לפצח את יחידת הפיצו”ח

יחידה מרכזית של משרד החקלאות ופיתוח הכפר מתפקדת בקושי ותוך סיאוב ושחיתות • הסיכונים: הברחת מוצרי מזון נגועים בחיידקים ומחלות, כניסת בשר ללא שחיטה וללא פיקוח, הובלת מוצרים ללא קירור וללא תנאים • משרד החקלאות: אנחנו מודעים לבעיה ומטפלים בה

כשהם כן עובדים | צילום: דוברות יחידת הפיצו"ח

היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו”ח- פיקוח על הצומח והחי) של משרד החקלאות ופיתוח הכפר אמורה לפעול לאכיפת חוקים וביצוע חקירות לשם גילוי עבירות ומניעתן. היחידה אמורה לפקח על מעבר תוצרת חקלאית מעזה ואיו”ש לעורף ישראל ומניעת כניסת תוצרת אסורה לרבות בעלי חיים ומוצריהם, תוך יישום ההסכמים החקלאיים בין ישראל לרשות הפלסטינאית.

ליחידת הפיצו”ח יש סמכויות ומתפקידה לבצע פעילות ייעודית של אכיפת חוק וביצוע חקירות לשם גילוי עבירות ומניעתן תוך מיצוי דין עם האשמים על מנת להגן על בריאות הציבור, החי והצומח במדינת ישראל.

250/200 סייד בר + קובייה

מטרת הפעולות ברורה ביותר, שמירה על בריאות הציבור שעלולה להיפגע בעקבות אכילת בשר, ירקות וביצים שלא גודלו תחת פיקוח של משרד הבריאות ולא הובלו לישראל בקירור ובאישור, מניעת הפצת נגעים, וירוסים ומחלות דרך החי והצומח.

אלא שבתקופה האחרונה נראה, שלא רק שמישהו נרדם בשמירה אלא שהוא עסוק בדברים אחרים לגמרי. בינתיים חולפים בנתיבי ההברחה עשרות אלפי ביצים מהרשות הפלסטינאית; בשר משחיטה שחורה ובלתי מפוקחת מגיע לשווקים ולמסעדות; והברחות של בשר בהיקפים גדולים משטחי יהודה ושומרון לתוך הקו הירוק. הברחות שחלקן נעשות במעברי הגבול עליהם מופקדים עובדי הפיצו”ח.

תחקיר מעמיק של משה ליכטמן מ’גלובס’ מעלה כי התלונות על עובדי היחידה הן רבות ובלי להיכנס לשמות האישים נספר כי עובדים בכירים ביותר בפיצו”ח, הסתבכו בפרשיות משמעתיות: אחד ממנהלי היחידה, שהיה בעצמו בעל מניות בחברה שעסקה ביבוא ושיווק בשר, פעל בניגוד עניינים וננזף; אחד מרכזי המודיעין, הודה בשליפת מידע שלא כדין ממאגרי מידע, ספג נזיפה חמורה והורדה בדרגה וחזר לעבודה בתחום לוגיסטי; אחד מראשי ענף המודיעין, פוטר לאחר שהתגלה כי שלף עשרות מידעים שלא כדין ממאגרי מידע, על בכירים ביחידה ובני משפחותיהם וגם על החוקר בנציבות שירות המדינה, יניב גלעדי, שעמד בראש צוות החקירה בעניינו; ואגף חקירות ומודיעין טוען כי יש בידו “מידע חסוי ועדכני” הקושר את אחד האישים ל”עבירות בתחום טוהר מידות”.

לפני שבועות אחדים, בבית הדין למשמעת בנציבות שירות המדינה, הורשע בסדרת עבירות אבי בן שושן, שכיהן כמנהל תחום לוגיסטי ולמעשה היה ממלא-מקומו של מנהל היחידה רואי קליגר.

בן שושן, שהיה פעיל פוליטי במועצה האזורית מטה יהודה ובתנועת המושבים, הודה בעסקת טיעון והורשע גם בעבודות פרטיות בחברה מסחרית בשליטתו לשיווק ירקות, בניגוד עניינים ובשימוש אסור ברכב היחידה בעבודה פרטית ובשליפה שלא כדין של עשרות מידעים ממאגרי מידע. הוא ננזף, הורד בדרגה ונפסל מתפקיד ניהולי ל-3 שנים. הוא הוחזר לעבודה לתפקיד מינהלי.

Inner article

 

בעקבות בעיות כאלה ואחרות, הוקמה ועדת בדיקה פנימית על-ידי מנכ”ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו שממצאיה עדיין לא פורסמו. במסמך שהגיע לידי ‘גלובס’ תיאר בן אליהו את המצב ביחידה כ”תמונה קודרת. עבירות משמעת רבות והשעיית מספר מעובדי היחידה, ובהם עובדים בתפקידים בכירים – יחידת הפיצו”ח אינה מתפקדת במצופה מיחידת האכיפה המרכזית של המשרד ואינה ממלאת את כל משימותיה”.

לתפקיד יו”ר הוועדה מונה צביקה כהן, סמנכ”ל לאשראי ומימון במשרד החקלאות, הסמנכ”לית למשאבי אנוש רחל פנצר, היועצת המשפטית של המשרד עו”ד אפרת אביאני ובכירים נוספים. במקור שם הוועדה היה ‘בדיקת התנהלות יחידת הפיצו”ח’, ומאוחר יותר שונה שמה ל’ועדה לטיוב עבודת הפיצו”ח’. גם מבקר המדינה בודק לאחרונה את תפקוד היחידה במקביל לעבודת הוועדה.

ל’גלובס’ נודע בנוסף, כי המבקר מטפל בפנייה של שני עובדים ביחידה המבקשים ממנו הגנה, בנימוק שמתנכלים להם בגלל תלונותיהם על שחיתות ביחידה. בין השאר טוענים השניים כי בכירים ביחידה ביקשו וקיבלו הלוואות בהיקף גדול מעובדים זוטרים הכפופים להם, הלוואות שאותן לא החזירו במלואן; וכי בכירים ביחידה מנצלים את כלי הרכב באופן המנוגד לכללים (שלושת הבכירים בפיצו”ח צפויים לשדרוג ויקבלו ג’יפים מסוג לנדקרוזר).

כלל לא ברור כיצד יחידה האמונה על אכיפה שמירה ובקרה, התדרדרה לסיאוב שכזה. חנוך יחיא, מנהל מרחב מרכז בפיצו”ח, נזף לאחרונה בעובדים על כך שלא תפסו הברחות גדולות של בקר וצאן מיהודה ושומרון לתוך הקו הירוק, ולדבריו, “הכול עובד מתחת לאף, ואף אחד לא משקיע קצת עבודה. לולי הקשרים ושיתוף-הפעולה עם משרד הביטחון, משטרה ומג”ב, היינו נראים ממש גרוע”.

גורם המכיר היטב את עבודת יחידת הפיצו”ח אמר ל’גלובס’: “בפיצו”ח יש מעט מאוד עבודה יזומה, אם בכלל, וזה בגלל היחס לעובדים, ההתנכלויות לעובדים והשיטה של הפרד ומשול. היחידה היא פלנגה של קליקות קטנות, אין כמעט קשר בין העובדים, ואין אמון בין העובדים ובינם לבין ההנהלה. מי שרוצה להבין מדוע חלה בשנים האחרונות הידרדרות בשירותים הווטרינריים – למשל בהברחות ביצים שנגועות בסלמונלה, שיווק בשר לא מפוסטר הנגוע בקדחת מלטה והתפרצויות של מחלות וטרינריות – צריך לבדוק ביחידת הפיצו”ח”.

משרד החקלאות מסר בתגובה: “הנהלת המשרד ערה לכך שהתנהלות יחידת הפיצו”ח אינה פועלת כמצופה ממנה, ולאחר שהמנכ”ל נחשף לכשלים ולקשיים בהתנהלות היחידה, ולאור עבירות המשמעת הרבות המיוחסות לעובדי היחידה, עולה כי יחידת הפיצו”ח אינה מתפקדת כמצופה מיחידת פיקוח של המשרד ואינה ממלאה את כל משימותיה.

“האמור הוא הבסיס לכתב המינוי שהוציא המנכ”ל כדי לבצע תהליך הבראה יסודי ביחידה, כאשר המטרה הייתה לבחון לטווח הקצר והבינוני הורדת משימות מהיחידה ומיקוד סמכויות האכיפה לתחומי הליבה של יחידות משרד החקלאות. לטווח הארוך נדרש הצוות לבחון את שינוי המבנה הארגוני של היחידה, הצעת תוכנית פרישה לעובדי היחידה ובחינת דרכי הפעלתה מחדש.

“הוועדה שמונתה לבחינת האמור נמצאת בשלבי סיום הדוח, ועל כן הדוח טרם נמסר למנכ”ל, וברור שאין גורמים המונעים את מסירתו”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "לפצח את יחידת הפיצו”ח"

  1. הסיאוב מתחיל מהראש, כשמכניסים ספר תורה לאיזה מאחז עלום שם על חשבון משרד החקלאות, אז למה שיהיה כסף למטרות אחרות ולא חשובות כמו יחידת הפיצוח הזו….

  2. כאילו שבמשרדי הממשלה האחרים המצב יותר טוב
    כל המדינה נמצא בידיים מושחתות וכל מה שזז פה זה רק על ידי שחיתות
    סוד גלוי לכל
    ובאמת הגיע הזמן לטפל בזה ביסודיות על ידי התנועה לאיכות השלטון
    אוי שכחתי הם האבא של המושחתים

כתיבת תגובה