לקראת ועידת הגולן: הנתונים העגומים נחשפים

קברניטי המדינה עושים את דרכם אל היישוב חיספין, שם הם משתתפים בוועידת הגולן | לקראת הוועידה נחשפו נתוניה העגומים של רמת הגולן | אחוז המשתכרים מתחת לשכר מינימום ברמת הגולן גבוה ב-9 נקודות מהממוצע הארצי | במשרד השיכון מבטיחים: "תוכפל אוכלוסיית רמת הגולן"

זאב אלקין | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לקראת ועידת הגולן שמקיימים היום העיתון מקור ראשון, המועצה האזורית גולן והמועצה המקומית קצרין בהשתתפות קברניטי המדינה, במתחם רוח הגולן ביישוב חיספין, נחשפו נתונים באשר למספר פרמטרים ביחס לרמת הגולן. נתונים אלו קובצו על ידי קבוצת פארטו לייעוץ אסטרטגי שבחנה את הנתונים עבור מכללת תל חי ואלו יוצגו במלואם במהלך הועידה ע"י דיקן הפקולטה למדעי החברה והרוח פרופ' דורון לביא.

מהממצאים המרכזיים עולה כי למרות ההצהרות של ממשלות ישראל על חשיבות רמת הגולן – בעשור האחרון (2011-2020) גדלה אוכלוסיות רמת הגולן בפחות מ-4% (3.9). לשם השוואה- נפת פתח תקווה גדלה באותן שנים ב-6.6% ונפת חדרה ב-8.8%.

היישובים הגדולים ברמת הגולן נמצאים בתחתית הדירוג הסוציואקונומי. מסעדה ובוקעתא – 2. עיין קניא, ע'ג'ר,מג'דל שמס – 3. קצרין – 4. ואחוז המשתכרים מתחת לשכר מינימום ברמת הגולן גבוה ב-9 נקודות מהממוצע הארצי. לצד זאת השכר החודשי של שכירים ברמת הגולן נמוך ב-27% מהממוצע הארצי והוא הנמוך ביותר מבין נפות ישראל.

עוד עולה מהנתונים כי מרבית התעשייה בגולן היא תעשייה מסורתית. רק 13% משרות בענפי הטכנולוגיה. ואחוז מקבלי דמי אבטלה גבוה מהממוצע הארצי. וזאת למרות שממוצע הזכאים לבגרות מבין תלמידי י"ב גבוה ב-22 נקודות מהממוצע הארצי. ואחוז נכנסים להשכלה גבוהה זהה לממוצע הארצי.

בתוך כך, לקראת הוועידה דיווחו במשרד השיכון כי בימים אלה עובדים במשרד הבינוי והשיכון על קידום החלטת ממשלה אשר במסגרתה תוכפל אוכלוסיית המועצה האזורית רמת הגולן והעיר קצרין כך שעד לשנת 2026 ישווקו באזור  כ-7,000 יח"ד נוספות. וכיום במועצה אזורית רמת הגולן מתגוררים כ-4,200 בתי אב, ובמועצה המקומית קצרין כ-3,000.

על פי התכנית, כ-4,000 יחידות דיור ישווקו בשנים הקרובות ביישובים הכפריים במועצה האזורית גולן, ואוכלוסיית רמת הגולן ביישובים הכפריים תוכפל ל-8,400 בתי אב זאת במטרה לחזק ולפתח את היישובים הקיימים באזור.

במקביל, המועצה המקומית קצרין בדרך ל-6,000 בתי אב. והמשרד מקדם את פיתוחה של בירת הגולן ועובד על הכנת החלטת ממשלה במסגרתה תוכפל אוכלוסיית קצרין וישווקו בה כ-3,000 יח"ד נוספות בארבע השנים הקרובות. ובתחילת שנת 2022 מתועדות לצאת לשיווק כ- 1,500 יח"ד ראשונות.

במשרד השיכון הדגישו כי במסגרת ההחלטה משרד הבינוי והשיכון מקדם סל הטבות תומכות אכלוס ליישובים בהם ישווקו יח"ד החדשות, כגון: שיקום תשתיות ביישוב הוותיק, יועבר תקציב עבור הקמה, שיפוץ והרחבה של מוסדות ציבור, על פי סקר צרכים שיבוצע. בנוסף המשרד יציע ליווי קהילתי ליישוב ויסייע בתכנון במטרה להאצת שיווקים באזור. בנוסף, לפי התכנית, יעניקו משרד הבינוי והשיכון ומשרדי ממשלה נוספים, תקציבים עבור פיתוחה וקידומה של המועצה המקומית.

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין אמר לקראת הוועידה: "רמת הגולן לאורכה ולרוחבה היא חבל ארץ אסטרטגי וחשוב מאוד במעלתו. התכנית להכפלת האוכלוסייה תחזק את רמת הגולן לצד שדרוג ובניית תשתיות הנחוצות לפיתוחם של היישובים. בזמן שבצידו הסורי של הגבול אנו מונעים התבססות של איראן וארגוני טרור, בצידו הישראלי אנו נמשיך, נעמיק, נרחיב ואף נכפיל את ההתיישבות".

אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון הוסיף: "החלטת הממשלה להכפיל את האוכלוסייה ברמת הגולן לצד פיתוח ושיקום של כל התשתית הנדרשת לכך היא בשורה לכל תושבי הצפון ולאזרחים הרוצים להתגורר באחד מהאזורים המרהיבים והחשובים בישראל. ביצוע ההחלטה ישפר באופן משמעותי את איכות חייהם של תושבי רמת הגולן ותפתח עבורם מגוון הזדמנויות שבאות עם התחזקות והגדלת האוכלוסייה המקומית. קידום הצפון זו מטרה מרכזית בפעילות המשרד ולכן אנו משתמשים בכל הכלים הקיימים לרשותנו לבניית ליישומה, זאת תוך שיתוף פעולה עם גורמים מקומיים, מתוך ההבנה כי חיזוק הצפון משמעו חיזוק כל הארץ".

כתיבת תגובה