ליצמן צופה: אם לא יוסרו חסמים, מחירי הנדל"ן יזנקו

שר השיכון פנה במכתב דחוף לנתניהו ודרש הקצאת 2.5 מיליארד שקל לדיור בתכנית הכלכלית החדשה שאותה הציג נתניהו עם כ"ץ • אם לא, איים, השוק יגיע להתדרדרות אל "מציאות של משבר המלווה במחסור בדירות ועלייה אפשרית במחירי הדיור"

יעקב ליצמן | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

כל הנתונים האחרונים מוכיחים כי מחירי הנדל"ן צפויים לעלות, ושר השיכון, יעקב ליצמן, פנה בדחיפות (ולא בפעם הראשונה בנושא זה) לראש הממשלה נתניהו, ולשר האוצר ישראל כ"ץ. במכתבו, ביקש ליצמן הקצאה של 2.5 מיליארד שקל לתוכנית הכלכלית עליה הכריז נתניהו יחד עם השר כ"ץ, שייועדו לנושא הדיור.

לאחר שהוא מברך את השר כ"ץ ואת נתניהו על התכנית הכלכלית שהציגו, הוא מציין כי כשר הבינוי והשיכון, הרי שהוא חושש כי נוכח הנתונים המוצגים בפניו תקופה ארוכה בעניין ההאטה בהיצע הדירות אל מול הביקוש ההולך וגדל – "וכעת נתוני העלייה במחירי הדיור שפרסמה הלמ"ס, אני חושש מהכיוון אליו צועד שוק הדיור".

לדברי ליצמן, "יש לכלול תקציב מיוחד עבור האצת הבנייה באמצעות התרת חסמי דיור ותשתיות תומכות. שכן, ללא תוספת תקציבית מיידית אנו עלולים להימצא בפני מחסור בדירות ועליה במחירי הדיור".

שר השיכון טוען כי הזמן דוחק וככל ומגמות אלה יימשכו, התוצאה תהיה כי הממשלה עלולה להיקלע למצב בו היא תידרש להשקעה תקציבית גדולה יותר – דבר שישפיע לרעה על כלל המשק.

"על כן, אני מוצא חשיבות עליונה באישור תקציב מיידי כחלק מהתכנית הכלכלית בסך כולל של כ-2.5 מיליארד ש"ח עבור ההשקעות הנדרשות לעידוד ענף הבנייה והתרת חסמי הדיור הכוללות: השקעה תקציבית בפרוייקטי תשתית בתחומי התחבורה, ניקוז וטיהור שפכים. השקעה תקציבית בכיתות לימוד וגן ופעימה נוספת לעידוד רוכשי דירות בפריפריה (מענקי דירות יד שניה).

"…לאור כל האמור", חותם ליצמן לאחר שהגיש שורת נתונים סטטיסטיים התומכים בדבריו, "אבקש לשלב במסגרת התכנית הכלכלית את דרישתנו התקציבית… על מנת שנוכל לפעול באופן יעיל ומיטבי לפרסום מכרזים בכל הארץ, לרבות מכרזים במחיר מופחת, ומתוך מטרה להגדלת ההיצע באופן רחב ככל הניתן, ומתן מענה לצרכי המשק – וכל זאת, שמא יהיה מאוחר".

כתיבת תגובה