככה לא מבצעים השקעות”.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני, הוסיף על דברי חברי הכנסת ואמר: “יש שתי השלכות שאני רואה לנגד עיניי: אחת על התעשייה הישראלית ומצד שני על יוקר המחייה. מצד אחד רוצים להוזיל ולהקל ביוקר המחייה, מצד שני לא רוצים לפגוע בתעסוקה. העניין הוא שכבר הוחלט על דחייה אז למה לא לדחות לפחות בשנתיים, הרי השר יכול בכל רגע נתון להחליט שוב על הורדת המכס. מה יהיה בשנה הבאה אני לא יודע, כי זו כבר שנת בחירות ואנחנו צפויים לזעזועים כאלה ואחרים. אם ההחלטה שלכם בעיניים פקוחות אני חושב שצריך לעשות את זה קבוע או לפחות לשנתיים ואם תרצו לבצע הפעימה הזו תוכלו לעשות באופן רגיל והשר יוכל לחתום על צו רגיל”.

לעומתם נציגת אגף התקציבים באוצר, תמר לוי-בונה הסבירה כי “אנחנו חתומים על הסכם מול המגדלים ואם נראה שהפדיון שלהם ממשיך להיפגע נעשה כל שביכולתנו לתקן את המצב. כשאנחנו חושבים על רווחתו של הצרכן יחד עם רווחתם של המגדלים אנחנו בוחנים כל פעם וכך נעשה גם בשנה הבאה, אם נראה שההשקעות שנתנו להם לא נשאו פרי”.

יו”ר הוועדה, ח”כ גפני סיכם את הדיון ואמר: “אנחנו מאשרים את הצו, כי עדיף לפחות לדחות בשנה אחת, אבל בזה לא תם הדיון בעניין. אני חושב וכך גם חברי ועדה אחרים, שזה לא נכון והיה צריך להקפיא את מתווה הפחתת המכס או לדחותו בשנתיים לפחות. אנחנו מאשרים את הצו, אך בתמורה לזה שאני מוותר לכם עכשיו, תידרשו לשלם בתקציב על דברים, יותר משמעותיים”.

side
inner

כתיבת תגובה